Mikael Årets A-Fiskare 2010
Finaltävlingen årets A-Fiskare 2010, är avgjord. Årets finalrace, som traditionen bjuder, ägde rum på Åland och Marbyfjärden och gick av stapeln veckoslutet 5-8 maj.
Relaterat
SEGRARE. Mikael Hansson, Gävle tog hem titeln årets A-Fiskare 2010, förutom äran och namnet inskriven på pokalen belönades han med en Ambassadeurrulle. Fotograf: A-Fiskegänget
ÅRETS FINALGÄNG. Tomas Uf, Kjell Petterson (Berras) Mikael Hansson, Lasse Sjöberg (Arbetarbladet) Sawai Leonardsson och Robin Andersson.Fotograf: A-Fiskegänget
Fakta
Grattis Mikael
Mikael Hansson 30 år från Gävle tog hem titeln Årets A-Fiskare 2010. Fredrik är känd i sportfiskekretsar i vårt distrikt med många fina fångster under årens lopp. Eftersom han är allroundfiskare så har han flera fina personliga rekord i olika kategorier. Gädda 12.36 kilo, lax c.a 14 kilo, vimma dryga kilot. Fiske är hans stora intresse och merparten av ”fritiden” går till fisketurer, mest på hemmaplan varvat med någon Norgeresa. På frågan om civilstånd och arbete blir svaret kort och gott singel och mångsysslare…
Kvalificerade var de olika klassvinnarna från Arbetarbladets sportfisketävling A-Fisket 2010, lax, öring, gädda gös, abborre, vimma samt den öppna klassen. Årets finalgäng bestod av Mikael Hansson (gädda), Robin Andersson (gös) Sawai Leonardsson (abborre) och Tomas Uf (öppen klass).
Vädrets makter var på vår sida även denna gång, vi slapp regn och busväder, morgnar och kvällar kändes kylslagna och på dagarna var det behagligt med växlande molnighet och rätt så mycket sol.
Fiskelyckan var väl inte på topp men det togs i alla några gäddor kring 2-3 kilo. Fredagen ägnade vi åt att ” provfiska” Marbyfjärdens olika gäddställen. Mikael och Tomas kamperade i samma båt och den duon stod för merparten av våra fångster. Arrangörssidan lyckades också knipa några gäddor.
Spännande till slut
Lördag förmiddag, kanske inte optimalt för ett lyckat fiske, avgjordes finalkampen. Två timmars fiske, längsta gäddan vinner. Det blev en rivstart på fisket, Mikael lyckades efter c:a 10 minuter landa en gädda på 72 cm. Nu tänkte vi att det här kan bli kul, gäddorna är på hugget. Oj vad vi bedrog oss efter det hände det inte mycket, gäddorna var rätt slöa, några försiktiga nafs kände de flesta av oss men fisken ville inte fastna på kroken.
Äntligen
Med knappa kvarten kvar började vi inrikta oss på att det blir bara en gädda i dag. Äntligen händer det något nu har Tomas fått hugg, fisken sitter på, vi andra ser att det är fisk på gång men hur stor är den, slår han Mikaels 72cm. Det blev i alla fall några spännande minuter på slutet men tyvärr för Tomas, hans gädda (drygt 50 cm) räckte inte, Mikael stod som vinnare när tävlingen blåstes av några minuter senare.
Skippade öringsfisket
Gänget som i vanliga fall är fanatiska sportfiskare och fiskar dygnet runt kände sig nöjda med dagen. De till och med skippade extrafisket utomskärs efter havsöring trots att vi i år hade skaffat en lite större och säkrare båt för det ändamålet. Resonemanget gick ungefär som så här:
”Fiska kan vi göra hemma nu tar vi chansen att snacka fiske och ge och få tips samt umgås med nya fiskekompisar”. Under Ålandsvistelsen vet jag att Mikael och Tomas hittade varandra och att det planerades att dra iväg på någon längre fisketur tillsammans.
Arbetarbladet och medsponsorn Berras lägger ytterligare ett A-Fiskeår till handlingarna och tackar alla deltagare för en trevlig, spännande och intressesant finalhelg. Ett extra tack till Eriksson Bilteam i Gävle som sponsrade med fordon.
Lars Sjöberg


































