Tisdag 9 februari 2010

Sök på arbetarbladet.se

Gävle

Publicerad 21 december 2008Uppdaterad 22 december 2008
Textstorlek123
TOMTELINJEN. Tage Wall är Gävles specielle busstomte. På eget initiativ har han i flera år kört buss iförd tomtemundering dagarna före jul. Nu har Swebus hakat på och gjort stora charmoffensiven av ”tomtelinjen”.

TOMTELINJEN. Tage Wall är Gävles specielle busstomte. På eget initiativ har han i flera år kört buss iförd tomtemundering dagarna före jul. Nu har Swebus hakat på och gjort stora charmoffensiven av ”tomtelinjen”.

Fotograf:
Jenny Lundberg

Tage fixar julstämning på Gävles bussar

Tomtemor skötte ratten medan tomtefar gick omkring och bjöd på pepparkakor. Det var rena julfesten att åka buss i Gävle i går. – En kul överraskning, skrattade Daniel Skeppstedt när han klev av ”tomtebussen”.

Relaterat

Artikelbilder

ÖVERRASKADE. Tomtefar Tage Wall bjöd Daniel Skeppstedt och Emma Stigsson på en överraskande busstur med tomtebussen.

ÖVERRASKADE. Tomtefar Tage Wall bjöd Daniel Skeppstedt och Emma Stigsson på en överraskande busstur med tomtebussen.

Busschauffören Tage Wall med sitt långa, vita, vackra skägg behövde inte förstärka sitt utseende så mycket när han för några år sedan började överraska resenärerna med att agera busstomte dagarna före jul.

Tomten året runt

– Det är inte för inte som jag kallas tomten året runt, skrattar den snart 70-årige chaufförsprofilen.

Då tyckte cheferna på Swebus att det var måttligt kul med en chaufför som envisades med att köra buss i tomtedräkt.

I år har de ansvariga på bussföretaget tänkt om och gjort stora charmoffensiven av det som från början var Tage Walls eget lite småbusiga initiativ.

Bra reklam

– Vi tyckte det var en rolig idé och ett bra sätt att marknadsföra kollektivtrafiken på. Dessutom passar det ju bra in i lanseringen av Gävle som julstad, säger trafikchefen Margareta Dahl.

På lördagseftermiddagen klev hon därför på bussen klädd som tomtemor för att dela ut pepparkakor till resenärerna.

”Julklappar”

– Det här är så otroligt roligt, sade Gävles specielle busstomte när han mysande gick omkring och delade ut godispåsar och pepparkakor.

Initiativet blev mycket uppskattat av glatt överraskade resenärer som blev upplockade på tätortsbussarnas hållplatser mitt emellan två ordinarie avgångar.

– En väldigt trevlig och mysig busstur, tyckte Daniel Skeppstedt och Emma Stigsson när de klev av tomtebussen utanför Rådshuset efter att först ha fotograferat busschauffören.

Fler tillfällen att åka tomtebuss blir det i dag, söndag, då tomtefar och tomtemor fortsätter köra extrabussar på linjerna i centrala Gävle.

Publicerad 21 december 2008Uppdaterad 22 december 2008
Textstorlek123

Senaste kommentarerna:

Skrivet 21 dec 2008 11:35 AHj (Ej registrerad)

Ett härligt initiativ av SWEBUS i dess tider av återhållsamhet. Lite extra julglädje, som sprids av kreativa människor behöver vi alla i dag.

Skrivet 22 dec 2008 12:34 Ying (Ej registrerad)

Det är synd att den bara åker på helger. Hade varit ännu mer trevligt om den åker idag och i morgon före julafton.

Innehåll

Linjeochluft

Små & storaPang, du är död!

- Vi föräldrar vill ge våra barn det bästa. Dit hör inte vapen, men många barn älskar sina krigsleksaker och drömmer om fler.
Forskaren Anders Nelson tycker inte vi ska moralisera över barnens leksaker. De speglar bara det samhälle vi lever i.


Annat innehåll

Alla Hjärtans Dag-bokningLäsarservice

Gävlenyheter

Nyheter från Gävle direkt.

http://arbetarbladet.se/1.19138

OS i Vancuover något för dig?

Hur mycket ska du se från OS i Vancuover?

Alla Hjärtans Dag-bokningLäsarservice

Senaste nytt

Tidningskortet just nu

luft

Tidningskortet

Prenumerera på alla förmåner och erbjudanden som Tidningskortet ger dig med hjälp av ett RSS-flöde.

http://arbetarbladet.se/1.58694

Bilder från förr

Första, andra, tredje...

Auktion vid Snus-Majas i Gamla Gefle på 60-talet. Antik-Karlsson håller i klubban.

Mer läsning

Mer läsning

KonsumentHjälp, vad gör du nu?

Som kund hos frisören gäller det att vara tydlig. Fast ibland blir det ändå inte som man tänkt sig.

ResorLär dig laga mat i Thailand

Det tar bara några timmar att lära sig göra pad thai och röd curry .

Torget

Vad tycker du?

Häng med ut på Torget du också.

Dagens ros

Vem har fått en ros i dag?

Nyheter

Senaste nyheterna som RSS från Arbetarbladet.

http://arbetarbladet.se/1.18218
Alla Hjärtans Dag-bokningLäsarservice
luft
luft
luft
luft
luft
Reseguiden
Resor
luft
Din webbläsare stödjer inte flash
luft
luft
Top Jobs

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Februari 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29.  
  30.  
  31.  
  32.  
  33.  
  34.