Hieroglyfer och fåglar på egna souvenirer Souvernirer klara inför prinsessbröllopet
Lagom till sommaren kommer Ockelbo att ha en egen serie souvenirer, som ska säljas både under bröllopet och längre fram. Turbin konsthantverk har ansvarat för att ta fram en helt ny kollektion.
– Den handlar om vardagen i Ockelbo, konstaterar Ninna Gunnarsson från Turbin.
Relaterat
SMYCKE. Jenny Flisbergs halssmycke har hämtat sitt motiv från Ockelbostenen, den bildsten som står utanför kyrkanFotograf: Jörgen Svendsen
HIEROGLYFER. Ockelboskotrar, traktorer – och en liten prinsesskrona – finns med bland Ninna Gunnarssons Ockelbo-hieroglyfer. ”Jag har med en liten förklaring till de hieroglyfer som kan vara svåra att känna igen direkt”, säger hon.Fotograf: Jörgen Svendsen
Fakta
fakta. Så firar Ockelbo
• Morgonen: Blomsterplockning och frukost i Wij trädgårdar. Sveriges radio sänder Ring så spelar vi och Melodikrysset live.
• Förmiddagen: Konsert i Ockelbo kyrka. Gävle symfoniorkester, med Johan Olsson som dirigent.
• Eftermiddagen: ”Picknick royal” i Wij. Kockar lagar mat i åtta meter höga kåtor. Ale Möller med vänner underhåller.
• Vigseln mellan Daniel Westling och kronprinsessan Victoria visas på storbildsskärm i trädgården. Därefter tar en artistgala med både lokala och nationella artister vid.
• Kvällen: Klassisk nostalgikväll på Plan. Folkparksfest med tombola och sockervadd. Sten & Stanley och Roosarna spelar. Flera artister kan tillkomma.
Keramikplattor med Ockelbohieroglyfer – skotrar, traktorer, en klotgrill och några älgar – är Ninna Gunnarssons eget bidrag till souvenirkollektionen.
– Alla som har haft tid och möjlighet har kastat sig över det här uppdraget, berättar hon.
Sju personer ur kollektivet Turbin konsthantverk har arbetat med souvenirkollektionen och nu finns några av prototyperna färdiga att se.
Passar på
– Egentligen tycker jag att det här är något Ockelbo har behövt länge. Men nu passar vi på att ta fram dem i år.
Allt från silversmide till keramik, textilier och prydnadsföremål ingår i kollektionen som ska börja säljas i Ockelbo inför sommaren. Tanken är däremot inte att försäljningen ska begränsas till sommaren 2010 – kollektionen ska kunna säljas under kommande år också.
– Det har inte varit så mycket bröllopsinspirerat, faktiskt. Det är ju upp till var och en att ta fasta på det man tycker är viktigt.
I stället har inspirationen hämtats i Ockelbo. Naturen, grönskan, folklore och Ockelbostenen hör till de vanligare motiven. Silversmeden Jenny Flisberg har till exempel gjort ett silverhalsband med en fågel från den bildsten som står mittemot kyrkan och ett annat halssmycke föreställer den uggla som kan ses på Ockelbodräkten.
I mitten av mars kommer hela den färdiga kollektionen att presenteras, därefter kommer den att säljas i utvalda butiker i Ockelbo. Hur länge kollektionen kommer att säljas är oklart.
– Det beror förstås lite på efterfrågan. Men tanken är att de ska finnas kvar, säger Ninna Gunnarsson.






























































