Handfast värme
På vintern kan det vara skönt med en handvärmare på vägen till jobbet, i skidbacken eller på vinterpromenaden.
Relaterat
Vi testar åtta olika värmare för frusna fingrar.
Vantar i alla ära, men när temperaturen faller och det är så där fuktigt och rått ute kan det ändå vara svårt att hålla sig riktigt varm om händerna. En handvärmare har till uppgift att höja temperaturen i vanten eller jackfickan. Det finns även fotvärmare samt andra sorter som kan värma valda delar av kroppen. De handvärmare vi har testat går dock utmärkt att använda för att värma upp annat än bara händerna.
Två varianter
Det finns två huvudtyper av handvärmare - engångsvärmare och återanvändningsbara värmare. Engångsvärmaren har ett lågt pris och håller ganska länge. Den återanvändningsbara värmaren är förstås mer miljövänlig och kan bli mer ekonomisk i längden, trots högre pris. I vårt test ska två värmare kokas, en laddas genom usb-port och två tändas med tändsticka eller tändare.
Karl Johansson på butiken Engelsons, som säljer jakt- och fiskekläder, säger att engångshandvärmarna är populärast och råder de frusna att ha lite tålamod när de använder dem.
- Tänk på att de ska luftas lite innan man sätter in dem i stöveln eller handsken. En del sätter in dem direkt, då blir de inte varma, eftersom de behöver syre för att den kemiska processen ska starta.
Hela dagen
En handvärmare med kolstav finns med i vårt test och får bra resultat, även om den inte håller värmen allra längst. Det gör i stället handvärmaren från Zippo som man fyller med tändvätska och som håller hög värme i över tolv timmar. Även två av engångsvärmarna går att använda länge - Hand wärmer håller i ungefär tolv timmar och Hot spot i runt tio timmar.
Kolvärmaren och den uppladdningsbara usb-värmaren kan sägas ha mellanlång värmehållningstid, med fyra respektive två timmar. Kortast värmehållning har de två kokningsbara varianterna som bara höll värmen i 40 minuter, men det är också ungefär vad som utlovas av tillverkarna.
Behövs två
Två värmare per förpackning gäller oftast för engångshandvärmarna och även de billigare värmarna som man kokar. Däremot säljs den med kolstav, usb-värmaren och den som kräver tändvätska bara i engångsförpackningar. Ska man ha dem som just handvärmare är det ju bäst om man har en till varje hand - vilket innebär en högre kostnad.
Linda Lundin/Smartson/TT Spektra
feature@ttspektra.se
Fakta/Bakgrund
Så gjorde vi
Testföretaget Smartson testade åtta handvärmare utifrån kriterierna kvalitet, kapacitet, funktion, design och prisvärde. Testet har genomförts i rumstemperatur. Värmenivåer, tider och mått är ungefärliga. Måtten är angivna i höjd x bredd x djup, i millimeter.





































