Vad vilja S? Sluta gnäll!
Socialdemokratisk idédebattör, bördig från Hamrångefjärden.
Relaterat
Det var inte bättre förr. I stort sett allt har blivit bättre. Vi har mobiltelefoner, ett fantastiskt utbud på underhållning via datorer och tv, vi har Google och bättre arbetsmiljön, liksom bostäderna, kulturen, maten, jämställdheten blivit bättre. Utbildningssystemet har öppnats upp och vi har blivit globala. De medicinska framstegen är ohyggliga och folk har blivit mer toleranta.
Om detta skriver Theodor Paues och Fabian Wallen i en bok som heter ”Flyt!”, utgiven av Timbro.
Den allmänna bilden är att samhällsutvecklingen gått åt rätt håll tack vare, skulle borgerliga säga, avregleringar och ett mer dynamiskt näringsliv. Medan vi andra skulle säga att det handlar om produktivkrafternas utveckling, och att Karl Marx har något att berätta om detta.
Men hur låter det när socialdemokrater – i synnerhet de som kallar sig vänster – pratar om närhistorien?
Svaret är att allt egentligen blivit sämre. Det var bättre förr.
Det är i vart fall den konservativt vänsterreaktionära titeln på en nyutkommen bok, ”Efter ett kvartssekel av nederlag. En debattantologi om arbetarrörelsen och framtiden” (Murbruk förlag).
Förvisso medarbetar jag i boken själv – med en text om den politiska klassen – men det blir ändå dråpligt att lägga Flyt! bredvid den socialdemokratiska boken.
Det enda hopp som andas i boken är att stora kriser som klimat- och finanskris ska skapa ett stålbad som ger vänstern initiativet åter. Att en stor krasch ska kasta oss i armarna på en välmenande framtidsplanerande vänster.
Det tror jag inte ett dugg på. Nej, socialdemokraterna måste återerövra sin tro på framtiden. Då får de också försöka börja med att förstå att historien inte bara är elände.
Många förbättringar har sitt ursprung i politiska initiativ. Att vi exempelvis har en större jämlikhet beror exempelvis på att offentlig sektor expanderat och gett kvinnor chansen att komma ut på arbetsmarknaden. Till detta kommer förskolans utbyggnad och professionalisering/industrialisering av barnomsorgen.
Den goda bostadsstandarden beror delvis på satsningen på miljonprogrammet, som faktiskt åstadkom inte bara hyreshus utan också radhus.
Men det är också politiskt kloka beslut att på vissa områden avreglera.
Som telecomsektorn och finansväsendet. Det var idiotiskt att försvara ett statligt och kommunalt monopol på skola, vård och omsorg. Det är bra med valfrihet. Det är tur att politikerna kan pressa priser genom upphandlingar och konkurrens.
Det var också klokt att lägga löntagarfonderna på hyllan, det blev mer demokratiskt med högerns allemansfonder som gjorde svenska folket till aktieägare.
Och det demokratiska projektet har därför inte kommit av sig, utan vi har fått nya sociala rörelser, dels vid sidan om partierna, dels på nätet. Vi borde ropa Vad Bra Vi Fått Det! när vi ser alla dessa demokratiska förbättringar!
Och framför allt: Sluta gnäll så förbannat. Det är dags att se verkligheten som den är, och inte betrakta den med gråtfyllda ideologiska ögon. Läget är egentligen utmärkt.
Jag kommer därför att närvara vid den socialdemokratiska partikongressen för att se om den fylls av russintrutar som sörjer 1900-talet – eller glada laxar som älskar framtiden.
Stigbjörn Ljunggren
statsvetare























Senaste kommentarerna:
Skrivet 15 okt 2009 08:40 Carl (Ej registrerad)
intellektuell
Skrivet 15 okt 2009 07:49 Daniel (Ej registrerad)
En undersökning nyligen visade att nio av tio svenskar är nöjda med sina liv. Men det finns en en del som målar upp en annan bild. Kanske s-politruker eller ombudsmän som målar upp en bild som passar den egna partinyttan? Alliansens jobbskatteavdrag har gett alla mer i plånboken. Procentuellt störst skattesänkning har låg- och medelinkomsttagare fått. Pensionärarna får från årsskiftet sänkt skatt med 1000-1200 kr per år för dem med enbart garantipension. Siffran stiger till ca 3000 kr per år för dem med full inkomstpension. IRäknar man med årets skattesänkning blir det sänkt skatt med 3500-4400 kronor per år den som har garantipension. Sedan är det lustigt att se hur många är emot valfrihet. Motsatsen är alltså bättre. Den enskilde ska inte få bestämma själv. Det är ju också ett budskap att gå till val på.
Skrivet 14 okt 2009 22:22 Jimmy Dahlund (Ej registrerad)
Att Stigbjörns värld blivit bättre de senaste åren är det knappast någon som betvivlar då han tillhör det privilegierade skiktet i samhället. För andra har det tvärtom blivit sämre. På vilket sätt blir det bättre av att man kan välja skola åt barnen? När kompisarna hamnar på olika skolor runt om i stan, blir det bättre då? När inga svenskspråkiga barn blir kvar i den lokala skolan, blir det bättre då? Vad gäller Socialdemokraternas framtid är vägen redan utstakad. Med ideologer som Stigbjörn Ljunggren går Socialdemokraterna en säker död till mötes. En sak med valfrihet är dock bra, vi kan välja att inte lägga vår röst på vare sig Socialdemokraterna eller de öppet borgerliga partierna.
Skrivet 14 okt 2009 13:29 Herr Ober (Ej registrerad)
Tack Stigbjörn för din nyanserade ledare. Om du får med dina partikamrater på samma spår så kan jag faktiskt överväga att rösta rött i framtiden.
Bort med allt gnäll och tjat som Bengt Nilsson utmärkt exemplifierar i kommentaren ovan.
Skrivet 14 okt 2009 11:31 Crille (Ej registrerad)
Sluta gnäll själv Stigbjörn.! Du gnäller på folk som är irriterade över den politik som alliansen bedriver idag och som inte gett något positivt att hurra över. Det var kanske tur för alliansen att lågkonjungturen drabbade världen och man fick något att skylla på.
Ingen har mått dåligt av att arbeta,täna sitt levebröd och lyckats försörja sig själv. Att ha en rimlig försäkring som träder in vid omställning när man förlorat sitt jobb är självklart, men det måste vara substans i ersättningen. Att människor som har blivit sjuka och fått någon form av förtidspension har varit bra och är bra. Men en uttalad rehabilitering inom ramen för den pensionen är bra, inte som idag att kasta ut människor i osäkerhet och elände.Att bygga vidare på det som ur historiskt perspektiv är ingen dum tanke vi som befolkar den här delen av jorden har lyckats ganska bra, men på något sätt verkar det som allting som skapat tidigare har varit dåligt. Vad är dina ideer Stigbjörn?
Skrivet 14 okt 2009 09:50 Bengt Nilsson, socialdemokrat (Ej registrerad)
Jaha, nu har denne nyliberal Stigbjörn Ljunggren, som kallar sig socialdemokrat, fått berömma högerregeringen här på Arbetarbladets debattsida. Ingenting om att klyftorna både ekonomisk och socialt har ökat katastrofalt i samhället under högerns tre år vid makten.Ingenting om att det kommersialiserade och vinstdrivet privatiserade ovälfärdssamhälle som sorterar ut människor efter deras ekonomiska attraktivitet kommer att fullbordas fullt ut om högern får ytterligare fyra år vid makten. De sjuka, arbetslösa, pensionärer, de obemedlade med låg social status har ingeting av nya politiska ideer att hämta hos denne enbart till sin egna plånbok fixerade charlatan. Ta inte denne skrivande resande av högerideer på allvar. Glöm honom!
Skrivet 14 okt 2009 09:35 Jag på sjukhuset (Ej registrerad)
Bra sagt. Kan S sedan erkänna att jobbskatteavdragen (alla fyra) är bra för vanliga löntagare så vore det ännu bättre. Sossarnas budgetförslag nu skulle kosta de med lägre lön nästan 5 000 kr om året. Inte mycket för Mona kanske men för oss andra. Sedan kan ju sossarna också passa på att skaffa en partiledare som inte ljuger om sin lön i tv.