Chans att möta brynässpelarna på stan
Relaterat
I våras var Gävle Centrumsamverkan med och anordnade Gif-dagen för Gävles fotbollsfans. Nu har turen kommit till alla hockeyfantaster då Brynäs-dagen anordnas på lördag.
– Det känns jättekul att komma ut och möta Gävleborna, säger Hans-Göran Karlsson, klubbdirektör för Brynäs IF.
– Vi måste visa oss mer än bara uppe på arenan, det är viktigt för vårt varumärke, säger han.
Olika aktiviteter
Från klockan 11 kommer tre stationer att vara utplacerade i stan och vid alla tre kommer Brynässpelare att finnas. I Gallerian Nian kommer spelarna skriva autografer, på torget kommer matchbiljetter lottas ut och på Flanör kommer det vara möjligt att testa hur snabbt man kan skjuta puckar i mål, så kallad Speedshooting.
Alla spelare kommer också att presentera sig genom en lineup på Brända Bockens balkong.
Klockan 15 skulle egentligen Brynäs-dagen vara slut. Men den som vill kommer direkt därefter kunna heja på gamla Brynässtjärnor, som Ove Molin och Tommy Sjödin, i Elitcampen mellan Brynäs IF och Gefle IF. Lagen tävlar mot varandra i en femkamp och första grenen är forsränning i Gavleån.






























































