Snapsa och sjung!
Relaterat
Utmärkt potatissnaps. Färskpotatis i såväl glaset och på tallriken kan man få om man väljer Karlsson’s Gold 25 som midsommarsnaps. En harmonisk och behaglig okryddad snaps med ovanligt mycket karaktär som gjorts på svensk färskpotatis.
Midsommaren hör till de riktigt traditionsstarka helgerna. Då kan få tänka bort sillen, ölen och, för många, snapsen.
Det är svensk kultur som inte har någon motsvarighet någon annanstans.
En undersökning bland
1 000 svenskar förra året visade också att snapsen är den högtidligaste formen av festmarkör. På frågan när man kan tänkas sig dricka snaps svarade 75 procent till midsommar, 55 procent till jul och 55 procent till påsk. I övrigt, såväl helg som vardag, dricker vi generellt inte snaps.
Traditionen bjuder också att det ska vara kryddat brännvin till midsommarbordet. Det var längre tillbaka betingat av att man ville få bort den otäcka finkelsmaken, men ännu mer av medicinska skäl. De olika kryddörterna ansågs nämligen råda bot på det mesta. Numera är det dock endast smaken som avgör, och en ren okryddad sprit kan också fungera fint.
Helt klart är att sprit smakar som allra bäst till feta och salta rätter som den inlagda sillen och matjes. Den hjälper även till att spjälka fettet i magen.
De flesta har väl sina favoritsnapsar som fungerar till midsommarmaten. Själv väljer jag i år den riktigt delikata ekologiska snapsnyheten Haga Sommar-Aquavit Dill och Pors. Denna lite udda kryddkombination visar sig fungera alldeles utmärkt. Dillen framträder tydligt, men även en angenäm ton av kummin. Och smakrikedomen gör att den kan matcha det mesta på bordet.
Tidigare gjordes mycket av den svenska spriten på potatis, men det var länge sedan det upphörde då priset på potatis blev för högt i förhållande till sädesråvara. I beställningssortimentet finns dock sedan en tid två högklassiga, välsmakande vodkavarianter som destillerats av olika potatissorter från Bjärehalvön.
Karlsson’s Gold Vodka och Karlsson’s Gold 25 är kreerade av mästerdestillatören och blandaren Börje Karlsson som var med och skapade Absolut när det begav sig. Hans nya vodka är dock inte alls så hårt destillerad att alla smaknyanser från råvaran försvunnit. Nej, här finner man såväl stråk av potatis som det som fransmännen kallar terroir (det vill säga jordmån och växtplatsens särart). Och jag har aldrig stött på en godare vodka. Så min andra snaps på midsommaraftonen blir Karlsson’s Gold 25 som också är så behagligt alkoholsvag (endast 25 procent) att den möjliggör klar syn i sånghäftet även efter flera glada skålar. Kan beställas direkt från Systembolagets hemsida.
Sune Liljevall










































