"Vi ska öppna igen, jag har inte gjort fel"
Relaterat
Artikelserie
- Mer om den misstänkta prostitutionen
- Huvudmannen nekar i kopplerirättegången 2009-07-23
- 60-åringen åtalas även för grov våldtäkt mot barn 2009-06-24
- Bandade samtal kan fälla koppleriåtalad 2009-06-24
- 60-åring åtalas för koppleri på massagesalong 2009-06-23
- Kopplerimisstänkt omhäktad 2009-03-27
- 59-åring häktad för grovt koppleri 2009-03-14
- Polisen har vetat om sexhandeln 2009-03-13
- 59-åringen hyrde ut olagliga spelmaskiner 2009-03-12
- Flera sexkunder i Gävle riskerar åtal 2009-03-12
- Massörer bestörta efter avslöjandet 2009-03-12
- Stor bordellrazzia i Gävle 2009-03-11
- Grannarna har anat vad som pågått 2009-03-11
Klockan ett i dag hålls häktningsförhandling mot de kopplerimisstänkta.
Åklagare Leif Görts lämnade vid tretiden i går in en häktningsframställan vid tingsrätten i Stockholm.
– Jag begär mannen häktad som på sannolika skäl misstänkt för grovt koppleri under 2008 och 2009 och kvinnan som på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till grovt koppleri under januari till mars 2009, säger han.
Samma bostadsadress
Brotten ska ha skett i Stockholm och Gävle, där mannen driver thaimassagesalonger som även misstänks ha sålt sexuella tjänster. Polisen håller på och utreder vilken relation den 59-årige mannen och den snart 27-åriga kvinnan har.
Enligt folkbokföringen bor hon på en c/o-adress mitt i Stockholm, medan 59-årigen och hans snart 29-åriga fru nyligen skrivit sig i en lägenhet i en Stockholmsförort. Men på häktningsframställan anges samma bostadsadress även för 27-åringen.
Av häktningsframställan framgår också att de båda anhölls i sin frånvaro av åklagare redan i måndags, och att de sedan greps kvart över nio i tisdags morse, någon timme innan polisen slog till mot massageställena.
I onsdags anhölls ytterligare en man misstänkt för grovt koppleri, en 32-åring som bor i samma Stockholmsförort.
I går eftermiddags lyste lampan till mannens massagesalong på Hattmakargatan i Gävle. Två kvinnor satt och pratade där inne. Men salongen har inte öppnat igen, berättade en av dem. De väntade bara på någon som skulle komma med en telefon.
”Jag har inte gjort fel”
– Vi ska öppna igen senare, sade kvinnan.
Hon gjorde tummen ner åt tidningarnas artiklar om kopplerihärvan, men ville inte berätta sin version av vad som hänt.
– Jag har inte gjort fel, sade hon.
Arbetarbladet talade i går med Tony Eriksson som i höstas ringde polisen och tipsade om att den här massage- salongen erbjuder mer än bara massage.
Han har inte varit där själv, men tyckte att stället såg misstänkt ut och skickade in sin kompis för att fråga vad de kunde erbjuda.
– Jag tycker att polisen borde ha kollat upp det här tidigare, säger han.
























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 mar 2009 17:47 LG (Ej registrerad)
Annita (Ej registrerad) skrev: Anlita seriösa massörer med utbildning och certifiering i fortsättningen, inte självlärda personer !
OCH INGEN HAR RÅKAT ILLA UT HOS SK. SERIÖS MASSÖR? KORT MINNE?
Skrivet 13 mar 2009 14:38 Annita (Ej registrerad)
Anlita seriösa massörer med utbildning och certifiering i fortsättningen, inte självlärda personer !