Nya kiosken tjuvstartar med festival
Relaterat
Snart öpPet igen. Konstnären Rolfcarlwerners specialdesignade bokstavsskulpturer som stavar Kulturkiosken flyttar med till Spegeln-huset, liksom utställningsansvariga Helene Öfverström.Fotograf: Håkan Selén
Om en vecka hålls en stor internationell musikfestival i Gävle. I Idkas regi, på Spegeln och på nya Kulturkiosken.
Men hur ska det gå?
Nya Kulturkiosken (gamla antikvariatets lokaler på Nygatan) ser fortfarande ut som en byggarbetsplats.
Jodå, det kommer att gå bra. Lokalerna är långt ifrån färdiga men att ha konsert fungerar, försäkrar Idkas Victor Eriksson.
– Det blir lite byggkänsla!
Musikfestivalen under namnet ”Push” är en nyhet för i år. Idka hoppas att den ska bli återkommande.
Start på torsdag 18 mars för en rad experimentella konserter under tre dagar.
Räkna med ”hypnotiska improvisationer, bastunga electronicabeats och futuristisk ljudkonst”.
Ur programmet:
• Kontrabasisten Nina de Heney och den spanska saxofonvirtuosen Josep Lluís Galiana som ger konserter med bland annat elever från jazzgymnasiet i Gävle.
• Konsert för högtalarorkester.
• Artisterna David Berezan och Koray Tahiroglu bjuder på upplevelser i samarbete med Idkas egna ljudkonstnärer.
• Mikael Strömberg, Moneeo, Olle Oljud, Slim Vic, Thomas Bjelkeborn och Jonas Knutsson är andra medverkande.
• Spegelns festivalscen ges effektfull och visuell inramning av videokonstnären Michael Larsson/Deadpixels och scenografen/ljussättaren Robert Berglund.
• Varje kväll avslutas med dj-set i Spegeln-kaféet.
Inför och under festivalen hålls en rad workshops. Det är också en av tankarna med festivalen, att de lokala Idka-artisterna i Gävle ska skapa nya kontakter med musiker utifrån.
– Festivalen har ett lite speciellt upplägg, förklarar Victor Eriksson. Vi jobbar fram konserterna tillsammans, de blir Gävleunika.
Varför heter den Push? Digitala ljudkonstnärer ägnar förstås rätt mycket tid åt knapptryckning. Men det handlar också om att pusha människor, pusha det konstnärliga skapandet.
– Och så vill vi pusha oss själva att skapa något nytt och spännande av det här, säger Victor Eriksson.
Nya, större, Kulturkiosken kommer liksom den gamla att fungera både som musikscen och utställningslokal. Premiärvernissage sker enligt planerna 13 april, med konstnären Kristin Viking. Officiell Kulturkiosken-invigning troligen något senare. Victor: ”ärligt talat, det är lite stressigt!”.


































