Faran över i hamnen
Den bogserbåt liggande vid kaj vid Södra Skeppsbron som på fredagsmorgonen var på väg att sjunka har tömts på vatten.
Relaterat
– Nu är läget under kontroll men det var väldigt nära att hon sjönk, säger Åke Åberg på Tugab som deltog i arbetet med båten. .
Larmet om att en båt var på väg att sjunka kom till SOS Alarm vid halv fyra-tiden natten mot fredag. Polisen och räddningstjänsten ryckte ut och kunde konstatera att det handlade om en 18 meter lång gammal bogserbåt som ligger vid Limöbåtens kajplats. Den var fylld med vatten och bar cirka fyra kubikmeter olja i halvfulla tankar.
– Vi har pumpat med läns så det är vattentomt, nu får ägaren själv kolla varför det läkt in, säger Åke Åberg.
Räddningstjänsten bedömde på morgonen situationen som under kontroll, något Åke Åberg är kritisk till. Han berättar att båten sjönk cirka fem centimeter på tio minuter och har svårt att förstå varför ingen gjorde något.
– Jag är helt förstummad att inte räddningstjänsten eller kustbevakningen gjorde något, de hade kunnat få fyra tusen liter olja i vattnet.
Ett oljeutsläpp som skulle ha orsakat ett omfattande saneringsarbete.
– En deciliter olja i en sjö och man har orsakat miljöskada så det här är allvarligt, säger Åke Åberg.
Vid räddningstjänsten säger man att de inte bedömde situationen som ett ärende för räddningstjänsten.
– Har inte båten sjunkit så antar jag att bedömningen var riktig, säger insatsledare Martin Johansson vid räddningstjänsten.
Båten ligger alltjämt kvar vid kajen och Åke Åberg och hans kollegor arbetar nu för att den ska fortsätta ligga kvar där.
– Nu går vi in med våg bogserbåt och bryter is så att hon kommer upp lite grann, säger han.
Linnea Hallberg
























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 mar 2010 18:09 AA (Ej registrerad)
Varför tar inte ägaren ansvar för sin egen båt? Firman som hyr ut pumpar öppnade kl 07 morse.