”Ge unga jobb med lägre lön”
Relaterat
Fredrikssons recept för att minska den stora arbetslösheten bland unga under 25 år i Gävle är en lön på minst 75 procent av de avtalade lönerna, i en högst ettårig anställning som förenas med handledning och utbildning.
– Vad det handlar om för jobb är en diskussion som måste tas med facket. Men det skulle till exempel kunna vara parkskötsel eller inom omsorgen, säger han.
Förebilden är de avtal som fackförbundet Metall slutit med arbetsgivarna inom industrin.
I Sollentuna för kommunen redan samtal med Kommunal om en liknande lösning.
Enligt Per-Åke Fredriksson är det bättre att ungdomar får ett jobb att gå till och värdefull arbetslivserfarenhet än att de fastnar i bidragsberoende.
– Det är en billigare lösning än att ungdomarna hamnar i försörjningsstöd.
Han framhåller också att det skulle kunna bidra till att trygga kommunens framtida personalförsörjning.
Varför kan inte kommunen erbjuda ungdomarna jobb med full lön?
– Då sätter ekonomin gränser. Med lön på 75 procent finns möjlighet att anställa fler.
Efter ett års anställning ska det finnas möjlighet till fortsatt anställning – förutsatt att facket går med på det.





























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 feb 2012 19:51 Arbetslös 25 årig snart 26 (Ej registrerad)
Skoj,, men vi som är 25 fyller 26.. Och inte hittat ett jobb på 2 år,, inte änse ett sommar jobb,, skulle gärna jobba billigare........kom igen