Marko tror på kärleksfull disciplin
Han har kallats diktator och anklagats för ”korpralsfasoner”, men rektor Marko Friman står stadigt när det blåser kring hans arbetssätt.
– Kärleksfull disciplin är vad som krävs för att få den trygga skola vi vill ha. Om barnen lever rövare fungerar inte pedagogiken, säger han med stor övertygelse.
Relaterat
Fakta
Marko Friman
Ålder: 39.
Familj: Frun Diane och barnen Trevor, 12, Madeleine, 10, och Martin, 7.
Bor: Villa i Bomhus.
Gör: Biträdande rektor på Bomhus 7–9.
Fritidsintressen: Fotboll, hockey och tennis.
Bra på: Att vara positiv och glad.
Dålig på: Tålamod ibland.
Dold talang: Drömmer på engelska.
Läser: Böcker om undervisning och ledarskap.
Lyssnar på: Allt möjligt, gärna Metallica.
Drivkraft: Att livet har en mening.
Motivering
Marko Friman skapar med sina idéer om tydliga regler och konsekvenser vid regelbrott en skola där lärandet sätts i första rummet. På kort tid lyckades han bringa reda i kaos och gjorde Vikingaskolan till en trygg plats för både lärare och elever.
Sagt om Marko Friman
När Marko Friman tog över som rektor på Vikingaskolan hade han en tydlig idé om ordning och reda som han lyckades förverkliga. Han är lyhörd för andras synpunkter och har god hand med både personal, elever och föräldrar. Marko är en rektor som jobbar med öppen dörr, dessutom en trevlig, reko kille och en bra kompis.
Gustaf Östlin, idrottslärare och utvecklingsledare på Vikingaskolan
”Vad säger Gävles skolpolitiker och skolans högre tjänstemän om Frimans korpralsfasoner?”, undrade Arbetarbladets Kennet Lutti i en skarp ledare förra våren. Då hade Skolinspektionen tagit sig en titt på Vikingaskolans regler för att uppnå ordning och reda och funnit att en del i systemet kunde strida mot skollagen.
Men inga anmälningar ledde någonvart och både lärare och föräldrar vid Vikingaskolan stödde rektor Frimans regelverk, influerat av skolan i USA.
Marko började som rektor vid nystartade kommunala Vikingaskolan 2008 efter fem år som mattelärare, studiesamordnare samt biträdande rektor på Engelska skolan, som han först var med och startade. I bagaget hade han friskolans idéer om hur skolan ska skapa arbetsro med hjälp av regler och konsekvenser vid regelbrott.
– Första året på Vikingaskolan var tufft. Jag möttes av en skola i kaos, där eleverna hade tagit över. Det var kaxig attityd, ovårdat språk, skrik och bråk, berättar Marko.
Marko visste vad han ville, men fick inte med sig alla i personalgruppen. Motsättningen ledde till att fyra sökte sig bort från Vikingaskolan.
– Jag tog det hårt, men vek mig aldrig, för jag vet vad som krävs för att en skola ska fungera. Sakta men säkert fick jag med mig personalen och andra året kom vi i gång riktigt.
Egentligen hade han velat vara kvar på Vikingaskolan, men när Källmurs rektor slutade sökte sig Marko ändå vidare. Efter bara knappt tre år lämnade han en skola med en välfungerande personalgrupp och en lugn, trygg skolmiljö.
– ”Oj, vilken bra skola vi har”, säger de i dag. Jag har skapat en stolthet hos dem som inte fanns förr. Det är unikt, säger många.
Marko Friman ger intryck av att äga stor integritet och självsäkerhet i sin yrkesroll, men inledningen på hans lärarbana var ingen lek. Marko träffade sin amerikanska fru under ett sabbatsår i USA efter gymnasiet och utbildade sig till lärare medan paret fortfarande var bosatt där. Sin första tjänst fick han i en skola i ett tufft område med bråk och gängbildning i Houston, Texas.
– Jag var otroligt naiv och trodde att det räckte med ett trevligt sätt för att få eleverna med sig. Det funkade inte. De tog alla chanser att sätta dig mig.
En äldre rutinerad lärare på skolan blev Markos mentor.
– Hon hade superkoll och var stenhård, men barnen tyckte om henne. Hon lärde mig betydelsen av att skapa struktur och kärleksfull disciplin.
Marko har en hel del arga kritiker och har förståelse för deras ståndpunkt, men han håller inte med.
– Det finns de som tycker att jag är en diktator med för mycket fokus på disciplinen och för lite på pedagogiken, men utan struktur fungerar ingen pedagogik, säger han.
– En skola ska inte vara så svår att driva. Med rätt prioriteringar går det bra.
Fakta/Bakgrund
Marko Frimans skola
Brott mot ordningsregler (som att ha mobilen med sig in på lektionen, komma för sent, störa arbetsron) leder till konsekvenser för eleven.
Konsekvenser kan vara:
Utvisning från lektionen (”Det värsta jag vet, sådant ska bara behöva hända en gång”.)
Skriftlig varning.
Kvarsittning (”Det använder vi ofta. Kvarsittning ska vara en tid för reflektion och samtal. Eleven ska förstå att vi tycker jättemycket om honom eller henne men att vi ogillar beteendet.”)
Tillfällig avstängning (”Det är hemskt, men det blir en markering.”)
Avstängning (”Det skulle vara väldigt jobbigt om vi blev tvungna till det.”)
Alla konsekvenser är tillåtna enligt kapitel 5 i nya skollagen.










































Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 nov 2011 15:53 Helena (Ej registrerad)
Har båda mina barn på vikingaskolan och dom regler som Marco införde är för mig bara allmänt hyfs och folkvett! Båda mina barn har aldrig haft något problem att följa dessa regler då det vara samma regler som gällde när jag själv gick i skolan! Stå på dig Marco för du är inne på rätt väg! Du har gjort ett jätte bra jobb!
Skrivet 17 nov 2011 08:36 Paappa till två barn med särskilda behov som det så vackert heter (Ej registrerad)
mi79 (Ej registrerad) skrev:
Måste vara ett skämt!
Tanken med tydliga mål är bra, även disciplinen! Absolut! Men vad händer med eleverna som inte klarar av att gå den korta raka vägen dit? Utan dom som behöver extra stöd och som kämpar på efter den krokiga vägen!?!? SLUTA med hetsjakten och Jagning i korridorerna, Marco!!!! Kanske eleverna stannar kvar i skolan då! Eller är dom för"jobbiga" för din perfekta skola, så du bokstavligen försöker jaga bort dom!?! ALLA har rätt till en skolgång hjälp dom istället! På rätt sätt!!
Ja, just det! ALLA har rätt till en skolgång! Inte bara DITT barn. Jag har två barn som har fått lära sig att respektera andra människor och att göra RÄTT ifrån sig. Argument som dia säger bara att man inte klarar av sitt föräldrarskap och då är det vanligt att man skyller ALLT på någon annan, lättast blir då skolan.
Skrivet 16 nov 2011 20:57 Lena Nilsson/Vikingaskolan (Ej registrerad)
mi79 (Ej registrerad) skrev:
Måste vara ett skämt!
Tanken med tydliga mål är bra, även disciplinen! Absolut! Men vad händer med eleverna som inte klarar av att gå den korta raka vägen dit? Utan dom som behöver extra stöd och som kämpar på efter den krokiga vägen!?!? SLUTA med hetsjakten och Jagning i korridorerna, Marco!!!! Kanske eleverna stannar kvar i skolan då! Eller är dom för"jobbiga" för din perfekta skola, så du bokstavligen försöker jaga bort dom!?! ALLA har rätt till en skolgång hjälp dom istället! På rätt sätt!!
Jag jobbar med elever som verkligen behöver gå den krokiga vägen på alla sätt och vis,- ja inte bara krokig...snirklig - i många många år. Jag brinner för att försöka hjälpa dem att hitta rätt och i 10 år har jag gjort det genom att arbeta på resursskola. De tre sista åren har jag fått möjligheten att jobba fram en inkluderingsgrupp på Vikingaskolan som verkligen ger många elever möjligheten att klara målen och känna arbetsglädje med ett annorlunda tänk och metoder . Att jag fått jobba med ett specialpedagogiskt synsätt inne på en skola och fått chancen att nå så många elever är bara Marko Frimans förtjänst. Han har ett så stort hjärta för de barn som inte klarar den raka vägen.
Skrivet 16 nov 2011 20:24 Lena Nilsson (Ej registrerad)
Om "korpralfasoner" betyder att en chef är som Marko, då hoppas jag att det finns många sådana chefer. Den absolut mest varmhjärtade och engagerad chef jag någonsin haft. En rektor som vet vad alla elever heter och som varje dag finns ute i verksamheten och tar sig tid att att lyssna på alla.
Skrivet 16 nov 2011 19:50 MH (Ej registrerad)
Åter igen har man i Sverige visat vilket "klimat" som man vill ska råda, ett klimat som också många verkar förespråka. Hur kommer det sig att man föredrar hårdare tag såsom kontroll och bestraffning?..istället för mjukare och mer humanistiskt såsom hjälp, stöd och morötter för att motivera eleverna? Och hur kommer det sig att den lilla skara människor som inte "sköter sig" ska få sätta regel och ramverk för hur resten ska behandlas? Det är sorgligt hur inhumant Sverige börjar bli på flera håll...sorgligt!
Skrivet 16 nov 2011 18:47 mi79 (Ej registrerad)
Måste vara ett skämt!
Tanken med tydliga mål är bra, även disciplinen! Absolut! Men vad händer med eleverna som inte klarar av att gå den korta raka vägen dit? Utan dom som behöver extra stöd och som kämpar på efter den krokiga vägen!?!? SLUTA med hetsjakten och Jagning i korridorerna, Marco!!!! Kanske eleverna stannar kvar i skolan då! Eller är dom för"jobbiga" för din perfekta skola, så du bokstavligen försöker jaga bort dom!?! ALLA har rätt till en skolgång hjälp dom istället! På rätt sätt!!
Skrivet 16 nov 2011 15:06 Hemsta IF (Ej registrerad)
Jag säger bara ÄNTLIGEN! någon som vågar sätta ned foten, och som kan visa vägen för hur lärarna ska återta kontrollen över skolan igen.
Man vågar knappt tro att det är sant, att det kanske ändå finns lite hopp för Sveriges framtid.
Nu måste fler rektorer våga följa Marko Frimans exempel.
Det är ju helt horribelt hur det har blivit på många håll idag, att ungar tillåts föra nåt slags skräckvälde i klassrum och korridorer.
Denna kaotiska arbetsmiljö kan ha förstört skolgången för en hel generation elever. Inte undra på att svenska skolbarn visar allt sämre resultat i internationell jämförelse.
Kenneth Luttis löjeväckande kritik av Friman säger allt om den tid som varit; gammal blåögd kommunistisk disciplinskräck, som obegripligt tycks sträva efter individens ansvarsfrihet och total anarki.
Nej, bort med såna som Lutti, och fram med vardagshjältar som Marko Friman. Det är vad Sverige behöver, och vad jag misstänker de flesta i de något yngre generationerna vill ha.
Skrivet 16 nov 2011 14:50 Ove Nilsson (Ej registrerad)
Skolan behöver ledare som kan, vill och vågar ta tag i problemen och inte bara struntar i dom. Jag känner mig trygg med ledare och pedagoger som vet vad dom vill. Tack till duktiga pedagoger och ledning.
Skrivet 16 nov 2011 09:50 Förälder (Ej registrerad)
Bästa rektorn!
Marko ställer upp till 200 % på elever som på ett eller annat sätt inte passar in någon annanstans. Han ger alla barn- och ungdomar en andra chans.
Fantastiskt att det finns sådana rektorer i den här annars konservativa kommunen!