Östros lovade mer till pensionärerna
Thomas Östros (S) gick till hård attack mot regeringen i sitt 1 maj-tal i Skutskär.
Han menade att de raserat tryggheten och gett till de rika.
– Aldrig har så få fått så mycket på så kort tid, sade Östros, talesman i ekonomiska frågor för socialdemokraterna.
Relaterat
FINSK PROTEST. Tre damer förde fram finska föreningens krav på mer finskundervisning i skolan och en avdelning inom äldrevården för finsktalande personer.
Talet i Folkets Hus var till största delen en svidande kritik mot den borgerliga regeringens politik. Östros menade att regeringen finansierat skattesänkningar för de som redan har det bra ställt med lånade pengar. Östros sade att skattesänkningar har gått före välfärd. Han menade att regeringens poltik missgynnat sjuka och arbetslösa.
Östros påstod att de jobb som finansminister Anders Borg (M) lovade skulle komma inom två år 2006 ännu inte har kommit.
– Nu fyra år senare är det 100 000 fler arbetslösa och då säger han fortfarande att jobben ska komma inom två år.
Med en röd-grön regering lovade Östros bland annat stöd till småföretag och bekämpning av ungdomsarbetslöshet. Han lovade mer resurser till arbetslöshetsförsäkringen och en stärkt sjukförsäkring.
– Och pensionärer inte ska betala mer i skatt än löntagare, sade Östros och drog ned varma applåder.
En av åhörarna i salen var Lasse Gärdeman, Skutskär.
– Det var intressant att han hela tiden pratade om det röd-gröna alternativet. Att folk borde rösta på socialdemokraterna sade han bara mot slutet. Jag hoppas att Ohly och Wetterstrand kan stoppa de skattesänkningar som inleddes under sossarnas tid, kommenterade Lasse Gärdeman.
En timme före talet drog 1 maj-tåget genom Skutskärs centrum. 80 personer gick med, vilket demonstrationsledare Åsa Stridh Andersson tyckte var en dålig uppslutning.
Tre damer hade plakat med text på finska. De slåss för att det ska bli mer finskundervisning i skolan och en avdelning inom äldrevården för finsktalande. Det var inte bara människor i tåget. Här fanns också vita och vackra Dante av rasen pyrené.
– Han brukar gå med varje år. Det finns mycket att lukta på efter vägen. Han är vit på utsidan men röd inuti, skämtade matte Anette Lundin.
Att hon ska gå i tåget tycker hon är självklart. Som verksamhetssekreterare på Handels i Gävle har hon upplevt hur regeringens politik slår mot medlemmarna.
– Vi måste definitivt byta regering, sade hon.






































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 maj 2010 13:57 DFG (Ej registrerad)
Härligt.
Magnum visar vägen.