Överlägsen seger för fotbollsgrabbarna
Hockeykillarna hade inte en chans. När femkampen mellan Brynäs IF och Gefle IF avgjordes på lördagen tog fotbollsgänget hem en överlägsen seger.
Men i frågesporten var Brynäs bäst.
Relaterat
En grenseger. Det gäller att ha alla huvuden mellan portarna när man passerar. Här Brynäs lag som består av Mathias Norrå, Janne Larsson, Tommy Sjödin, Ove Molin och Alexander Sågström.Fotograf: Catharina Hugosson
Fyra grensegrar. Segervissa fotbollspelare passerar säkert de hängande portarna vid bron vid Konserthuset. Gefle IF:s lag bestod av Fredrik Wallström, Oscar Larsson, Eric Stefansson, Mathias Woxlin och lagkaptenen Hasse Berggren. För säkerhets skull har båda lagen med sig ett forsränningsproffs i båten.Fotograf: Catharina Hugosson
Det var i samband med Å-draget som stans två stora elitserielag gjorde upp i en femkampsbatalj som inleddes med forsränning och avslutas med prickskytte med puck och boll.
Och trots att det var tänkte som en publikfriande lek visade sig att det finnas en hel del allvar med.
Det var två nervösa lag som samlades vid Milles änglar för genomgång inför första grenen där de med gummibåtar skulle paddla uppströms, bära båten över en ö och sedan styra den ned för forsarna till målgången nedanför Konserthuset.
– Pulsen stiger nu när vi fått reda på vad det finns för faror, säger Ove Molin som leder hockeylaget,
– Vi trodde att det skulle vara lätt men vi börjar bli lite nervösa, medgav fotbollslagets kapten Hasse Berggren.
Men någon jättespännande första gren blir det inte. Gefle IF tar tidigt täten och går i mål långt före Brynäslaget som genast hämnas med ett spontant vattenkrig vid landstigningen.
Resten av tävlingen avgörs på Strömvallen där Brynäs visserligen tar hem frågesporten men vad hjälper det när Gefle IF vinner såväl storbollsracet, dragkampen och prickskyttet. Men så hade de också fördel av hemmaplan.
































































