Sportlovet inleds med hög lavinfara
Relaterat
Den första sportlovsveckan inleds med betydande lavinfara i en stor del av fjällen. Störst är risken i västra Vindelfjällen och Tärnafjällen.
För första gången presenterar Fjällsäkerhetsrådet lavinprognoser för hela den svenska fjällkedjan. De nya prognoserna uppdateras en gång i veckan och tack vare dem kan de som rör sig utanför skidanläggningarna väga in de närmaste dagarnas lavinrisk vid turplaneringen, påpekar Per-Olov Wikberg, samordnare på Fjällsäkerhetsrådet.
På söndagen ökar lavinfaran i de nordvästra fjällen främst på grund av hård västlig vind och snöbyar. I vissa områden i söder är snötäcket instabilt sedan tidigare.
I västra Vindel- och Tärnafjällen väntas hårda vindar, snöbyar och snödrev vilket ökar lavinfaran på ostsluttningar. På den femgradiga bedöms lavinrisken till en fyra (stor), som betyder att spontana laviner är troliga och att laviner utlösta av människor är mycket troliga. Rådet är att avstå från all färd i lavinterräng.
Områden med en trea (betydande lavinrisk) är Abiskofjällen, Riksgränsfjällen, Marsfjällen, Åre, Vålådalen, Oviksfjällen, Sylarna, Helags, Storlien, Skäckerfjällen, Ljungdalsfjällen, Funäsdalsfjällen, Idre- och Grövelsjöfjällen samt Sälenfjällen.




































