Kinesiska tänder i många Gävlemunnar
Har du satt in en tandprotes, en brygga eller krona?
Ja, då kan dina nya tänder ha tillverkats i Kina.
För att pressa priserna tillverkas allt fler tandproteser utomlands.
– Det gör att vi kan hålla ned priserna för patienterna, säger tandläkaren Lars Wetterberg.
Relaterat
TROR PÅ KINA. Tandläkaren Lars Wetterberg tror att patienterna vinner på den internationella konkurrensen. Att den både leder till bättre kvalitet och lägre priser. ”De är jätteduktiga på det här i Kina”, säger han.Fotograf: Madelene Söderblom
Att tillverka tandproteser är ett hantverk. Det gäller att få till rätt passform och färg och den måste hålla för allt tuggande som en tand ska klara av.
Och i takt med globalisering och ökad konkurrens har de tandtekniska laboratorierna sökt sig utomlands i jakt på billigare arbetskraft.
Kina har blivit det stora landet och en hel del av de konstgjorda tänder som sätts in i Gävleborgarnas munnar är tillverkade där.
Hur många vet ingen men Jörgen Sundström som är inköpare på folktandvården i Gävleborg uppskattar att ungefär hälften av de bolag som landstinget anlitar har åtminstone en del av sin produktion i Kina.
– En del lägger ut allt på kinesiska underleverantörer, andra delar upp det och gör en del hemma i Sverige och en del i Kina.
Svenskt laboratorium
När tandläkaren gjort ett avtryck av patientens mun skickas det till det svenska laboratoriet som gör en gipsavgjutning. Sedan skickas den till ett labb i Kina som tillverkar protesen och skickar tillbaka den till tandläkaren som sätter in den i patientens mun.
Trots flygresorna fram och tillbaka över halva jordklotet blir det billigare än att tillverka dem här hemma. Priset är ungefär 30–40 procent lägre.
Medelpris för patienten
Så mycket billigare blir det dock inte för patienten. Hos folktandvården man får betala samma pris oavsett om det är en kinesisk eller svensk protes som sätts in.
– Vi har ett medelpris som ska täcka våra kostnader. Det blir inte billigare om protesen är billigare än genomsnittet, men vi tar heller inte mer betalt om vi exempelvis använder en dyrare avtrycksmassa, säger Lars Wetterberg som är tandläkare och chef för folktandvårdens klinik på Slottstorget i Gävle.
Lönekostnaderna ökar i Kina
Att en del tänder är billigare bidrar dock till att hålla nere det genomsnittspris som patienten betalar. Lars Wetterberg tror därför att patienten vinner på den internationella konkurrensen.
– Jag tror att det leder till både bättre kvalitet och lägre pris. Konkurrensen gör att alla måste anstränga sig och vara i framkant.
Att man skickar avgjutningar och tänder fram och tillbaka till Kina tycker han inte är konstigare än att man köper fyllnadsmassa och andra material utomlands.
Men även i Kina ökar lönekostnaderna. Det gör att de tandtekniska laboratorierna börjar blicka mot andra länder för att kunna fortsätta köpa billigt.
– Jag tror att Indien kan vara ett land som är på gång, säger Jörgen Sundström.



























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 mar 2010 12:26 Holger (Ej registrerad)
Skattesubventionerna till tandvården uppgår till 6 miljarder kronor.
Inderekt så går delar av dessa till Kinesiska tandtekniska laboratorium.
Svenska högskoleutbildade tandtekniker går ut i arbetslöshet.
Det är omöjligt att konkurera med de Kinesiska priserna, det är idag också konstaterat att deras tandtekniska arbeten håller en sämre kvalitet än de Svenska, även har de stora brister i material deklarationer.
Skrivet 22 mar 2010 22:44 kvalitets och miljömedveten tandläkare. (Ej registrerad)
Skrämmande att läsa om en kollega som inte själv vet var produkterna han lämnar ut till en patient är tillverkade.
Om kinatoillverkade arbeten används så att patienten får göra ett aktivt val och då får ett lägre pris kan det ju vara motiverat men inte när tandläkare och tandtekniska lab tar mellanskillnaden. Patienten kan då också själv ta ställning till miljöaspekten.
folktandvårdens miljöpolicy är skrämmande när varor skickas fram och tillbaka till Kina.
Skrivet 21 mar 2010 07:46 Skatteslav (Ej registrerad)
Intressant artikel, pekar på tre förhållanden(minst).
1.Företagens jakt på ökade marginaler till vilket pris som helst.
2.Miljökonsekvenser dels avseende transporter dels sett till lokala arbetsförhållanden för människor och miljö utanför sverige = ointressant.
2.Överbeskattning av arbete i Sverige, sänkt skatt på arbete skulle alla vinna på ( utom politikerna).