Tony Warren visade sin present till Daniel och Victoria
I ett icke önskvärt ljus ställdes den ut.
Konstnären Tony Warrens symboliska och uppmärksammade tavla till konprinsessan Victoria och hennes Daniel har visats upp för första gången.
Relaterat
I ett smatter av kamerablixtrar och ett sorl av beundran avtäcktes Tony Warrens tavla i Ockelbos pensionat i går. En tavla som sedan tidigare är känd för den symbolik konstnären gömt i den.
– Koden är klockren för kronprinsessan och Daniel. Lägger man ihop varje bokstav från varje symbol får man koden. Men skulle paret vilja ha min hjälp med att lösa koden kommer de självklart att få det, säger han.
Han är glad, efter alla turer kring tavlan, att den äntligen är klar och att den kommer att få lämnas över till kronprinsessan. Men riktigt nöjd är han ändå inte.
– Jag har gått omkring här och kollat och tyvärr måste jag meddela att tavlan inte visar sig från sin bästa sida i det här ljuset, säger han. Johanna Nyman





























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 maj 2010 09:31 Bengan f.f. Ockelbobo (Ej registrerad)
Som sagt var...konst är något som betraktaren själv får uppleva och själv se vad det föreställer...Tony! Du har gjort en tavla värd att hängas på väggen i Haga! Lycka till med överlämningen i Stockholm den 3 juni!
Skrivet 17 maj 2010 22:32 En Ockelbobo (Ej registrerad)
Ja ha ja...så kommer vi då in på den berömda svenska "Jantelagen".... Du ska inte tro att du är nåt och du ska inte tro att du kan nåt..... Du har målat en fantastisk tavla Tony. Du är en duktig konstnär och du kan måla OCH jag är bergsäker på att din tavla kommer att sitta på en hedersplats i Daniels och Victorias hem så småningom.
Lycka till i Stockholm
Skrivet 17 maj 2010 18:50 Kristina (Ej registrerad)
Tavlan är väldigt fin och berättar en historia och Tony är en skicklig portättmålare så det så
Ni som inte förstår vilket arbete som ligger bakom, är nog lite kalle bakom"
köp en tidning och klipp ur en bild då bli ni nog nöjd :)
ha en bra kväll
Skrivet 17 maj 2010 13:06 Tony Warren (Ej registrerad)
Hej , jag kan förstå utifrån den bild som visas i artikeln att den kanske inte är den bästa.Ibland är det svårt att ta en bild på en oljemålning när ljuset är under de sämsta tänkbara förhållanden. För att ni ska få chansen att se en rättvisare bild på hur målningen ser ut, så kan ni söka på mitt namn på nätet, där ni hittar min hemsida.
Med vänliga hälsningar Tony
Skrivet 17 maj 2010 13:04 Picasso (Ej registrerad)
Men snälla ni, konst måste inte vara föreställande. Konst ska mer väcka tankar och starta diskussioner än att bara vara något att vila blicken på. Vill ni se föreställande motiv som är enkla att analysera: fotografera eller köp hötorgskonst istället för att skriva här.
Skrivet 17 maj 2010 07:12 Aaaa (Ej registrerad)
Tror han på allvar att dom kommer att sätta upp den?
Skrivet 16 maj 2010 15:57 e (Ej registrerad)
tror du verkligen att nån vill ha den där tavlan????? Näe ge brudparet något vettigt i stället
Skrivet 16 maj 2010 15:35 mister bister (Ej registrerad)
Vad är motivet?
Det ser ut som en träkloss och en muffins men vad vet jag...
Skrivet 16 maj 2010 13:05 Konst??? (Ej registrerad)
Det måste ha funnits något finare att måla. Jag är glad att jag inte är med på tavlan. Jag tycker tavlan ser ut som någon minderårig har gjort den.
Skrivet 16 maj 2010 11:06 Debattsugen (Ej registrerad)
Jaha.. Går det för AB att skaka fram en bild som gör det möjligt att se tavlan?