Jan Axel ger hopp åt arbetslösa i Norrsundet
Relaterat
Onsdagarnas träffpunkt för arbetslösa i Norrsundet hade som önskemål att få höra hur det ser ut på fabriksområdet och hamnen. Gästrike Invest, som förvaltar både industriområdet och hamnen, företräddes av Jan Axel Näsman som berättade om planerna.
Efter en resumé kring företagets satsningar ute i landet, kunde koncentrationen läggas på Norrsundet.
Närhet till hamnen viktig
Jan Axel Näsman berättade att rivningsarbetet som utförs av Lodab, beräknas pågå fram till årsskiftet. Först då kan man börja förädla byggnaderna med eldragningar, väggar och takarbeten.
Nere i hamnen pågår byggarbeten med ett kajnära hamnmagasin på 8 000 kvadratmeter, järnvägen som går ner till hamnen, ska rustas upp, alla slipers ska bytas.
– Helst ser vi att produktionsindustrier kommer hit. Därför är närheten till hamnen, vägen och järnvägen otroligt viktig, menar Näsman.
Under september ska skyddsstaketet runt området rustas upp, det behövs ett förstärkt skalskydd. Lagerkapaciteten i hamnen ska utvecklas, och även där ska det rustas.
Nya arbetstillfällen
– Optimismen är stor, det ska ni veta. Det pågår diskussioner med produktionsföretag hela tiden, och jag kan berätta att en stor hamnrelaterad etablering är långt gången. Den kan starta i oktober, men i dagsläget kan jag inte säga mera, sade Jan Axel Näsman.
Etableringen kommer att innebära arbetstillfällen, så mycket kan han säga, och att det redan är färdigförhandlat; det ska bara undertecknas kontrakt.
Isbrytningen i hamnen är en årlig kostnad på 2 miljoner kronor. Sågens egen produktion räcker inte för att täcka kostnaderna. Hamnen är begränsad till fartyg med 16 meters bredd, och för att planera muddring för djupare och bredare hamn, krävs att volymen först ska öka.
Sammanfattningsvis tycker Näsman att det andas optimism. Han hoppas kunna erbjuda konkreta arbetstillfällen före midsommar nästa år.
– Ja, annars får jag ju skämmas. Jag bor ju själv här, tillade han.





























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 aug 2010 13:37 Peps (Ej registrerad)
Man kan ju alltid hoppas på att det löser sig. men allt sitter ju i pengar. för inttrese finns det men inga pengar, verkar det som...