Skottar debuterar i Gävlestudio
Rockbandet One Good Reason åkte från Glasgow i Skottland för att spela in debutalbumet hos sina polare i Gävle.
Relaterat
David Bain, sång och gitarr.Fotograf: Jörgen Svendsen
Svenska vänner. Pelle Hartwig och Emil Englin sköter spakarna till One Good Reasons album.Fotograf: Jörgen Svendsen
Calum Cotts, bas.Fotograf: Jörgen Svendsen
Paul Kerr, trummor.Fotograf: Jörgen Svendsen
En mörk musikstudio i ett industriområde utanför Gävle. Tre skottar sitter hopträngda på en skinnsoffa. På varsin kontorsstol intill skrivbordet och datorn sitter Pelle Hartwig och Emil Englin, medlemmar i bandet Greenorange, och lovprisar skottarna.
– Det är kvalitet i låtarna. Och de är grymma musiker. Det är catchy pop-punk-rock av amerikanskt stuk och samtidigt är det väldigt intelligent. Och de är också ett extremt bra liveband som ger allt varje gång.
Jag tittar mot skottarna och frågar om de förstår något av de här hyllningarna på svenska.
– Tja, svarar basisten Calum Cotts, jag kan ju bara fula ord på svenska, och jag hörde inget sånt i det där, så jag antar att det var bra.
Bandet heter One Good Reason och är i Gävle för att spela in sin albumdebut. När du läser det här har de precis åkt hem till Glasgow igen, men de har bott i Gävle i tre veckor och spelat in intensivt i den mörka studion på Fjällbackens industriområde Egentligen är det Calums och Pelles storebröders förtjänst.
Pelles brorsa har jobbat i Glasgow i många år, så länge att han nu låter som en skotte när han pratar, åtminstone enligt Pelle. Han lärde känna Calums brorsa, hörde One Good Reason, och skickade en länk till lillebrorsan: ”här, lyssna på det här”.
Pelle tyckte det var asbra. Dessutom var det så mycket som var likt det som hans eget band höll på med. Så han tog kontakt med skottarna via Myspace och frågade om de ville styra upp en turné tillsammans.
Sagt och gjort, vintern och våren 2010 turnerade de tillsammans och gjorde cirka tio spelningar i både Sverige och Skottland.
Sedan dess har Pelle och Emil skaffat den här studion och bildat skivbolag. De ger ut sina egna projekt, andra band de tror på, och självklart – One Good Reason.
Det här är skottarnas första inspelning av ett fullängdsalbum, så det är något av en ny erfarenhet för dem. Men de är inga färskingar, de har spelat tillsammans under många, många år. Och de är väldigt intensivt upptagna av allt som rör bandet, de förklarar att de visserligen har deltidsjobb, men det är bara för att kunna betala räkningarna, allt övrigt engagemang rör bandet. Det har gjort dem sammansvetsade. De har gjort en del dåligt och en del bra i sina dagar, men de har alltid hållit fast vid musiken, och det är det som börjat betala sig, säger de.
De här dagarna i studion har ofta varit långa, men de har gjort vad de älskar och haft roligt. Också medlemmarna i numera nedlagda Greenorange, Pelle och Emil, har haft kul.
– Ofta har vi undrat vart dagarna egentligen tog vägen, säger Pelle.
Det är i hans lägenhet alla har bott, så där har det varit fullt ös. Framför allt första veckan, då alla var som mest peppade. Men efter det har det blivit en slags ny rutin för dem allihop.
– Det kommer att kännas konstigt nu när de åker hem igen.
När de stuckit har Pelle och Emil lite efterarbete kvar innan skivan kommer ut i vår. Därefter räknar One Good Reason med att turnera i Storbritannien – och Sverige. Och då är det förstås Gävle som allting utgår från.
– Förhoppningsvis har folk här börjat begripa vårt sätt att prata då, skämtar Calum Cotts.





































