Ännu en ny whisky från Mackmyra
Relaterat
Men det mest speciella är att lagringen skett i små 30-litersfat, vilket gett en betydligt större ekexponering och en snabbare extrahering av aromerna från faten liksom en mer forcerad mognad än om lagringen skett i traditionell fatstorlek. Därför smakar whiskyn också mer och är mer harmonisk än vad den annars skulle för sin ålder. Ett av flera finurliga, okonventionella och innovativa grepp av Mackmyradestilleriet.
Den här gången hade jag dock förväntat mig den första påtagligt rökiga whiskyn, vi svenskarna är ju förtjusta i den smaktypen.
Men i stället blev det på nytt en fruktig variant med vaniljlika fataromer i en snällare, lite sötaromatisk maltwhiskystil. Och det kanske är helt rätt att man inte sneglar för mycket på skottarnas smaktyper. För en egen svensk identitet är naturligtvis det mest gångbara konkurrensmedlet på sikt.
Mackmyra Special; 03 är likt föregångarna en stark variant, 48,2 %, och buteljerad i 70 centilitersflaska. Priset är 596 kr och de 12 000 flaskorna lanseras i samtliga Systembutiker 2 november.
Det ska bli intressant att se om det blir rusning även denna gång efter denna tillfälliga lansering. För sedan 1 oktober finns även en maltwhisky från Mackmyra permanent listad i Systemets ordinarie sortiment.
Sune Liljevall









































Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 nov 2009 21:56 Svarta Pärlan (Ej registrerad)
Hej Sune! Som ägare av flera Mackmyrafat tillsammans med 11 kompisar är det roligt med alla reaktioner på Mackmyras whisky. Vi har precis tappat upp vår rökiga svenska ek och det är riktigt god med lite vatten i. Håller 51,6 %. Den 25:e kommer vi dessutom att buteljera vårt fat med Mackmyra elegant på Bourbonfat. Whiskyn blir bara bättre tycker jag, även om jag inte köpt någon flaska på Systembolaget och samtidigt har mina skottska favoriter. Men att äga ett fat och få sina flaskor med egen etikett är riktigt trevligt.