Ockelbo har fått reklam värd miljoner
Ockelbo kommun har fått massor av gratisreklam i samband med bröllopet. För att ta reda på hur mycket har kommunen beställt en räkning över hur ofta Ockelbo nämnts i rikspressen.
– Gratisreklamen är värd många miljoner omräknat i annonsvärde, konstaterar medieanalytikern Andreas Leifsson.
Relaterat
Fakta
fakta. Ockelbos gratisreklam
Mellan 24 februari och nu har det skrivits flera tusen artiklar i de 300 tryckta källorna som är inkluderade i undersökningen.
Bara under juni månad, då det skrevs allra mest, fanns 401 artiklar i tryckt form (tidningar) och 695 från webbkällor och bloggar. Totalt skrevs 1 096 artiklar i juni månad.
Aftonbladet och Expressen, och i viss mån, Arbetarbladet och Gefle Dagblad sticker ut med allra mest bevakning.
Allra flest artiklar med referenser till Ockelbo skrevs förstås på självaste bröllopsdagen 19 juni och dagen efter bröllopet, 20 juni.
Nio av tio svenskar vet nu att Ockelbo existerar.
Att Ockelbo nämns är framför allt en företeelse i svensk media. Ockelbo nämns inte alls i samma utsträckning i utländska medier.
Ockelbo kommun betalar ungefär 70 000 kronor för dagliga nyhetsbrev där medieanalysföretaget Infopaq redogör för hur ofta Ockelbo förekommer i media i samband med bröllopet och vilket annonsvärde all gratispublicitet har.
Räkningen, som pågår mellan 24 februari och 30 september 2010, innefattar 300 tryckta källor och bloggar och medieanalytikern Andreas Leifsson som genomför undersökningen menar att Ockelbo har fått enormt mycket gratisreklam.
Tio gånger mer än Sandviken
– Jag skulle gissa på tio gånger så mycket som Sandviken fick då melodifestivalen arrangerades där, säger han och poängterar att han inte kan uppge annonsvärdet i kronor och ören förrän undersökningen är klar den sista september.
Under melodifestivalens tävlingsvecka publicerades det totalt 648 artiklar om Sandviken i olika webbmedier vilket gav ett annonsvärde på 7,2 miljoner kronor för kommunen.
– Och Ockelbo kommun har fått mångdubbelt mer reklam än den veckan, säger Andreas Leifsson och menar att publiciteten också har genererat ett stort intresse för kommunen.
– Nu kanske folk väljer 272:an genom Ockelbo i stället för att åka E 4. Nio av tio svenskar vet numera att Ockelbo existerar, konstaterar han.





























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 jul 2010 23:35 Anders (Ej registrerad)
I alla andra fall så måste man räkna skat ttill kungahust + ev reklamkostnad för en kommun... Nu blev det bara skatten till kungahuset. Alltså fick man gratis reklam oavsett hur man räknar.
Skrivet 11 jul 2010 21:52 Skeppet Nagelfar (Ej registrerad)
Som vanligt saknas jämförelse, vi tar ett exempel;
Nio av tio svenskar vet nu att Ockelbo existerar.
Det är väl fint, men hur var läget _före_ då? Är det någon skillnad alls, eller är läget oförändrat? Samma frågeställning går att ställa kring de övriga påstådda faktauppgifterna.
Varför skulle nån enda åka omvägen via Ockelbo bara för detta?
Skrivet 11 jul 2010 21:28 meta (Ej registrerad)
Jättebra Ockelbo Grattis
Skrivet 11 jul 2010 11:32 Namyn (Ej registrerad)
Så ockelboinvånarna betalar inte skatt till konungahuset då?
Kanske det är Tomten som ger pengar till kunghuset och deras släkt?