Forskarna kommer med olika bud
I andra länder finns en mängd forskning på om det är möjligt att påverka barnets kön.
Relaterat
Vill du ha en dotter? Då ska du äta rabarber och yoghurt men undvika bananer, potatis, bacon och salt. Enligt forskare vid Maastricht University i Holland kan mammans kost vara avgörande för barnets kön.
De holländska forskarna bygger sina slutsatser på en femårig studie av drygt 170 kvinnor. Kvinnorna, som var mellan 23 och 42 år, hade alla tidigare fött pojkar. Nu ville de ha döttrar. Kvinnorna skulle undvika mat som innehåller mycket natrium och kalium för att i stället rikta in sig på kost med mycket kalcium och magnesium.
När studien väl var färdig hade många av kvinnorna hoppat av. Av de 172 som var med från början var bara 21 stycken kvar. Av dessa födde 16 stycken, närmare 80 procent, flickor.
Och enligt italienska forskare föds det fler pojkar under de gynnsamma sommarmånaderna. Det är naturens sätt att hjälpa de svagaste fostren, pojkarna.
Tyska forskare menar att det föds fler pojkar vid krig och andra kristider. Höga stressnivåer gör att kvinnan producerar mer testosteron och kortisol. Det kan leda till förändringar i ägget som gör att pojkspermier lättare tränger sig in.
Enligt amerikansk forskning bestäms barnets kön till viss del av ett hormon som heter gonadotropin. Det hormonet minskar med åldern. Kvinnan har större chans att få en flicka ju äldre hon är. Samtidigt finns studier som visar att äldre pappor producerar färre pojkspermier. Med andra ord ökar chansen till en flicka ju äldre föräldrarna är.
























