Sjudande kreativitet i Östberlin
Relaterat
Centralstationen Hauptbahnhof är snyggt restaurerad i glas.
Niclas Bergwall, Per Follin, Kaj och Sverker Lövgren från Sala och Östervåla tar en Paulaner på Maximilians. Fotograf: Andreas Strömberg
Ruffiga Friedrichshains höghus och östnostalgi och Prenzlauer Bergs ungdomliga lust, designbutiker och myllrande pubar. Det räcker med några dagar i östra Berlin för att fyllas av starka känslor som pendlar mellan skam, sorg, framtidstro och festyra.
Annat var det för 20 år sedan. Hösten 1989 var muren fortfarande en stenhård, grå realitet som splittrade familjer. Att Peter Fetcher redan den 17 augusti 1962 hade försökt fly över muren från öst, blev skjuten och ensam fick ligga kvar att dö, var det alltför få som protesterade mot. Desperata flickvänner, bröder och mormödrar försökte fly i utgrävda tunnlar och egentillverkade flygplan för att få andas frihet.
På Mauermuseum, museet om Berlinmuren vid Checkpoint Charlie, får du en lysande lektion över människans vanvett. Här kan du även beskåda bilden av Rysslands president Brezjnev och DDR:s Honecker som kysser varandra- en händelse som har blivit världsberömd.
Från död till turistmagnet
Omtumlade stapplar vi ut på Friedrichstrasse som tidigare delade staden som ett öppet sår. I dag säljs här gamla officersmössor, ryska dockor och äkta mur - minnen av en svunnen östepok - mitt i dagens promenadstråk av märkesbutiker som Escada och varuhus som Lafayette. Men stadens mentala murar lever fortfarande kvar.
- Det luktar fortfarande av att de eldar med brunkål i Östberlin. Jag åker sällan dit, fast det är ju där borta det händer saker just nu visst är det så, medger Tomas Ring, egenföretagare i byggbranschen sedan 30 år som bor i en våning vid eleganta butiksgatan Kurfürstendamm i Västberlin.
Vi fyller på promenadenergin med en god veteöl från Paulaner på den bayerska restaurangen Maximilians vid Friedrichstrasse och senare en frankfurterkorv vid ett stånd längs Hitlers paradgata Unter den Linden. Tre euro för ölen och en för korven - man kan fortfarande äta och roa sig billigt i Berlin. Vidare bort mot fortfarande lite ödsliga Alexanderplatz med sina duvor, tidigare ett torg med dåligt rykte som inspirerade filmare som Rainer Werner Fassbinder och senare Wim Wenders i Himmel över Berlin.
Mot de roliga kvarteren
Vi tar Berlins snabba S-bahn några stationer till Ostbahnhof där muren står kvar en dryg kilometer och konstnärer har fått måla om den med färgglada, frihetsinspirerade målningar som väcker många tankar.
Här i området Friedrichshain finns de gamla ruffiga östhöghusen som liknar våra miljonprogram, här finns även övervintrade hippies, droger och skumma kvarter. Men här börjar också det härliga nya pulserande Berlin där många studenter, immigranter och fria yrkesutövare, även en hel del svenskar som musikgruppen Kent, författarna Carl-Johan Vallgren, Jonas Hassen Khemiri och Gellert Tamas, har bott och arbetat under senare år.
- Längs Boxhagenerstrasse finns många kul butiker och Boxhagener Platz har en bra loppmarknad. Berlinomat på Frankfurter allé är en stor affär där designers samlat sina konstverk, tipsar journalisten Henrik Sannesson, vars flickvän kommer från Östberlin.
Gentrifieringen, den höjda statusförvandlingen, av östra Berlin märk tydligast i kvarteren i Prenzlauer Berg där butikslokaler i tidigare nedgångna kvarter upprustats av kreativa entreprenörer. Det är pubar, secondhand-butiker och politiska affischer om vartannat.
- Men Prenzlauer Berg har snabbt blivit hippt och också allt dyrare, som ett Berlins Södermalm, förklarar Henrik Sannesson.
Mycket positiv energi släpps fri när förtryck och murar raseras. I dag är det Östberlin som bjuder på billiga lägenheter att köpa, framtidstro och kreativ energi medan Västberlin är dyrare och lite mer stressigt.
Andreas Strömberg/TT Spektra
andreas.stromberg@ttspektra.se
Fakta/Bakgrund
Berlinfakta
Resa hit
Flyg: Från Arlanda flyger Air Berlin, Germanwings och SAS, från Skavsta flyger Ryanair. Mellan Kastrup/Köpenhamn-Berlin flyger lågprisbolagen Air Berlin, Germanwings och Easyjet, samt reguljärflyg som SAS och Lufthansa. Prisexempel: om du är ute i god tid kan du hitta biljetter från 500 kronor t/r.
Tåg: Berlin Night Express med SJ Malmö-Berlin: vuxen cirka 780 kronor, ungdom cirka 500 kronor och barn 150 kronor. Se: www.berlin-night-express.com. Interrailkort kostar från 2 815 kronor, för vuxen 5 resdagar inom 10 dagar.
Se fler alternativ på: www.sj.se/utlandsresor/priserinterrail.
DDR-relaterade museer
Murmuseet, Friedrichstrasse 43-45. Starka berättelser, fotografier och filmer om åren 1961-1989 då 5 000 personer flydde och minst ett par hundra dödades. Rekommenderas starkt. www.mauermuseum.de
DDR-museum, mitt emot katedralen. Se vardagslivet, nudiststränderna, Trabantbilarna och annat överraskande i diktaturen. www.ddr-museum.de
Stasimuseet visar hus paranoid övervakningen var, med kameror och mikrofoner i fågelholkar och pennfodral. www.stasimuseum.de
Konstnärer har målat frihetsmotiv på den kilometer av muren som står kvar vid Ostbahnhof.
Missa inte heller: Holocaust memorial, förintelsemonumentet, nära Brandenburger Tor. 2 700 betongkistor i rader - kontemplativt, starkt.
Bo
Prova fräscha budgethotell och vandrarhem som: www.meininger-hostels.com och www.eastseven.de och www.ostel.eu med DDR-tema som Stasisviten.
Tips
Berlin Welcomecard kostar 16,50-25 euro för 2-3 dagar med fria resor på kommunala färdmedel och rabatter på museer.
Bra webbsidor
www.tyskland-info.se/pdf/berlin är en bra guide, www.museumportal.berlin.de, www.freeguide.de, www.mauerfall09.de.
Berlinmurens historia
1945: Berlin delas i den amerikanska, franska, brittiska och sovjetiska sektorn.
1948-49: Stalin inför blockad. Västberlin nås inte av av leveranser land- och vattenvägen, Västtyskland (BRD) grundas i maj och republiken Östtyskland, DDR, i oktober 1949.
1952: Gränserna mellan Öst- och Västtyskland stängs.
1961: Muren mellan Öst- och Västberlin börjar byggas.
September 1989: Ungern öppnar sin gräns mot Österrike och östflyktingar flyr till väst.
9 november 1989: Berlinmuren raseras.
Shopping och julmarknader i Berlin
Kul butik- och barkvarter:
Boxhagenerstrasse i Friedrichshain, Kastanienallee i Prenzlauer Berg, Ostkreuz, Hackescher Markt i Berlin Mitte,
I Berlin finns över 50 julmarknader, från slutet av november till mellandagarna. Följande tillhör de bästa:
Berliner Weihnachtszeit vid rådhuset i Berlin Mitte. Högt Pariserhjul, djur att klappa och litet tivoli för barnen, konst och musik. www.berliner-weihnachtszeit.de
Kulturjulmarknad i Kreuzberg. Myspys och många kulinariska salustånd med saker från hela världen. www.berlin-lacht.de
Lucia-weihnachtsmarkt i Prenzlauer Berg. Familje- och singelvänligt vid Kulturbrauerei, kulturbryggeriet. www.lucia-weihnachtsmarkt.de
Weihnachtszauber Gendarmenmarkt (torget som anses vara stadens vackraste) i Berlin Mitte. Många kulturella och musikaliska aktiviteter som avslutas med stort party på nyårsafton. www.gendarmenmarktberlin.de




















































