”Undvik att äta på natten” Ny måltidsprofessor på högskolan lär ut om hälsa i arbetslivet
– Det vettiga för kroppen är att äta vid ungefär samma tid varje dag, säger måltidsprofessorn Maria Lennernäs i Gävle som bland annat studerat skiftarbetares matvanor.
Relaterat
Fakta
Undvik matfällorna
Småät inte. Då är det svårt att hålla koll på hur mycket man har ätit och vad man har ätit.
Planera måltiderna. Den som planerar vad de ska äta äter mindre och mer varierat än de som inte gör det.
Ät regelbundet. Försök äta på ungefär samma tider varje dag, även om du jobbar oregelbundna tider. Om man jobbat natt är det bra att äta frukost innan man går och lägger sig.
Ät inte på natten. Ät helst aldrig mellan midnatt och klockan sex på morgonen. Jobbar man natt är det bra att äta middag strax före midnatt så att man klarar natten. Om man måste äta nattetid kan det vara bra med något lättare, exempelvis en värmande soppa med kokt ägg eller lite kyckling till.
Socker piggar inte upp. Den som är trött eller jobbar natt vill ofta äta något sött för att pigga upp sig, men det har motsatt effekt: Kolhydrater – socker, ris, pasta – gör att man blir sömnigare. Dessutom klarar kroppen inte av att hantera det socker man tillför under natten, blodsockret går upp vilket skadar kroppen.
Sov! Sömnbrist gör att vi äter mer. Studier visar att halten av hormon som stimulerar aptiten ökar i kroppen när vi sovit för lite. Samtidigt minskar mängden av det hormon som gör att vi känner oss mätta.
Hälsofrämjande arbetsliv är ett av de områden som Högskolan i Gävle valt allt satsa på. Och nu vidgar man begreppet. Maria Lennernäs har nyligen anställts som gästprofessor i mat- och måltidskunskap.
– Traditionellt har man tittat på fysisk belastning, buller och ergonomi. Det jag vill göra är att se hur arbetstiderna och arbetsmiljön påverkar vad och hur vi äter och vilken betydelse det har för hur vi mår och presterar, berättar Maria Lennernäs.
Ät i lugn och ro
Har man möjlighet att äta bra mat i en rogivande miljö och med trevligt sällskap menar hon att man håller sig friskare och gör ett bättre jobb. Att inte ha tid att äta, att äta på konstiga tider och i orolig miljö kan påverka hälsan lika väl som buller och tunga lyft.
– Jag vill öka kunskapen om måltidens betydelse i arbetslivet. Felaktiga matvanor ger belastningsskador på kroppen.
Inte minst har hon intresserat sig för hur stress, sömn och måltider hänger ihop.
Ger övervikt och sjukdomar
I dag är vi allt mer aktiva en större del av dygnet, vi jobbar och äter på konstiga tider, det finns inte alltid tydliga gränser mellan jobb och vila och vi är uppe allt senare om kvällarna. Störd dygnsrytm, sömnbrist och oregelbundna mattider kan enligt Maria Lennernäs förklara den ökning av övervikt, hjärt- och kärlsjukdom och diabetes som vi ser i samhället.
– Ja, absolut. Vi vet att sömnbrist leder till övervikt och äter man på natten tar kroppen skada eftersom den inte klarar av att förbränna maten då.
Att sova på natten och äta regelbundet på dagen är därför två viktiga nycklar för att må bra och undvika övervikt och sjukdom.
Skiftjobb ett problem
Men alla kan inte välja när de ska äta och sova. Många måste jobba natt och växla mellan natt- och dagjobb. Det innebär två problem: Att man ofta äter på natten och att man äter på olika tider olika dagar.
– Hjärnan är inställd på att få mat med viss regelbundenhet och förbereder kroppen på att ta emot den, men äter man på olika tider hela tiden hinner inte hjärnan förbereda kroppen lika bra.
Studerat skiftarbetare
Maria Lennernäs har därför särskilt intresserat sig för skiftarbetarnas matvanor. Hon har bland annat gjort studier på skiftarbetare på Sandvik i Gimo och närmast i tur planerar hon att undersöka yrkeschaufförers matvanor. Äter chaufförerna när, var och vad de vill eller är det arbetsförhållandena som styr?
Håll samma mattider
Rådet till de som jobbar skift är att försöka hålla samma mattider och att i möjligaste mån undvika att äta på natten.
– Undantaget är om man är ung och om man är vältränad, då förbränner kroppen mycket energi och man kan behöva äta även nattetid.































































