Torsdag 2 september 2010

Arbetarbladet



Sök på arbetarbladet.se

Nöje

Publicerad 13 juli 2009 Uppdaterad 13 juli 2009
Textstorlek 1 2 3

Punkaren Hellstrand lyste igenom Staffan Hellstrand, Joe Hillgården 12 juli

"...när han öppnar med Fanfar på ett fullsatt och soligt Joe Hillgården minns jag direkt varför Hellstrands musik var så bra."

Relaterat

Fakta

l Efter att ha haft en svår Hellstrandperiod från Hemlös 1989 till Pascha Jims dagbok 1996 hamnade hans plattor bland dammsamlarna i skivsamlingen.

Jag minns inte varför. Men när han öppnar med ”Fanfar” på ett fullsatt och soligt Joe Hillgården minns jag direkt varför Hellstrands musik var så bra.

”Fanfar” är något av det vackraste som skrivits om medel-Svensson, ett epos så poetiskt att man förstår var Winnerbäck, som gästade som duettpartner på Hellstrands senaste album, hämtat inspiration ifrån.

Stockholmsrefrängen i ”Precis som du är” är hyperromantisk, likaså landskapsskildringarna som i ”Hela vägen hem”.

Det är Hellstrands förmåga att skriva stort, detaljerat och gripande om dig, mig, vi, som liksom Hellstrand själv, är fjärran från mediebruset, Stureplansbloggeriet och C-kändis- kåtheten, det är den förmågan som gör honom till en av de bättre svenska textförfattarna. Rolig är han också, berättar anekdoter om kompisarna i The Nomads och hans helvetesgig på ett ålderdomshem och det lockar till hjärtliga skratt.

I extranumret och grammisvinnande ”Lilla fågel blå” spelar han av en sträng, men den handklappande publiken klappar vidare medan Hellstrand avlägsnar strängen och sedan ramlar in i låten igen. Ofta spelar han aggresivt på guran, och hans bakgrund som punkare lyser igenom. Hans a cappellaversion av Dan Anderssons ”Spelmannen” kunde lika gärna vara hundra år gammal socialrealism.

Mycket mer är bra i kväll på Joe Hillgården och det är nog dags att damma av de där skivorna hemma hos mig...

Publicerad 13 juli 2009 Uppdaterad 13 juli 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 13 jul 2009 16:43 Lena med glad väninnor (Ej registrerad)

Hela konceptet var strålande. Glatt humör och nyinköpt skiva och några nytagna kort.
Han får fram grundvärdet för människan i sina texter.Betänkligt och värderande.
Toppen Hellstrand

Innehåll



Annat innehåll

Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton

Nöje i korthet

Nöjesnyheter

De hetaste nöjesnyheterna direkt.

http://arbetarbladet.se/1.19299

Senast recenserat

Reseguiden
Resor

Kontaktinformation