Rut sänker regeringen
Relaterat
Snart har alla råd att hyra sig en städerska som putsar och polerar, kör runt borsten i toaletten och lyfter bort badkarens insynsskyddande plåtar. Bara där åtskilliga timmars hårt och fostrande arbete, mot en nedtonad skattefinansierad avgift.
Och till våren kan vartenda fönster göras skinande rena av flitiga putsare. Det fanns inga gränser för skattefinansierade tjänster. Vi bygger en helt ny bidragsekonomi!
Olofsson räknade hem hundpromenader, it-tjänster, gräsklippning, snöskottning; allt var möjligt.
Hon, och alla RUT:s förtjusta supportrar, var så glada. En arbetsgivarorganisation räknade snabbt fram ett tal; 11 000 jobb! De röda och gröna vill göra alla dessa arbetslösa!
Olofsson kunde inte dölja sin frustande indignation. Hon räknade därefter med väljarnas belöning för sin tappra kamp för samhällets översta skikt. Centern skulle slå sig in i Danderyd, Djursholm, Östermalm, Askim och Vellinge.
I går sände Novus Opinion ut några nya siffror, dystra för den förenade högern. Den krymper och småpartierna balanserar mellan riksdagen och utanförskap. De väldiga skattesänkningarna ger inget avtryck, RUT har marginaliserats och försäkringssystemens groteska konsekvenser tynger. Vem röstar på partier som tvingar ut svårt cancersjuka på arbetsmarknaden?
De röda och gröna drar ifrån, den förenade högern backar. Avståndet nu bekväma 9,1 procent och det ger egen majoritet, också med ett gäng islamofober i parlamentet. Siffrorna är förtjusande lätta att tolka: Anständighet lönar sig.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 mar 2010 10:19 Fredrik (Ej registrerad)
Harri låter som en riktig såsse: Nedlåtande mot jobb han inte tycker är "fina" nog, t ex städjobb och bitter och missunnsam för att han inte har fått mest när regeringen sänkt skatten. Vad sedan Stockholm har med saken att göra begriper jag inte, kanske tycker han illa om stockholmare. Undrar vilka andra han tycker illa om? Som sagt: en riktig såsse.
Skrivet 21 mar 2010 14:54 carl-magnus glas (Ej registrerad)
Håller med PEJ. Får man hjälp av samhället är det självfallet ett Bidrag. Den faktiska kostnaden blir ju bara hälften, pga av avdraget.
Skrivet 21 mar 2010 12:31 PEJ (Ej registrerad)
till Stefan
Att alla skattebetalare i Sverige ska betala notan för städning i Danderyd, Täby och Djursholm är visst BIDRAG.
Den här inkompetenta regeringen har infört fler BIDRAG än någon annan tidigare regering.......... problemet är att det är BIDRAG till höginkomsttagare..........
Skrivet 21 mar 2010 10:59 Gummifarbror (Ej registrerad)
Harri: Du kan försöka förnedra lokalvårdare och hemtjänstanställda genom att kalla dom pigor, men alla jobb är hedersvärda.
Det är ni i media som har er egen agenda och försöker få hushållsnära tjänster till en valfråga. Det som kommer att bli avgörande är vilket vi är mest rädda för: bibehållen sjukreform eller Mona som statsminister.
Skrivet 20 mar 2010 13:52 Stefan (Ej registrerad)
När ska vänstern lära sig att betala mindre i skatt inte är ett bidrag?
Skrivet 19 mar 2010 15:30 Harri (Ej registrerad)
Pigavdraget, denna praktskandal. Mindre än 1 % av svenska folket har fått mer än 75% och mest har höginkomsttagarna i Stockholm fått. Av LO-medlemmar är det bara 0,5% som använt bidraget.
Är överklassen bidragsberoende?