I sommar åker Arwin till Legoland Så fixar du semestern med familjen
Hos familjen Kakai kommer alltid barnen i första hand, även på semestern.
– Vi utgår från vad barnen vill göra på sommaren. Ja, vi har anpassat hela vårt liv efter dem, säger mamma Serap Kakai och skrattar.
Relaterat
Isak och Serap Kakai har delat upp sina semesterveckor så att barnen Arwin, fem år, och Elána, tre år, inte ska behöva vara på förskolan i sommar.
– Det är sammanslagningar och den ordinarie personalen är ledig, då är det inte roligt för barnen att vara där, säger Isak Kakai.
Tidigare år har familjen nöjt sig med att göra utflykter på hemmaplan och besökt släktingar på andra orter men i år ska de för första gången åka i väg på en längre semester.
– Barnen har varit för små förut men nu vill de göra mer. I sommar ska vi åka till Legoland i Danmark, säger Serap Kakai.
Familjen ska åka tillsammans med Isaks två syskon och deras familjer. De tänker ta det lugnt och göra många stopp efter vägen.
– Barnen blir lätt uttråkade när vi åker bil. Vi ska ha fika med oss och vi ska stanna vid någon vacker plats, kanske vid någon badstrand och grilla, säger Isak.
Övernattar gör de i Malmö innan de åker vidare mot Danmark. Hur länge de stannar där har de inte bestämt.
– Det är sällan vi planerar vad vi ska göra, vi är ganska impulsiva.
De gillar frihetskänslan som sommarledigheten ger. Serap tar fram en broschyr med olika besöksmål och aktiviteter i Gävle kommun. Det passar dem perfekt, speciellt nu i sommar då Arwin ska gå i simskola på Fjärran höjder, varje dag i tre veckor.
– Vi brukar ta barnvagnen och gå ut. Det finns gott om lekplatser och fina ställen.
Ibland händer det att Arwin och Isak åker och fiskar, bara de två. Isak, som tog mc-kort förra året, har tänkt åka iväg ensam på motorcykel några dagar. Serap får ett par dagar för sig själv när hon hälsar på sin faster i Uppsala. Serap är dessutom familjens bröllopsrepresentant.
– Hon har stor släkt, det är bröllop var och varannan vecka. Men då stannar jag hemma med barnen. Det är bättre att en går och kan ta det lugnt, säger Isak.
Men Isak och Serap umgås sällan på tu man hand.
– Vi har ingen som kan passa barnen. Vi har anlitat barnvakt en gång. Det kändes ovant att gå på promenad och hålla varandra i handen, utan att barnen var med. Det vore oumbärligt om vi kunde göra det oftare. Vi får väl vänta tills barnen blir större, säger Isak.
De har däremot inga planer på att ägna sina semestrar åt omfattande husrenovering.
– Det får vänta. Vi bytte köket när vi flyttade in, det får räcka. Det är inte värt att göra stora renoveringar på bekostnad av barnen. De växer upp så fort och vi vill helst vara med dem, förklarar Serap.
Isak instämmer. Man blir bara trött av att bygga att kan ändå inte njuta av det när det väl är klart. Då är det bättre att lägga tiden på barnen.
– Om barnen har roligt, har jag också roligt, intygar Isak och ler.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 15 jun 2010 07:19 Semesterfiraren. (Ej registrerad)
I hela mitt 44 åriga liv hade jag en barndomsdröm om att få uppleva danmarks flaggskepp det storslagna leogoland. Eftersom jag har legointresserade barn så bokade vi in ett hotellpaket på 5 nätter och gjorde dagsutflykter tom förköpsbiljett till legoland. När vi suttit i bilköer i 1 mil mitt ute i ingenstans och äntligen kom fram till den enorma parkeringen så gick vi i VIP-kön rätt in i den ståtliga entrén på Legoland. Då vi kommit in så skulle vi äntligen få frossa i lego hela dan och kanske skulle man vilja vara där 2 dar? Men det tog 2 timmar och man längtade hem till vårt Furuvik som håller mycket högre klass och där kan man åtminstone spendera 1 dag. Legoland liknade mest ett skämt med dagens mått mätt. Satsa på Skagern och bad ! Eller vår svenska Västkust.
Skrivet 14 jun 2010 08:09 Elin Lundgren (Ej registrerad)
Det är värt att fundera på de barn som sällan eller aldrig kommer iväg på roligheter. Det är ett tråkigt fenomen och stora orättvisor.