Anna har skapat historia på Högbo i Hedesunda
I går firade gården Högbo i Hedesunda 100-års- jubileum.
Ägarna Björn och Erika Åberg öppnade stolt upp sitt hem för besökare som strömmade dit.
Det mest överraskande besöket kom kanske från Anna Blomqvist – som bott på gården i över 60 år.
Relaterat
Ann-Britt Rabbegård med mamma Anna Blomqvist samt Elisabeth Gustafson som spelade tramporgel när Anna gifte sig med sin Carl-Erik på gården år 1944. ”Men jag kommer inte ihåg så mycket från bröllopet, för jag skulle till Uppsala dagen efter och ta organist- och kantorsexamen, så jag tänkte mest på det” minns Elisabeth.Fotograf: Jenny Lundberg
Att renovera gården har blivit ett gemensamt intresse för ”nya” ägarna Björn och Erika Åberg. Men mycket tid tar det och de har gjort arbetet till ett tioårsprojekt – nu har de kommit halvvägs. ”Det är nästan som en livsstil”, säger Björn.Fotograf: Jenny Lundberg
Fakta
gårdens historia i korthet
I början av 1900-talet förälskade sig dottern på en gård i Lågby i drängen. Hennes föräldrar gav då paret, Katarina och Carl-Fredrik, fyra hektar mark att bygga sitt eget hem på.
Med hjälp av timmer från hus i grannbyn stod Högbo klart år 1911, vissa delar har byggts till etappvis. Paret hade inga biologiska barn, utan adopterade en pojke som hette Carl-Erik.
När han gifte sig med Anna Blomqvist år 1944 och de tog över gården ville Katarina och Carl-Fredrik bo kvar. I kontraktet skrevs därför in att de skulle få bo på övervåningens vindskammare med tillhörande kök i återstoden av sina liv. Och så blev det.
Anna Blomqvist bodde kvar på gården även efter att hennes make dog i slutet på 1980-talet. Så sent som 2006 flyttade hon därifrån. Ett halvår senare tog de nuvarande ägarna Björn och Erika Åberg över gården.
När Arbetarbladet kommer in i köket står Ann-Britt Rabbegård och hennes mamma Anna Blomqvist förtjust lutade över ett inramat flygfoto över gården från 1971.
– Titta, där är jag i bikini. Och mamma står i dörren, skrattar Ann-Britt som växt upp på Högbo.
De har åkt hela vägen från Kungsör för 100-årsjubileet. En stor del av gårdens historia har Anna varit med och skapat, ända sedan år 1944 då hon gifte sig med sonen i familjen.
I dag skapar dock en annan familj på Högbo ny historia: Björn, 30, och Erika Åberg, 34, med tvåårige sonen Milton som snart ska få ett syskon.
Ett tioårsprojekt
Björn och Erika hade bara haft ett förhållande i två månader när chansen att köpa gården dök upp. Nu, fem år senare, har de kommit halvvägs i sitt tioårsprojekt att renovera gården. Erika som är byggnadsantikvarie har bläddrat i husets historia, genom fotografier och berättelser, för att få fram hur det såg ut förr.
– Men vi försöker inte gå tillbaka till just en tidpunkt, utan blandar lite olika, berättar hon.
Exempelvis är tapeten i köket snarlik den som tidigare suttit där, skurgolven har tagits fram och panelerna har exakt samma mått som de gamla.
Annas make har skrivit
Nyast är badrummet vars golv är gjort av klinkerplattor som låg i travar ute i ladugården. När de tog bort träplattorna som täckte badrumsdörren upptäckte de en inskription som de låtit sitta kvar: ”Sven-Erik och Eva-Britt skulle gifta sig, därför ville jag sätta på plattor på dörrarna och göra snyggt till högtidsdagen. Målare C-E Blomqvist”. Det är Anna Blomqvists make som skrivit orden inför sonens bröllop på Högbo.
– När de ville göra det fint satte de på plattor på dörrarna och när vi ville göra det fint skalade vi av dem, säger Björn och berättar att även han och Erika gifte sig på gården.
För paret har renoveringen blivit ett gemensamt intresse.
– Det är nästan som en livsstil, konstaterar Björn.































































