Arbetslösheten biter sig fast i Gästrikland
Arbetslösheten i Gävleborgs län fortsätter att vara den högsta i Sverige. Under 2012 väntas den dystra trenden bita sig fast.
– De som begränsar sig till att söka jobb på cykelavstånd riskerar att aldrig få något arbete, säger Gabriella Persson Turdell, chef för Arbetsförmedlingen i Gästrikland.
Relaterat
Fakta
Många är långtidsarbetslösa
I januari var 17 076 personer i Gävleborgs län arbetslösa.
Av dem är...
...8 549 långtidsarbetslösa (utan jobb i mer än sex månader).
...4 552 ungdomar (18–24 år).
...4 087 födda utanför Sverige.
I Uppsala län är 10 285 personer arbetslösa.
Mörkertalet för de som varken arbetar eller studerar, men som inte är inskrivna hos Arbetsförmedlingen, är oklart.
Högst arbetslöshet i Gävle
Så här stor är den totala andelen arbetslösa (öppet arbetslösa och inskrivna i program) av befolkningen i Gävleborgs län och Norduppland:
Gävleborgs län: 12,4 procent
Gävle: 13,9 procent
Hofors: 9,7 procent
Ockelbo: 11,3 procent
Sandviken: 12,5 procent
Uppsala län: 6,2 procent
Tierp: 8,5 procent
Älvkarleby: 10,4 procent
Sverige: 8,7 procent
Färska siffror från Arbetsförmedlingen visar att läget på arbetsmarknaden blir allt tuffare för den som vill ha ett jobb.
Antalet varsel ökar och möjligheten att hitta ett nytt arbete under 2012 kommer att vara mindre än förra året.
Allra tuffast är det för unga, långtidsarbetslösa och personer födda utanför Sverige.
– När det goda läget viker kommer de som redan är långt från arbetsmarknaden ännu längre ifrån. Den attraktiva arbetskraften hittar jobb ändå, förklarar Gabriella Persson Turdell.
Hur kommer det sig att arbetslösheten fortsätter att vara så hög i just Gävleborg?
– Det finns en industrikultur här. Arbetskraften har god kompetens inom industriyrken. Men även om industrierna producerar mer så behöver de allt färre händer. Den strukturomvandling som tidigare skett i andra delar av Sverige är här nu, vi ligger efter.
– Jag kan även tänka mig att många av dem som jobbat inom industrin känner en stark yrkesidentitet och inte är beredda att jobba med något annat. Dessutom är den geografiska rörligheten inget vidare. Folk som bott här har inte behövt resa för att jobba.
Så hur långt ska invånarna i Gästrikland och Norduppland vara beredda att pendla?
– Uppsala och Arlanda ligger bara en timme bort. Det kan man nog pendla oavsett hur livet ser ut. Är man ung och utan barn ska man söka jobb över hela landet. Egentligen över hela Europa, det finns andra länder där man kan få jobb.
Varför har Gävle högre arbetslöshet än grannkommunerna?
– Eftersom att inflyttningen av unga från kranskommunerna är stor så finns också fler unga arbetslösa i Gävle. Jag tror också att det finns något av residensstadens högfärdighet i Gävle, att man inte är beredd att flytta på sig för att jobba.






























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 16 feb 2012 13:56 ajaj (Ej registrerad)
I en tidning och samma dag kan man läsa "arbetslösheten ökar" och "nödvändigt att importera arbetskraft". Det hela verkar motsägelsefullt?
Skrivet 16 feb 2012 06:47 Michael Arvidsson (Ej registrerad)
Ger upp snart :-( (Ej registrerad) skrev:
Pendla hit o pendla dit....
Jag frågar nu: Inom vilka arbetsplatser behövs nya medarbatare när så många beräknas gå i pension år 2014-2015, enligt statistiken?
Kan det möjligtvis satsas på grundläggande kurser inom dessa yrken för framtida behov? Vill och vågar någon ta det på sig? Kanske Arbetsförmedlingen mån tro? AF, hjälp oss som VILL stanna i länet och ge oss det vi behöver. Dvs. givande utbildningar som får igång oss apatiska länsbor som snart ger upp. Snälla.... straffa oss inte mer. Ber vi om en kurs.....säg då inte NEJ. Vi VILL ju lära oss mer.
Gör någonting! Sök upp engagerade personer som vet HUR kan får företag att flytta till länet. Vart finns viljan och kunskaperna i ämnet idag?
Eller vågar ni inte satsa på Gävleborg?
Att sätta sig på Persson Turdell är väll inte speciellt konstruktivt! Hon utför det uppdrag hon är satt att sköta och kan knappast inte sättas som ansvarig. Däremot är våra politiker ansvariga! Att pendla är heller inte negativt då det möjliggör att man bor där man vill bo. Ett samlat ansvar av våra politiker är dock något vi kan kräva. Med en förbättrad infrastruktur så blir Gävleborg större - vi är ju faktiskt del av Sverige även om man kan tvivla när man ser på hur pendeltågen och bussarna går. Vi har dessutom ett ansvar när det gäller kollektivt resande och miljön i länet. Flera avgångar på tågen, bussarna och utökade linjer för båda två!!! Det finns en massa gamla tågvallar från förr - de kanske kan användas igen?
Skrivet 15 feb 2012 23:37 meta (Ej registrerad)
Kanske dags att emigrera ett tag. Norge behöver arbetskraft och Australien
Skrivet 15 feb 2012 19:23 Lars-Gunnar Nyman (Ej registrerad)
Är dom även här dom som ALLTID skyller på Gävle och Socialdemokraterna he he tala om att vara blind för verkligheten.
Tänk om alla arbetslösa skulle flytta till storstäderna då skulle vi verkligen få det som i utlandet med riktiga slumområden där folk som inte har arbete bygger egna bostäder mm.
Men det är väl dit Alliansen och kapitalisterna vill ha oss för då får dom ju verkligen billig arbetskraft.
Sedan tycker jag det lyser igenom att arbetsförmedlingen vill att alla arbetslösa ska försvinna från Gävle och söka arbete i någon annan kommunen eller annat land, undrar hur Gävle skulle se ut om tusentals ungdomar börjar fly härifrån?
Ska vi inte försöka få Gävle att växa istället för att önska våra ungdomar dit pepparn växer?
Skrivet 15 feb 2012 13:50 Arbetstagande Resenär (Ej registrerad)
Tack Erik
har redan tänkt på det, varit och kollat i Tierp som är trevligt, men
har familj kvar i Viken så det försvårar allt.
Hoppas att många går i pension snart, kanske vi andra kan fylla dessa luckor
annars blir viken en stad med gamlingar.
Den som snart ger upp har alldeles rätt,
De som har betalt för att hjälpa och tänka och komma med ideer
KANSKE lyser upp nångång,
så jag Ska försöka hålla ut ett tag till.
Skrivet 15 feb 2012 13:13 Erik (Ej registrerad)
Arbetstagande Resenär:
Flytta till Tierp eller någon annan av Uppsalas kranskommuner. Lättare att få bostad än Ua, men mycket kortare restid än från S-viken.
Skrivet 15 feb 2012 12:11 A.i (Ej registrerad)
Arbeten finns inte eftersom alla fabriker läggs ned, logiskt. " söka arbeten utomlands" jag tycker Gabriella Persson borde ta och söka sig lite utomlands. Som medborgare skall det vara ens rättighet och få ett arbete direkt i sverige!
Skrivet 15 feb 2012 09:50 Ger upp snart :-( (Ej registrerad)
Pendla hit o pendla dit....
Jag frågar nu: Inom vilka arbetsplatser behövs nya medarbatare när så många beräknas gå i pension år 2014-2015, enligt statistiken?
Kan det möjligtvis satsas på grundläggande kurser inom dessa yrken för framtida behov? Vill och vågar någon ta det på sig? Kanske Arbetsförmedlingen mån tro? AF, hjälp oss som VILL stanna i länet och ge oss det vi behöver. Dvs. givande utbildningar som får igång oss apatiska länsbor som snart ger upp. Snälla.... straffa oss inte mer. Ber vi om en kurs.....säg då inte NEJ. Vi VILL ju lära oss mer.
Gör någonting! Sök upp engagerade personer som vet HUR kan får företag att flytta till länet. Vart finns viljan och kunskaperna i ämnet idag?
Eller vågar ni inte satsa på Gävleborg?
Skrivet 15 feb 2012 09:28 realist (Ej registrerad)
är det nån som är förvånad ? men arbetslösheten i Gävleborgslän har alltid varit den högsta i Sverige! vi röstar ju på samma parti.. folk är passiviserade..samma politik hela tiden ju.. socialdemokraterna har varit vid makten här.. i 90 år.. jag känner inte till någon annan stad i världen som har varit med om detta..varför skriver inte Arbetarbladet om det ?
Skrivet 15 feb 2012 09:01 Arbetstagande Resenär (Ej registrerad)
Det låter mycket enkelt när Gabriella talar om jobb och avstånd,
schablonmässiga uttalanden som vem som helst kunnat förkunna och förstå.
Jag har pendlat till Uppsala 6 månader nu, bor centralt i Viken,
jobbar centralt i Uppsala, dörr till dörr tar
2tim å 20 min, Enkel resa
bästa fall om buss å tåg synkar 2 timmar blankt.
Kostnad årskort,1800 kr / månad.och oduglig kommunikation.
Moment 22, himmel eller helvete.
Finns inga hyreslägenheter, svindyrt å köpa
Restid 4 tim/ dag, det är mycket arbetssamt
Det enda alternativen är att
Flytta eller bli arbetslös, gammal som ung.
Måste finnas bättre alternativ, nya arbetstider ? restider?billigare kommunikationer?
Med den politik som finns i Viken nu så kommer den att avbefolkas rätt snart
och medelåldern kommer att höjas dramatiskt.
Kan Gabriella komma med bra förslag, gärna en insändare, skulle vara intressant.
Det är ännu längre till Arlanda
Skrivet 15 feb 2012 07:07 Michael Arvidsson (Ej registrerad)
Att Arbetslösheten biter sig fast i Gästrikland beror ju på många saker.
Den ofantligt dåliga infrastrukturen är kanske det viktigaste. Om du bor i Sandviken som exempel och arbetar på Falu lassarett så kan du inte ta dig från din arbetsplats hem för det går inga bussar och inga tåg! Om du skulle arbeta i Enköping som exempel skall du sitta och köra bil på undermåliga vägar eftersom det definitivt inte finns någon tvärförbindelse. Det har länge varit en negativ spiral när ansvariga politiker i landskapet bestämmer vad som är viktigt eller inte.
Man kan bo i Gästrikland och arbeta i ett annat landskap MEN då måste vi också ta itu med möjligheterna att ta sig till jobbet. Och när du har t.ex tåg som går när du jobbar som sjuksköterska på Södersjukhuset i stockholm så måste du också vara säker på att tåg och buss kan ta sig fram! Klimatet är och har alltid varit det samma men förr gick tågen - nu står dom still om det kommer ett löv på spåret - Varför? Titta på hur SL gör i Sthlm!
Skrivet 15 feb 2012 07:04 Verkligen (Ej registrerad)
Jo men jag har ju blivet lång tids arbetslös, ung 25 fyller 26 nu om någon dag,, söker hela landet men går inget,, och ingen hjälp till jobb,, men är trött och slutkörd redan som ung människa,, vet inte vad man ska ta i vägen ....... Om man bara kunde få en chans att lära sig nåt nytt.....