Enkelt att ta bussen till Valbo
Relaterat
BUSSTOPP. På drygt fem minuter går det nu att ta sig med buss till Valbo köpcentrum från både centrala Gävle och Sandviken sedan det byggts hållplatser precis vid motorvägen.Fotograf: Madelene Söderblom
GAMLA PLANER. X-Trafiks affärschef Lars Björling berättade att planerna på motorvägshållplatser funnits ända sedan 1998.Fotograf: Madelene Söderblom
INVIGDE. Kommunalråden Roger Persson från Gävle och Carl-Ewert Ohlsson från Sandviken hjälptes åt att inviga nya motorvägshållplatserna vid Valbo köpcentrum och köpstad.Fotograf: Madelene Söderblom
På drygt fem minuter går det nu att åka buss till Valbo köpcentrum från både centrala Gävle och Sandviken. 41:an med en turtäthet på en resa i kvarten under högtrafik stannar sedan i tisdags på nya hållplatser efter motorvägen mellan gamla köpcentrum och nya köpstaden.
– Trots att marknadsföringen varit blygsam är det redan många som börjat utnyttja den här möjligheten. Framför allt ungdomarna verkar ha upptäckt att det nu är enkelt att ta sig till Valbo, säger projektledaren Lena Wigren från Xmats (miljönanpassat transportsysten i Gävleborg)
Investeringen i motorvägshållplatser samt gång- cykeltunnel mellan de både handelsområdena för cirka 15 miljoner kronor har skett i samarbete mellan X-trafik, Gävle kommun, Valbo köpcentrum/köpstad, KF Fastigheter, Xmats och Vägverket.
Vid lördagens invigning framhölls satsningen som ett lyft för miljön och det kollektiva resandet inom regionen.
– Man ska inte behöva vara beroende av bil för att leva i ett modernt samhälle, sade kommunalrådet Roger Persson om hållplatserna som gör att kunder och personal nu kan ställa bilarna och ändå ta sig till affärerna på ett snabbt och smidigt sätt från både Gävle och Sandviken.









































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 nov 2009 22:28 Kjell Stenvall (Ej registrerad)
Det låter lite osannolikt att man nu kan åka på 5 minuter med buss från centrala Gävle ut till Valbo köpcentrum.
Skrivet 22 nov 2009 03:18 Jonas (Ej registrerad)
Jag förstår inte artikeln överhuvudtagen. Har det blivit fler som åker buss nu när hållplatsen ligger långt från köpis? Eller är det lika många? Eller färre?
Kan någon förklara?
Skrivet 22 nov 2009 03:29 Bussförare (Ej registrerad)
Men lägg av att ljuga! Inte 5 minuter tar det...tror ni att vi kör på raketbränsle?? Det tar minst 15 min från centrala Gävle vid lågtrafik och ungefär lika från Sandviken...
Skrivet 22 nov 2009 09:21 saffe (Ej registrerad)
Det blir inte fler som åker men pris höjning blir det säkert
Skrivet 22 nov 2009 09:43 Skrapa rutan (Ej registrerad)
Det blir mycket smidigare för dem som bor i Hofors, Storvik, Kungsgården eller Sandviken att åka kollektivt, något som troligtvis gynnar butikerna i Valbo.
Skrivet 22 nov 2009 10:38 Motorman (Ej registrerad)
Två nya TRAFIKFAROR! Olycksriskerna har ökat när linjebussen skall tränga sig ut i trafiken. Mot Sandviken, avfarten från R80 där bilarna kommer svischande till Köpis. Mot Gävle, påfarten till R80 där både bilar och tradare accelererar. Hur tänkte man? Bussarnas tidtabell spricker när de skall vänta på sin tur.
Skrivet 22 nov 2009 15:36 Jobbpendlare utan bil (Ej registrerad)
Jag som bor inne i Gävle och jobbar i Valbo tycker verkligen det här är en kanonbra grej. Oavsett om det tar fem eller femton minuter kommer det att gå BETYDLIGT snabbare än den (ofta försenade, ofta fullpackade) linje 1. Tack för det X-Trafik!
Skrivet 22 nov 2009 18:21 M21 (Ej registrerad)
Ja herregud, det ska då gnällas alltid. Det här är ju hur bra som helst, det kommer gå fortare än att ta 1:an och en promenad på ett par hundra meter har inte många dött av. Toppen!
Skrivet 22 nov 2009 19:37 Kunnig (Ej registrerad)
Detta blir då Swebus/Nobinas hämnd mot Stadsbussarna i Östersund AB som tar över linje 1 i sommar så nu ska Nobina locka över resenärerna till 41:an. :)
Skrivet 22 nov 2009 21:03 Trött resenär (Ej registrerad)
Ja det är ju bra för några att 41:an stannar i Valbo men varför ska då 1:an gå var 10:e minut till IKEA ? Vi Forsbackabor får vänta i Valbo 10 min till Gävle och 15-25 min på vägen hem men det är väl också för att vi ska hinna handla på Köpis.