Fredag 12 mars 2010

Sök på arbetarbladet.se

Gävle

Publicerad 9 februari 2010 Uppdaterad 9 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

30-åringen som misstänks ha tänt eld på CH

Webb tv: Den misstänkta 30-åringen minuterna efter CH börjat brinna

Redan hösten 2005 blev 30-åringen intressant för poliserna som utredde CH-branden. Han fångades nämligen på centralstationens övervakningskameror bara minuter efter att CH satts i brand.

Relaterat

Artikelbilder

Bild 1. Bara några minuter efter att larmet gått om den stora CH-branden anländer den nu misstänkte 30-årige attentatsmannen till Gävle centralstation och fångas på bild via övervakningskamera.

Bild 1. Bara några minuter efter att larmet gått om den stora CH-branden anländer den nu misstänkte 30-årige attentatsmannen till Gävle centralstation och fångas på bild via övervakningskamera.Fotograf: xxx

Bild 2. När 30-åringen kommer till stationen bär han en ryggsäck som han även haft på sig när han anlände till Gävle några timmar tidigare. Det nattåg han tänker ta till Uppsala är försenat och mannen får därför vänta i över en timme vid perrongen.

Bild 2. När 30-åringen kommer till stationen bär han en ryggsäck som han även haft på sig när han anlände till Gävle några timmar tidigare. Det nattåg han tänker ta till Uppsala är försenat och mannen får därför vänta i över en timme vid perrongen.Fotograf: xxx

Bild 3. Bara någon minut efter att 30-åringen anlänt till centralstationen visar en kamerabild hur han går upp på en perrong och sedan försvinner ur synhåll. När han kommer tillbaka har han gjort sig av med den ryggsäck han haft på sig när han kom.

Bild 3. Bara någon minut efter att 30-åringen anlänt till centralstationen visar en kamerabild hur han går upp på en perrong och sedan försvinner ur synhåll. När han kommer tillbaka har han gjort sig av med den ryggsäck han haft på sig när han kom.Fotograf: xxx

Bild 4. Under den långa väntetiden på stationen ses 30-åringen samtala med en lite äldre man i ljusa byxor. De båda ser ut att känna varandra, men polisen har ännu inte kunnat identifiera den andre mannen.

Bild 4. Under den långa väntetiden på stationen ses 30-åringen samtala med en lite äldre man i ljusa byxor. De båda ser ut att känna varandra, men polisen har ännu inte kunnat identifiera den andre mannen.Fotograf: xxx

30-åringen som misstänks ha tänt eld på CH

På bilderna står han och pratar med en man som polisen förgäves försökt identifiera.

Enligt polis och åklagare var 30-åringens plan att ta nattåget söderut direkt efter att han satt eld på CH. Tåget var dock kraftigt försenat och mannen blev kvar på centralstationen i Gävle i över en timme. Det gjorde att han fångades av stationens övervakningskameror när han rörde sig på perrongerna och i passagen under spåren. Filmen utgör nu ett viktigt bevismaterial i utredningen.

På bilderna syns 30-åringen komma till stationen strax efter klockan ett på natten med en ryggsäck på ryggen. Tidpunkten är bara några minuter efter att CH-branden startade. I en senare sekvens av filmen går mannen upp på en av perrongerna och försvinner ur bild. När han sedan kommer tillbaka någon minut senare har han gjort sig av med ryggsäcken.

– I början av utredningen koncentrerade vi oss på förhör och därför såg vi de här bilderna först på sensommaren eller hösten. Att ryggsäcken försvinner var den första indikation som gjorde att han blev intressant i utredningen. Det finns även en sekvens där han har handskar på sig, säger polisens spaningsledare Torbjörn Säfström.

I åtalet drar åklagaren slutsatsen att 30-åringen hade material som han använde för att tända på CH i ryggsäcken.

Under den långa väntetiden på stationen ses 30-åringen samtala med andra väntande personer. Speciellt en lite äldre man i ljusa byxor finns hela tiden i närheten av honom och de båda ser ut att känna varandra. Uppgiften är intressant för att 30-åringen i senare förhör säger att han inte minns att han pratat med någon särskild medan han väntade.

– Vi har i dagsläget ingen identitet på mannen. Det är svårt att säga något om hans inblandning, säger Torbjörn Säfström.

Polisen vill gärna komma i kontakt med någon som vet något om den okände mannen eller kan lämna uppgifter om ryggsäcken eller handskarna.

Publicerad 9 februari 2010 Uppdaterad 9 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Linjeochluft

Annat innehåll

Entré Gävle Beställ foton

Gävlenyheter

Nyheter från Gävle direkt.

http://arbetarbladet.se/1.19138
Entré Gävle Beställ foton

Senaste nytt

Webbfråga v. 10

Vilken är din favorit-hämtmat?

Asiatiskt
38% (161)
Pizza/Kebab
46% (198)
Hamburgare
11% (48)
Sallad
5% (22)
429 personer har röstat totalt

Nyheter

Senaste nyheterna som RSS från Arbetarbladet.

http://arbetarbladet.se/1.18218
Entré Gävle Beställ foton
luft
luft
luft
luft
luft
Reseguiden
Resor
luft
Din webbläsare stödjer inte flash
luft
luft
Top Jobs

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Gävle

Sandviken

Hofors

Ockelbo

Älvkarleby

Tierp

Mars 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32.  
  33.  
  34.