Tisdag 9 februari 2010

Sök på arbetarbladet.se

Älvkarleby

Publicerad 22 mars 2009Uppdaterad 19 april 2009
Textstorlek123
Artikelserie:

Nytt ljus i Guds hus

ANRIKT. Det som i dag skvallrar om att stallet är ett gammalt missionshus är fönstren.

ANRIKT. Det som i dag skvallrar om att stallet är ett gammalt missionshus är fönstren.

Från gudstjänst till ryktning Hästarna har intagit missionshuset

Altaret blev en dusch och garderoben en sadelkammare. Hästarna har tagit över det gamla missionshuset i Älvkarleö.

Relaterat

Artikelbilder

OMGJORT. Ellen Roting Björklund ser om sin häst. I bakgrunden står Maria Lindholm i stallets dusch, där altaret fanns innan ombyggnaden.

OMGJORT. Ellen Roting Björklund ser om sin häst. I bakgrunden står Maria Lindholm i stallets dusch, där altaret fanns innan ombyggnaden.

GAMMAL DEKOR. Missionshusets gamla anslagstavla hänger nu i Maria och Sylve Lindholms hus. Självklart dekorerad på hästtema.

GAMMAL DEKOR. Missionshusets gamla anslagstavla hänger nu i Maria och Sylve Lindholms hus. Självklart dekorerad på hästtema.

STALLET. Maria och Sylve Lindholm hade från början inga planer på att bygga om missionshuset till ett stall. Men i dag samsas fyra hästar om utrymmet.

STALLET. Maria och Sylve Lindholm hade från början inga planer på att bygga om missionshuset till ett stall. Men i dag samsas fyra hästar om utrymmet.

GUDSTJÄNST. Gudstjänst i Älvkerleö missionshus på annandag pingst 1972.

GUDSTJÄNST. Gudstjänst i Älvkerleö missionshus på annandag pingst 1972.

– Folk brukar skoja om att hästarna har det bra eftersom de står under Guds beskydd, säger Sylve Lindholm.
Tidigare hölls det gudstjänster och ordnades ungdomsverksamheter i missionshuset i Älvkarleö. De tiderna är för länge sedan förbi och i dag har hästarna i stall Palifi intagit missionshuset.
Sylve och Maria Lindholm köpte den gamla pastorsbostaden 1985. Då hölls det fortfarande gudstjänster en till två gånger om året i det bredvidliggande missionshuset. Situationen för missionsförsamlingen blev dock ohållbar då medlemsantalet sjönk och ett par år senare var även missionshuset till salu.
– Från början hade vi inte en tanke på att göra om det till stall. Vi köpte det mest för att vi inte ville ha några grannar, säger Maria Lindholm, som själv gick i söndagsskola i missionshuset på 60-talet.
– Det är nog ganska många bybor som har gått i söndagsskolan här. Jag tyckte ju att det var kul men i dag tänker jag inte så mycket på det, nu ser jag det bara som ett stall, säger hon.
Till en början använde paret huset som en lekstuga för sina barn. Då hade de sina hästar i ett betydligt mindre stall en bit bort och med åren växte idén fram att bygga om missionshuset till dagens ändamål. 1990 gjorde man verklighet av planerna. Bänkarna och orgeln bars ut, altaret byggdes om till en dusch och den gamla ljuskronan såldes till en antikhandlare.
– Det enda som skvallrar om att det är ett missionshus är fönstren, takhöjden och läktaren, säger Sylve Lindholm.
Reaktionerna från omgivningen har enligt paret själva enbart varit positiva, bortsett från en incident direkt efter ombyggnationen. Då hade en person vänt sig till kommunen och klagat på bygget och hävdat att det var förfärligt att ett missionshus byggdes om till ett stall.
– Men vi hade ju alla tillstånd så det var ingen fara med det, säger Sylve Lindholm.
Fyra hästar samsas om utrymmet i stallet. Två är parets egna hästar och två stallplatser hyrs ut. Ellen Roting Björklund, 13, och Sanna Jakobsson, 16, är i stallet och sköter om sina hästar. De tänker inte särskilt mycket på att stallet är ett ombyggt missionshus, men får höra en del kommentarer från sina vänner.
– Det skämtas en del om det. Kompisarna undrar om hästarna är kristna och när jag säger att jag ska till stallet undrar dem om jag inte menar kyrkan, säger Sanna Jakobsson och skrattar.

Publicerad 22 mars 2009Uppdaterad 19 april 2009
Textstorlek123

Senaste kommentarerna:

Skrivet 22 mar 2009 10:20 Helena och Timona (Ej registrerad)

den första hästen jag köpte var 1994 och hon stod i det stallet...
Väldigt högt till tak är det jag minns.

Skrivet 3 apr 2009 19:36 Målaren (Ej registrerad)

Visst är det bra att byggnaden fått nytt liv.
Men kan man inte försöka få lite ny färg på huset.
Det ser för sorgset ut nu, totalt sett!

Innehåll

Linjeochluft

Små & storaPang, du är död!

- Vi föräldrar vill ge våra barn det bästa. Dit hör inte vapen, men många barn älskar sina krigsleksaker och drömmer om fler.
Forskaren Anders Nelson tycker inte vi ska moralisera över barnens leksaker. De speglar bara det samhälle vi lever i.


Annat innehåll

Nyheter från Älvkarleby

Nyheter från Älvkarleby kommun direkt till dig.

http://arbetarbladet.se/1.25281

OS i Vancuover något för dig?

Hur mycket ska du se från OS i Vancouver?

Alla Hjärtans Dag-bokningLäsarservice

Senaste nytt

Tidningskortet just nu

luft

Tidningskortet

Prenumerera på alla förmåner och erbjudanden som Tidningskortet ger dig med hjälp av ett RSS-flöde.

http://arbetarbladet.se/1.58694

Bilder från förr

Första, andra, tredje...

Auktion vid Snus-Majas i Gamla Gefle på 60-talet. Antik-Karlsson håller i klubban.

Mer läsning

Mer läsning

KonsumentHjälp, vad gör du nu?

Som kund hos frisören gäller det att vara tydlig. Fast ibland blir det ändå inte som man tänkt sig.

ResorLär dig laga mat i Thailand

Det tar bara några timmar att lära sig göra pad thai och röd curry .

Torget

Vad tycker du?

Häng med ut på Torget du också.

Dagens ros

Vem har fått en ros i dag?

Nyheter

Senaste nyheterna som RSS från Arbetarbladet.

http://arbetarbladet.se/1.18218
Alla Hjärtans Dag-bokningLäsarservice
luft
luft
luft
luft
luft
Reseguiden
Resor
luft
Din webbläsare stödjer inte flash
luft
luft
Top Jobs

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Februari 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29.  
  30.  
  31.  
  32.  
  33.  
  34.