Gefleortens vd Per Blomquist: ”rent bedrövligt”
Relaterat
Gefleortens vd Per Blomquist är inte nöjd. "Det är i så fall ett svek både mot konsumenterna och Gefleortens", säger han.
Artikelserie
- Mer om Konsum och Gefleortens mejeriförening
- Gefleortens kvar på Konsum2009-03-12
- Konsum vill backa om mjölken2009-03-03
- Så tycker ansvariga i butikerna2009-02-28
- Storm mot Konsum efter avslöjandet2009-02-28
- Uppmanar till att kräva lokal mjölk2009-02-28
- Värmland går sin egen väg2009-02-28
- Coops agerande upprör bönderna2009-02-28
- Gefleortens: "Vi vill inte vara stödsortiment"2009-02-28
- Vill ha lokalt även i framtiden2009-02-27
- Tungt för Gefleortens när Arla tar över2009-02-27
- Köptvång för de mindre butikerna2009-03-03
I går eftermiddags ringde Arbetarbladet till Gefleortens mejeri i Gävle för att få en kommentar till att Arla tar över som ny huvudleverantör av mjölkprodukter till Gästriklands Konsumbutiker. Men det var tidningen som kom med beskedet.
– Det du säger till mig är en helt ny sak för mig. Jag vet ingenting om det här. Jag vet bara att vi ska ha ett möte med Konsum Gävleborg i nästa vecka.
”Mycket märkligt”
– Skulle detta vara sanning är det helt bedrövligt och ett mycket märkligt agerande från ett företag som profilerat sig på lokalproducerad mat. Det är i så fall ett svek både mot konsumenterna och mot Gefleortens, säger Per Blomquist, vd på Gefleortens.
Innan han haft sitt möte med Konsum Gävleborg vill han inte säga mer om hur Gefleortens och traktens bönder kan komma att påverkas.





























































