Folkfest när nya torget invigdes
Den stolta Gävleskutans nya akterdäck.
Så uttryckte sig kommunstyrelsens ordförande Carina Blank när hon på lördagen invigde det nya Stortorget. Den nya stenläggningen såg man inte mycket av för hela ytan var proppfull av Gävlebor.
Kommunen vill att det nya Stortorget ska bli hela Gävles stora vardagsrum. Och visst såg det ut som om de allra flesta som kom för att vara med under invigningen kände sig riktigt hemma. Folk satt, solade och lekte på de nya raderna med torgmöbler, några barn klättrade upp på de breda blomkrukorna för att se bättre och de riktiga livsnjutarna tog ett glas vin på restaurang Brända Bockens balkong. Där hade man perfekt utsikt över den stora invigningsscenen.
Arrangemanget gick i dansens tecken med uppvisningar från bland annat Uddans dansstudio, Ackes dansskola och Gävle rockin & rollin club. Showen varvades med informationsfilmer om Stortorgets historia och hälsningar från artister som besökt Gävle och gratulerade till det nya torget.
Sedan var det dags för den stora invigningen med tal av kommunalråd Carina Blank som kallade Stortorget för "Den stolta Gävleskutans nya akterdäck", helt i linje med kommunens slogan "Välkommen ombord".
– Jag hoppas att alla Gävlebor känner stolthet över att torget har utvecklats och blivit mer välkomnande, precis som Gävle, sade hon innan hundratals ballonger släpptes mot skyn.
Några av huvudpersonerna bakom ombyggnaden blev också officiellt tackade på scen. En av dem var kommunens projektledare Mats Pierrou. Han känner sig nöjd och tycker att Stortorget blev precis som man tänkte sig från början.
– Det stämmer väldigt bra med animeringen som vi gjorde och lade ut på hemsidan, säger han.
Det enda som återstår nu är att byta ut några av granithällarna, som i samband med sommarens besiktning upptäcktes vara skadade. Pylonerna ska också utrustas med belysning. Fogarna till den nya fontänen färdigställdes i veckan och den ska sättas igång under måndagen.
Många Gävlebor var upprörda över kostnaden för hela projektet, 75 miljoner kronor. Mats Pierrou räknar med att den totala kostnaden, inklusive all projektering och planering som startade redan 2005, hamnar där. Entreprenadkostnaden för själva ombyggnaden av Stortorget och Nygatan stannade på knappt 58 miljoner.


























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 sep 2010 22:21 Nils Holmqvist, reporter (Ej registrerad)
Till "En som dansade med": Det står ett stycke i artikeln om dansen. Dessutom finns flera bilder på dansarna i bildspelet som är länkat till artikeln.
Hälsningar
Nils Holmqvist, reporter
Skrivet 6 sep 2010 10:16 Kapten Haddock (Ej registrerad)
Söndagsseglare! Pråmskeppare!
Skrivet 6 sep 2010 08:03 En som dansade med (Ej registrerad)
Dåligt att tidningarna inte nämner den fantastiska dansen då alla dansare fyllde torget. Det låg många timmars dans och planerande bakom det och alla deltagare är värda uppmärksamhet.
Skrivet 5 sep 2010 22:24 Birgittha Bjerkén (Ej registrerad)
"Den stolta Gävleskutans nya akterdäck", vad menar kommunalrådet med det?
Har inte Briggen Gerda seglat iväg till Finland? Ja, om man kallar Stortorget för den nya skutan så förstår jag att man tror att Gävle är en sjöstad, en riktigt torrlagd sådan för det var många årtionden sedan havet gick upp till Stortorget.
VÄLKOMMEN OMBORD!!
Skrivet 5 sep 2010 19:06 Mor och dotter (Ej registrerad)
Vi tycker att den nya lekparken på Stortorget är fjuttig och att den förra var mycket bättre.