Äntligen dags för Idas
första månadspeng
Snart börjar ett nytt kapitel i Ida Woxlins liv. Hon fyllde tolv år i förra veckan och ska nu äntligen få en fast inkomst – hon ska få månadspeng.
– Då kan jag bestämma helt själv vad jag vill göra med pengarna. Jag tänker köpa kläder och grejer till min skötponny Jasmijn.
I slutet av varje månad kommer Ida i fortsättningen att få 150 kronor. Hon är nöjd med beloppet.
– Det var mamma och pappa som bestämde. Jag tycker att det verkar lagom. Om jag vill ha mer kan jag kanske hjälpa till med något hemma eller också får jag spara och vänta.
Just nu sparar Ida till en märkeströja för 699 kronor som hon har sett i hästbutiken i Valbo. Men hon har insett att det kommer att dröja många månader innan hon har råd att köpa den.
– Kanske kan jag önska mig den i julklapp och spara mina pengar, säger hon och ler finurligt.
Pengarna samlar hon i en rosa, skoformad sparbössa. Den är fortfarande nästan full med förra årets jultidningspengar.
De två senaste åren har Ida sålt jultidningar, förra året tjänade hon 1 500 kronor. De pengarna har hon använt under ett helt år. Men i år har jultidningsbolaget gjort om systemet och hon kommer att tjäna betydligt sämre, men i gengäld få finare premier.
– För jultidningspengarna har jag mest köpt saker till min skötponny: ett pannband med pärlor på och ett schabrak, en filt som man har under sadeln, med hennes namn på. Och betalat aktiviteter i stallet.
Tidigare har Ida Woxlin bett sina föräldrar om pengar om det varit något som hon önskat köpa. Det har aldrig varit några problem att få pengar. Ida är, enligt mamma Linda Friberg, inte typen som shoppar speciellt mycket och hon äter inte ens godis.
– Hon är mycket sparsam och köper mest glitter till hästen.
Månadspengen blir ett välkommet tillskott i kassan. Men kläder behöver hon inte använda månadspengen till. Kläder står mamma och pappa för även i fortsättningen.
– Vi kollade runt med vänner och bekanta för att få en bild av hur mycket de ger sina barn i månadspeng. 100–150 kronor känns rimligt för en tolvåring. Jag hoppas att Ida med månadspengen ska få bättre grepp om pengar och lära sig förstå pengars värde, säger Linda.
Nu ska de testa en tid hur det fungerar och se om pengarna räcker. Men det kommer att dröja ännu några år innan Ida får disponera över hela barnbidraget.


























