De saknar lönnens skugga
– Jag blevförskräckt när jag såg det, säger Maj Ström.
Relaterat
Utanför Hantverkargatan 38 har det länge stått en stor lönn med bänkar runt omkring. Här har många äldre boende i området funnit svalka för solen under årets varma dagar. Men nu är trädet borta. Kvar står bara bänken och en hög stubbe i mitten.
– Det var hemskt många som tyckte om att sitta där, konstaterar Greta Bergkvist sorgset.
Hon berättar att många stora grenar kapats av trädet, vilket gjorde att det blev som ett paraply där under.
– Det var en karl som brukar sitta där med sin fru som kom fram till mig och han var så ledsen. De har inte sagt någonting om att de skulle göra så här, säger Greta Bergkvist.
Klagomål från hyresgäst
Däremot skulle det vara välkommet att ta ner de stora häggträd som det finns mycket av i området.
– De är ju folk allergiska mot, säger Maj Ström.
Anledningen till att trädet togs ner var klagomål från en hyresgäst som under lång tid klagat på att han bara ser löv från sitt fönster.
– Jag tog kontakt med hyresgästföreningen och så kom vi fram till att vi skulle ta ner trädet så att den här äldre mannen som har svårt att ta sig ut själv kan se ut, säger Bertil Östberg, ansvarig chef på kommunens tekniska förvaltning.
Han påpekar också att det finns ett generellt problem på Hantverkarområdet med skogsträd som vuxit sig för stora. Därför ska en konsult gå igenom området i sommar för att besluta vilka fler träd som ska fällas.



























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 29 maj 2011 17:47 undersköterska (Ej registrerad)
Jag tycker synd om dom som har svårt att ta sig ut. Det finns ju fler träd på gården?
Skrivet 29 maj 2011 00:57 I skogen finns det träd (Ej registrerad)
Men sluta grina!
Det var ett träd, ställ bordet vid ett annat träd - problemet löst!
Skrivet 28 maj 2011 11:32 Krister (Ej registrerad)
En konsult skall tas in för att avgöra vilka träd som ska bort, vad kostar det. Varför inte anlita en människa med sunt förnuft. Typiskt Hofors vet inte om jag ska skratta eller gråta.
Skrivet 28 maj 2011 11:14 Hoforsbo (Ej registrerad)
Ja är det inte otroligt att en människa kan bestämma hur det ska vara. Runt det här trädet har det alltid funnits gamlingar som sitter och pratar och har det trevligt. Varför frågade inte hoforshus de som sitter där och bara gick på en man som inte kunde se ut för trädet. Kanske man kunde kapat grenar så han fått utsikt i stället. Men det här är hofors i ett nötskal. Strunta i vad de som bor i Hofors tycker och kör ert eget race som ni gjort i så många år.