Batterier ger nya jobb i Ericssons fabrik
(Uppdaterad 20.35) Batteritillverkaren Nilar flyttar in i Ericssons gamla fabrikslokaler i Hemsta i Gävle.
Strax efter nyår ska ett 50-tal personer jobba i den nya batterifabriken, lovar Patrik Nilsson, Gävlebo och nybliven vd i Nilar.
Relaterat
Planerna presenterades vid en presskonferens på Slottet i Gävle på onsdagsförmiddagen.
Det amerikansk-svenska batteriföretaget siktar på att anställa flera av dem som förlorar jobbet när Ericsson lägger ned sin Gävlefabrik.
– Jag skulle inte bli förvånad om vi sysselsätter 300–500 personer i Gävle om fyra–fem år, säger Patrik Nilsson.
– Vi räknar med att tillverka batterier i någorlunda kommersiell omfattning i juni nästa år, säger Lars Fredriksson, en av företagets grundare, som också var med vid presskonferensen.
20 anställda i USA
Nilar har i dag utveckling och tillverkning i Denver i Colorado, USA, med ett 20-tal anställda.
Under det senaste året har företaget jagat en lämplig plats för tillverkning i Europa. Efter beskedet om att Ericsson skulle lägga ned Gävlefabriken så blev Gävle ett hetare alternativ.
Här finns både lämpliga lokaler och kunnig personal som företaget kan dra nytta av, liksom högskola och närheten till kunder och underleverantörer.
– Att bygga radiobasstationer och tillverka stora batteripaket har stora likheter. Mycket handlar om elektronik, kylning och mekanik, säger Lars Fredriksson som startade Nilar för tio år sedan.
Att Lars Fredriksson är född i Sandviken och Patrik Nilsson bor i Gävle spelade också in.
Nilar utvecklar uppladdningsbara så kallade nickel-metallhybridbatterier av tyngre och robustare slag, batteripaket som kan väga flera ton. Siktet är inställt på i huvudsak tre områden:
* Fordonsindustrin.
* Energilagring för så kallade smarta elnät.
* Telekomsektorn, bland annat för reservkraft till basstationer.
72 patent
Lars Fredriksson uppger att företaget har 72 patent och att flera är på gång. Han berättar att företaget utvecklat batterier som både är enklare och billigare att tillverka än alternativ som finns på marknaden.
På frågan var Nilars batterier används i dag svarar han: I kylcontainrar på ett antal flygplan, några elbilsprojekt i USA och i en elskoter i Schweiz.
Företagets batterier ingår i den norska elbilen Buddy och i ett elbilsprojekt som drivs av eljätten Fortum.
Patrik Nilsson och Lars Fredriksson berättar att flera order är på gång.

























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 sep 2010 14:21 Nils (Ej registrerad)
Vad negativa folk kan vara, det verkar som att vissa vill att det ska gå åt helvete
nä, passa på när det bjuds arbetstillfällen. Dessa växer inte på trädn precis.
Skrivet 9 sep 2010 09:29 Jonas (Ej registrerad)
JörgenB: Men lokalerna är ju Fastpartners, på vilket sätt hjälper kommunen företaget med dessa?
Såg ett inslag på TV igår där man skämtade om att sossarna bara stödjer sånt som är stort. Gävle hade förlorat betydligt mindre arbeten om man de senast 10 åren tagit tillvara på alla småföretag som försökt etablerat sig i området. Men som småföretagare är man iskall i Gävle. Jag är positiv till att nya företag etablerar sig även om 500 nya arbetstillfällen låter som en utopi.
Skrivet 8 sep 2010 19:49 Jörgenb (Ej registrerad)
Kommunen ger inte en krona till företag som väljer att etablera sig i vår kommun. Däremot ser vi till att det finns färdig mark, tillgängliga industrilokaler och hjälper till med kontakter till långivare, högskolan mm
Gävles skattebetalare riskerar inget oavsett om det blir framgångsrikt eller ej. Däremot behöver naturligtvis Gävle jobben. Vi har tappat 4000 industrijobb på 10 år.
Jörgen Blomkvist (S)
Skrivet 8 sep 2010 13:09 sosse (Ej registrerad)
Den nya frälsaren i Gävle, Nilar verkar inte hade lysande siffror gällande ekonomi. Företaget har gjort brakförluster i flera år och har dessutom ett 30 tal anställda, som nu vill varva upp till flera hundra, jag hoppas verkligen att de sitter på en super produkt. Annars riskerar företaget köras över av Japanska/Kinesiska batteritillverkare.
Sen är frågan hur mkt Gävle kommun kommer ge detta företag i bidrag.
Skrivet 8 sep 2010 12:38 Johan (Ej registrerad)
Om jag inte mins fel var det inte bara ett par månader sedan ett annat battri företag skulle ge guld och gröna skogar till Gävle. Vad hände med det? blev alldrig något.
NI gratulerar lite väl tidigt Barbro Woods.
Skrivet 8 sep 2010 11:44 tw (Ej registrerad)
Äntligen någonting positivt här i Gävle! Trodde att Gävle var ett sjunkande skepp, men nu kanske staden och dess närområden kan hålla sig kvar över ytan.
Skrivet 8 sep 2010 11:30 Lasse (Ej registrerad)
Bra jobbat Barbro !