Cibes Lift belönas Järboföretaget fick ta emot exportpris av kronprinsessan
Relaterat
Prestigefyllt pris.Johan Sandberg, Ulf Thorn och Anneli Palm från Cibes Lift AB i Järbo tog emot utmärkelsen Export Hermes från kronprinsessan Victoria vid Världshandelsdagen 2008 i Stockholm.
Fakta
Motiveringen.
”Cibes Lift har tack vare målmedveten marknadsstyrning, teknisk flexibilitet och anpassning till EU:s regelverk blivit Europas ledande tillverkare av skruvdrivna plattformshissar.”
I går fick Cibes Lifts vd Johan Sandberg och marknadschefen Ulf W Thorn ta emot det prestigefyllda priset Export Hermes från kronprinsessan Victoria. Järboföretaget prisades för sina exportsatsningar.
– Man blir väldigt glad och stolt, men samtidigt blir jag orolig och ställer mig frågan hur vi ska kunna fortsätta att öka exporten och expandera. Men marknadsförutsättningarna är bra och jag tror att priset sporrar oss att göra ännu bättre ifrån oss, säger Johan Sandberg.
Anpassade till EU
Priset delades ut av Sveriges Handelskamrar och Fonden för Exportutveckling under Världshandelsdagen i Stockholm. Att Järboföretaget vann beror bland annat på deras starka utveckling och förmåga att anpassa sina hissar efter EU:s regelverk.
Cibes Lift har sålt sina hissar i över 60 länder – från Grönland i norr till Chile i söder. Samtidigt har företagets produktion ökat snabbt och i dagsläget tillverkas över 50 hissar i veckan i företagets fabriker.
Ständig uppåtspiral
Johan Sandberg ser inget slut på den uppåtspiral som företaget är i. Allt fler länder väljer att, liksom Sverige, lagstifta om att offentlig miljö ska vara tillgänglig för alla. De betyder att allt fler hissar måste köpas in och då finns Cibes lift där för att förse kunderna.
Ökad efterfrågan
Att befolkningen blir äldre ökar också efterfrågan på företagets produkter.
– Vi är väldigt positiva inför framtiden och ser inte att vi skulle drabbas av en konjunkturnedgång. Vi kommer fortsätta exportera och expandera, säger han.

































































