Kalldusch för Gävle - utslagna direkt
Relaterat
Förutom Gävle fick också Uppsala det bistra beskedet att man inte går vidare i tävlingen om att bli europeisk kulturhuvudstad 2014.
Mats Öström, kulturchef i Gävle kommun, pekar på två saker som kan ha bidragit till att Gävle inte gick vidare - Gävle satsar inte tillräckligt med pengar och det lokala motståndet.
- Vi blev riktigt pressade på frågan om den lokala sammanhållningen, säger han.
Juryn ville själv inte ge några kommentarer till vilka frågor som fällt avgörandet.
Beskedet i dag innebär slutet för kulturhuvudstadsprojektet i Gävle.
- Nu åker vi hem och avvecklar hela organisationen kring projektet, förklarar Mats Öström.
. Det har varit en väldigt stimulerande tävling att vara med i. Och både Umeå och Lund är två starka kandidater, fortsätter han.
"Tråkigt"
Arbetarbladets chefredaktör Kennet Lutti säger i en kommentar att han tycker att det verkligen är synd att Gävle slogs ut.
- Hade vi gått vidare hade det betytt mycket inte bara för kulturen utan för hela Gävle, säger han.
- Det känns lite tråkigt, avslaget. Gävle hade haft mycket att erbjuda, inte minst det vidgade kulturbegreppet som jag tycker mycket om.. Sedan är det också klart att Gävle inte haft tillräcklig uppbackning från invånarna och det har spelat in.
"Inte oväntat"
För Arbetarbladet kulturredaktör Karin Månsson kom beskedet inte helt oväntat.
- Men lite snopet att det kom redan i det här stadiet.
- Sedan är det en besvikelse naturligtvis. Det hade varit bra för hela regionen om Gävle blivit kulturhuvudstad, säger hon.
Presentationen
Tidigare i dag höll alla de fyra kandidaterna en 30 minuter lång presentation av sitt upplägg om man skulle bli kulturhuvudstad.
- Vi har fyra seriösta ansökningar från fyra seriösa städer, väldigt olika städer, förklarade juryns ordförande Sir Robert Scott efter presentationen.
Efter presentationen utfrågades de olika kandidatstädernas representanter under en halv timme var.
- De var väldigt insatta och ställde konstruktiva frågor. Det handlade bland annat om ekonomin i projektet och om staden hotellkapacitet räcker för arrangemanget, sade Gävles kommunalråd Carina Blank eftrer utfrågningen.
Hon berättade vidare att juryn gav Gävle beröm för konceptet "Kulturell allemansrätt" och engagemanget kring stadens ansökan.
























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 dec 2008 03:02 f.d. kulturarbetare. (Ej registrerad)
Hur Gävle kan bli kulturhuvudstad?
Under flera år Gävle har stor arbetslöshet och dålig företagsklimat..
fräck..fräck!!
Skrivet 11 dec 2008 02:08 HCF (Ej registrerad)
Men nu kan vi väl ägna oss åt något annat ett tag. Gävle är ute ur leken.. Låt de som bestämmer i vår kommun sköta det de ska. Har ni synpunkter på de som leder kommunen så kan man gå och rösta nästa gång det är val. De försöker driva en kommun, det är ingen "jäkla" önskebrunn de förfogar över.
Ni som gnäller, var glada åt att ni har tak över huvudet, era barn går i skolan, ni äter er mätta varje dag. Håll inte på och gnäll över några hål i gatorna eller dagisplatser etc. Det finns viktigare problem i världen. Nu har Gävle provat och det gick inte hem hos juryn.Låt det då stanna vid det. Bry er om varandra och försök hjälpa de som har det svårt istället. Nu stundar julen och det är en helg då många barn far illa. Skärp upp er!!!!!
Era problem är kanske inte så fasligt stora trots allt. Var glad, imorgon har vi kanske något nytt att "förfasas" över. Undrar vad som det ska tjatas om härnäst???
Något nytt värdsligt kanske..
Skrivet 10 dec 2008 14:27 Råssan (Ej registrerad)
Kolla siffrorna på dagens frågor om "nederlaget " för Gävle, så tror jag att glädjen kan återställas. Det går snabbt att få fram många miljoner till trevliga projekt åt dom som har möjligheten att själva ordna "nöjen". Men dom som aldrig har någon chans till extravaganser ska också ha del av "överflödet" i SIN vardag, det är RÄTTVISA enligt SAP, men det är väl ev. gammalmodigt?
Skrivet 10 dec 2008 13:25 TH (Ej registrerad)
Hoppas alla ni som är glada för detta, och har idéer om vart pengarna ska gå, verkligen försöker omsätta det. För nu har ni en diger lista som ni kan rösta fram Jimmy att omsätta: nyare läroböcker, äldreomsorg, handikappteatern, potthål, lärare, barnen, bandy- och skridskoarena i Forsbacka, bockinvigning, nyår, första maj, Å-draget, skolmat, fler papperskorgar, multihall, kommunikationer. Bara att läsa kommentarerna ovan. 100 miljoner på sex år. Har ni någon aning om hur stor Gävle kommuns budget är idag och hur mycket 100 miljoner delat med 6 är i det perspektivet? Ni kommer att bli mycket, mycket missnöjda ... som små barn ofta blir när man inte får hela godisaffären.
Skrivet 10 dec 2008 09:00 HCF (Ej registrerad)
Vad förvånad jag blir:-)...men alla vet väl att hut går hem?
Skrivet 10 dec 2008 08:38 Vis (Ej registrerad)
Undra hur dom tänker förvalta dom pengarna nu??
som dom kanske tog från nån skola som dom har lagt ner??
Skrivet 10 dec 2008 08:37 förtroendevald (Ej registrerad)
Satsa pengar på vård & omsorg - skola - kommunikationer m.m. är självfallet lovärt och skall ske!
Nu är det inte så enkelt med dessa 100 miljoner att: Med automatik föra över pengarna till kostnader för drift.
Sammantaget: Investeringar är en sak - drift en annan sak och investeringsmedel kan aldrig tas i anspråk för driftskostnader.
Skrivet 10 dec 2008 07:22 kul TUR en natt (Ej registrerad)
KONST.aterar att Gävle är en stad med miissnöjda innevånare,
Att många vet vad pengar skall användas till
Att kultur i Gävle tycks vara!!! ingenting värt i stadens folks ögon
Och oavsett om Kommunen satsade allt på varje förslag som dessa insändare
yttrat Bygger 2 extra vaganta multihallar dubblade alla anslag till dagis,skola,vård och omsorg, så är känslan att ! Det skulle födas annat att vara misssnöjd med. Ett må bra paket,kan vara ett förslag till årets julklapp 2008. Och du med janteinlägget: Gävle regionen 026 är Jantekulturens huvudstad. God Jul alla ni, ock Gott nytt år
Skrivet 10 dec 2008 03:35 Lasse (Ej registrerad)
Nu finns det pengar över till att laga potthålen samt ordna till Stomlinje 4 omgående ! Samt förbjuda den eländiga biltrafiken förbi rådhuset samt fixa Cityfesten 2009...
Skrivet 10 dec 2008 01:54 Jenny (Ej registrerad)
Jättetråkigt.
Gävle har oerhört mycket at erbjuda, och vi hade behövt en själförtroendekick. Det många här inte verkar förstå är att en stad utan aktivt kulturliv är en stad ingen flyttar till (utan snarare ifrån...) En stad ingen flyttar till är en stad utan nya skattemiljoner. Utan nya skattemiljoner kan vi inte göra ett jota för vård, omsorg & skola.
Jante är skrämmande stark i vår fina stad...
Skrivet 9 dec 2008 23:34 Wahlbo (Ej registrerad)
Förnuftet har segrat. Det är en dålig dag för de naiva lokala politiker som lagt våra pengar på detta storhetsvansinne. Det är en bra dag för alla realistiska människor som genom att förstå och se människors verkliga behov inser var pengarna behöver användas. Hur kan vissa lokala politiker vara så erbarmilgt alienerade från kommuninvånarnas behov, från folkmajoritetens vilja? Hur kan vissa lokala politiker projicera sin dumhet så fatalt som man gjort? Vad blir nu nästa idiotiska hugskott? Ska vi kanske skicka julbocken i en rymdraket till mars? Eller kanske ska vi glasa in hela Gävle? Eller varför inte lägga pengarna på att baka en jättestor pizza som sträcker sig mellan Hemsta och Alderholmen. Undrar just vad det blir? Själv ska jag och mina vänner lägga våra röster på helt andra personer än de som förhävt sig i detta spektakel. Det här har varit bland det mest dummaste och inkompetenta jag erfarit. Förnuftet har segrat.
Skrivet 9 dec 2008 22:57 Någon någonstans (Ej registrerad)
Jag har fastnat för Lunds slogan - Jakten på den femte friheten - som är så fantasieggande och jag tror att Lund kommer att vinna. Nu ska jag gå in på Lunds hemsida och läsa om vad dom skall göra för att hitta den femte friheten.
Skrivet 9 dec 2008 22:42 Björne (Ej registrerad)
Äntligen fick kanske Carina och hennes lekkamrater bekräftelse på att det de sysslar med inte är vettigt och borde ha försvunnit ur sandlådan vid ett tidigare skede.
Man borde inte rimligen kunna kalla sig kulturhuvudstad med ett kulturellt utbud som intresserar 12 pers!
Satsa nu bara inte alla miljonerna på briggen Gerda, det är ingen intresserad av heller!
AVGÅ!!
Skrivet 9 dec 2008 22:38 YoNo (Ej registrerad)
Det bästa av allt är att vi nu vet att det faktiskt finns en massa pengar att använda till sådant som vi verkligen behöver. Att ni avslöjade hur välfylld kassakistan är, det tänkte ni säkert inte på när ni kandiderade. Ett hundra miljoner att fördela till skola, vård och omsorg! Så nu kan ni inte längre hävda att det inte finns några pengar, för vi vet bättre.
Skrivet 9 dec 2008 22:31 AE (Ej registrerad)
Ja, nu kan väl alla de bakåtsträvande Gävleborna glädjas!
De som troligen lyckades sätta käppar i hjulen än en gång, för att staden ska vakna upp, utvecklas och synas ute i omvärlden.
Kanske ni sover bättre och känner er tryggare i en sovande stad???
Nästa att försöka stoppa, blir väl Strömvallenprojektet med ett hotell som sticker ut lite för mycket för er stad.
Skadeglädjen verkar vara den sanna glädjen för en tongivande del av Gävles invånare, som gör sig hörda på alla vis!
Var finns patriotismen och framåtandan, som tydligen finns i de flesta andra jämförbara städer????
Skrivet 9 dec 2008 22:31 alex (Ej registrerad)
Underbart. Satsa pengarna på jobb, för det finns inga.
Skrivet 9 dec 2008 21:27 am (Ej registrerad)
Yes!!!
Äntligen är denna farsartade eskapad till de kulturella finrummen över!!!
Nu kan ni som hostade fram 100 miljoner se till att :
Gävle handikappteater har en ändamålsenlig lokal att vara i.
Fixa mindra dagisgrupper och fler Nattisplatser.
Fler lärare i skolan, nyare läroböcker.
Resursskolan ska bli kvar.
Fixa alla jä**la potthål.
En högre standard på servicen till kommuninnevånarna.
Skrivet 9 dec 2008 21:11 LEGNA (Ej registrerad)
BRA, pengarna behövs på andra håll!
Skrivet 9 dec 2008 20:54 Glad Gävlebo (Ej registrerad)
En skön nyhet men oroa er nu för nästa steg. De pengar som var "avsatta" för kulturhuvudstad, hur ska de användas nu?
Carina & Co hittar säkert några hål att stoppa de i. Inte hål i gatorna hoppas jag, skolorna behöver fortfarande pengar.
Skrivet 9 dec 2008 20:54 Observer (Ej registrerad)
Bra att folkets vilja kommit fram. Tacka Jimmy Nordin!
Det finns kanske demokrati i MITT GÄVLE.
Skrivet 9 dec 2008 20:46 Olle (Ej registrerad)
Det är ju tur att det finns en jury som inser vad inte våra politiker kan förstå! Tack till den.
Skrivet 9 dec 2008 20:30 asta (Ej registrerad)
Herregud vilka tråkmånsar till kommentatorer.
Skrivet 9 dec 2008 20:26 Värmland (Ej registrerad)
Gävle är mer kommunistiskt än självaste Sovjetunionen.
Jag kommer ALDRIG flytta till eran pessimistiska och misslyckade gnällhåla!
En sak chokerar med Gävle - att era politiker är så otroligt mer kunniga och framåt än folket!
Ni gnällde bort ära och berömelse och inkomster. En skam för hela Mellansverige!
Skrivet 9 dec 2008 20:17 sumpen (Ej registrerad)
TACK OCH LOV
Skrivet 9 dec 2008 20:09 L (Ej registrerad)
Jävligt skönt. Projektet 2014, gruppen för inbördes beundran är över och jag ska fira detta!
Skrivet 9 dec 2008 20:05 Yllen (Ej registrerad)
Tack och lov!!
Tänk vad överens vi Gävlebor är. Hoppas de satsar pengarna på rätt sätt nu bara. Satsa pengarna på det viktigaste av allt, våra barn! Men även vård och omsorg förstås.
Skrivet 9 dec 2008 20:01 Eagle eye (Ej registrerad)
Ta en bråkdel av de 100 millarna och bygg en konstfrusen bandy- och skridskoarena i Forsbacka!
Hockey och fotboll i all ära men där finns det betydligt fler anläggningar i Gävle att bedriva den verksamheten i och på.
Dessutom, finns det någon annan idrott i Gävle kommun som andas mera kultur än bandyn i Forsbacka???
Skrivet 9 dec 2008 19:56 GHD (Ej registrerad)
HURRA! Vi förlorade!!!
Skrivet 9 dec 2008 19:44 meadow lark (Ej registrerad)
Tja, självklart kan inte juryn förrväntas att ignorera det uppenbara faktum att projektet saknade förankring hos invånarna/skattebetalarna.
Arrogant av kommunledningen att envist framhärda sina individuella intressen i stället för att lyssna på kollektivets misstro!
Skrivet 9 dec 2008 19:40 En skatte betalare (Ej registrerad)
Kanon att vi inte blev kulturstad då kanske kommunen har råd att spola isar till våra barn och äldre som vill åka lite griller.
Sen har vi ju pengar över till vården och skolan
Men det är väl bara att glömma. De lägger det bara på skit som de tycker är bra.
Det som vi normala vill ha skiter de väl i. Men deras dravel kan de lägga hur mycket som helst på.
En missnöjd Gävlebo
Skrivet 9 dec 2008 19:32 Babs (Ej registrerad)
Jaah! Vad bra. Stolliga pampar med storhetsvansinne. Äntligen får ni besinna er och rätta in er i ledet.
Undrar vad stolligheterna har kostat tills dags dato? Helt bortkastade pengar.
Det finns människor i Gävle som inte har någonstans att bo. Inte har en dörr att stänga om sig på kvällen. Hur mycket tänker ni erbjuda dem av pengarna som nu "blev över"?
Skrivet 9 dec 2008 19:23 Elin (Ej registrerad)
Det är synd att ni trodde så lite på er egen stad! Om man inte tävlar kan man inte vinna. Lite så är det. Och ert politikerförakt är skrämmande. Vad gör ni själva för samhället? Hur jobbar ni för det ni tror på? Något mer än att skriva ironiska inlägg på nätet?
Skrivet 9 dec 2008 19:22 Janne B (Ej registrerad)
Ikväll tar jag mig ett glas champagne och sitter och myser. Carina Blank måste bort från den politiska lekstugan. Ersätt henne med Björn Widegren. Nä, det går ju inte. Han har ju visat prov på gott omdöme.
Skrivet 9 dec 2008 18:59 X (Ej registrerad)
Jag bor i längre västerut i landskapet och trodde att jantelagen var stark här, men av kommentarerna att döma slår Gävle oss alla med hästlängder. Så mycket skadeglädje! Så mycket bitterhet! Så lite framtidstro! Lycka till, det kan ni behöva ...
Skrivet 9 dec 2008 18:57 Big City (Ej registrerad)
Hehe, vilken cirkus. Men kul var det; att det gick åt pipfanders. Att poltiker är bonniga i små hålor är inget nytt. Men att fightas om titeln "Europas kulturhuvudstad" är ju liksom rekord i dumhet. Hehe, ni är bara för festliga där uppe i Gävle. Ett gång pajaser! Hehe...
Skrivet 9 dec 2008 18:57 JOGÖ (Ej registrerad)
En stor seger för folket. TACK
Skrivet 9 dec 2008 18:56 Pelle Larsson (Ej registrerad)
Tanken var god.. men som alla andra förlorare så bör Carina Blank ta sitt ansvar och AVGÅ!
Och om två år är det val igen, då kan alla meborgare som klagar över de styrande i Gävle kommun rösta på ett annat sätt.. Vakna människor, och sluta klaga hela tiden och se till att förändra på det sätt DU kan genom att rösta fram ett annat NYTT styre i Gävle.
Skrivet 9 dec 2008 18:54 Mr M (Ej registrerad)
En skön nyhet att det blev avslag. Intessant att även läsa inläggen, många förslag på vad pengarna ska användas till. Måste vara svårt att gömma undan dom igen...
En ny fotbolls/evenemangsarena med "tillbehör" är ett bra förslag att använda "kulturpengarna" till, men den ska ligga nära E4:an, absolut inte "mitt inne i smeten". Strömvallen ska absolut INTE byggas ut. Bockinvigning, nyår, första maj och Å-draget kan också få mer av kakan. (musik, kändispratare, utställningar, fyrverkerier, mm) Annars finns det gott om hål i både omsorg och vägar att stoppa dom i.
Skrivet 9 dec 2008 18:50 Magnus E (Ej registrerad)
Tänk på våra barn, det är vår framtid! Sen ska vi ge alla gamla en värdig vardag. Satsa pengar på dagis, skola, vård och omsorg istället! Jag skäms över våra beslutsfattare.. Öppna luckan och kliv ut - vi har bara varandra!
Skrivet 9 dec 2008 18:45 Tommy (Ej registrerad)
Den bästa julklapp Gävles skattebetalare kunde få!
Skrivet 9 dec 2008 18:39 sixten (Ej registrerad)
Den bästa julklappen vi Gävlebor kunnat få. Carina Blank, ta ditt ansvar, skaffa ett annat jobb!
Skrivet 9 dec 2008 18:38 Jimmy Nordin (Ej registrerad)
Oj vad skönt. Nu kan Kommunen i stället satsa på en Multihall, Ge bättre vård, Satsa lite extra på skolan, Ge omsorg lite mer resurser, Fixa till Vägar, Gator och Torg. 100 miljoner räcker till mycket. Nu är det bara att flytta dessa pengar till dessa områden som verkligen behöver pengarna.
Tack Juryn för att ni lyssnar på Gävleborna när inte Gävles majoritet av sittande politiker gör det. TACK
Skrivet 9 dec 2008 18:32 Anders (Ej registrerad)
Goda nyheter må jag säja,
detta ska firas med en öl. Skål!
Politiker som varit för detta måste vara
helt dumma i huvet, stackars kommuninnevånare som
får "äran" att anordna detta spektakel.
Skrivet 9 dec 2008 18:17 PG (Ej registrerad)
Ännu ett tecken på kommunens ledande politikers maktvansinne.Bra tycker jag lägg pengarna på särskolan istället
Skrivet 9 dec 2008 18:15 Danne (Ej registrerad)
Synd att vi inte gick vidare. Men tur att vi har bra idrott i stan så man kan glädja sig åt något. Nu kanske Gävle kommun kan satsa allt på att nya Strömvallen blir verklighet! Det är något som den här stan och GIF verkligen behöver!!
Skrivet 9 dec 2008 18:14 Martin (Ej registrerad)
Det känns som ett skönt beslut och jag håller med övriga kommentarer! Det finns mycket annat att lägga pengarna på.
Satsa på barn och ungdomar istället så vi kan trygga vår framtid! Ordna resurser till skolan och förskolan.
Skrivet 9 dec 2008 18:03 Gurra (Ej registrerad)
Men så bra! Vad ska vi då göra med de 100 millar som dök upp ur gömmorna för ett tag sedan? Medborgare, skicka in förslag till kommunens folkvalda, de emottager säkert era förslag med glädje.... Hurra Hurra
Svar:
Att Gävle kandiderade till årets kulturhuvudstad 2014 var ett misstag. Självklart måste man ha medborgarnas stöd för att driva ett så stort projekt. Det borde ha förankrats långt innan ansökan lämnades in. Kanske hade allmänheten inte varit lika negativ om man bättre kommunicerat visionen på ett enkelt och konkret sätt. Och lyft fram den sociala och ekonomiska potential som projektet hade inneburit. Gävle kommun ska bära huvudet högt. Det är modigt att ens försöka i en region så starkt präglad av jantelag, bitterhet, ovilja och okunskap. Tyvärr verkar ingen av de som riktat skarp kritik mot projektet, tex. Nordin och många av de som kommenterat här inräknat, ha intellekt att se helheten. Som några redan varit inne på här tidigare måste även kulturen som få kosta om en stad ska kunna leva, utvecklas och växa. Kultur är ett vitt begrepp som kan innefatta idrott, hälsa, och mycket annat. 1x100 milj. räcker inte långt. Jag betalar gärna mer skatt för bra vård, skola, omsorg.
Skrivet 9 dec 2008 18:00 YoNo (Ej registrerad)
Äntligen! Då kan vi satsa pengarna där de behövs: inom vård, skola och omsorg!