Betalning efter invigningen har orsakat konflikt
De försenade lönerna har orsakat en rejäl konflikt mellan de blivande samarbetsparterna.
Relaterat
Artikelserie
Fine Food Scandinavia ska driva restaurangen på Göransson Arena men redan efter det första samarbetet, under invigningen, har det nu uppstått osämja mellan parterna. Enligt restaurangchefen Klaus Hartwig beror de försenade lönerna till de 220 som jobbade under invigningen på att arenan inte betalat för sig i tid.
”Fly förbannade”
– Vi fick inte betalt för tillställningen. Det är den stora skandalen här. Den skulle ha varit betald efter tio dagar men inte förrän 2 juli fick vi betalt. Vi är fly förbannade, det här handlar om vår seriositet och vår trovärdighet, och det här är förbanne mig inte mitt sätt att arbeta, säger Hartwig.
Maya Olsson, vd för Göransson Arena, har en helt annan bild av händelseförloppet. Hon hävdar å sin sida att fakturan var betald inom tio dagar efter att den kommit in.
– Trots att kommunen har ett grundavtal att betala inom 30 dagar skyndade vi på den betalningen för att de tryckte på. Det tycker jag är en väldigt dålig ursäkt. Och de har ju ett bolag, då ska man klara av likviditetsplaneringen annars är det inte ett särskilt stabilt företag.
Oacceptabelt
Det här är ett bolag som ni ska samarbeta med också i framtiden i arenan?
– Ja. Och jag blir mycket förvånad över den här hanteringen. Det är helt oacceptabelt att göra så mot personalen. Och att skylla ifrån sig är också helt oacceptabelt.
Klaus Hartwig vill inte uttala sig kring huruvida det fortsatta samarbetet med arenan kan komma att påverkas.
– Det här var naturligtvis inte bra alls, men jag kan inte svara på det i dag.

































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 jul 2009 00:17 axel (Ej registrerad)
Om nu tdningen vill att man ska tänka på vad man skriver så borde de inte alla inlägg få vara med. Det står tex (Vi tillåter inte rasism, personangrepp, ryktesspridning, könsord eller brottsuppmaningar) Då ska väl inte personer som inte vet hur det egentligen ligger till att få komentera om konkurser eller eller uppmana till att koppla in facket, det är även ryktesspridning med i tidigare inlägg. Det är klart att man skyller på rest... kolla upp all fakta innan de skrivs i tidningen. Och till alla som jobbar extra inom rest../handel m.m det är upp till dig själv att fylla i tidraporten rätt med alla uppgifter (läsbart)
Skrivet 20 jul 2009 10:23 Kalle (Ej registrerad)
Det är med förvåning jag tagit del av artikel och kommentarer.
Det går inte att driva en rörelse utan att ha ett erforderligt rörelsekapital.
Att starta en verksamhet som bygger på att få betalt av kunderna först och sedan betala anställda och leverantörer är i grunden fel och skall inte förekomma.
Vilken prövning har skett innan avtal skrivits med företaget som arrenderar serveringen. Det förefaller som om det hela skötts på ett mindre framgångsfullt sätt.
Ett gott råd.
Begär den nuvarande arrendatorn i konkurs och låt lönegarantin betala de innestående lönerna. Låt därefter ett seriöst företag fortsätta restaurangverksamheten
Skrivet 16 jul 2009 09:24 Arbetare i resturangbranchen. (Ej registrerad)
"Betala lönen till ungdomarna !
Vi ställer in vårt besök på er restaurang för all framtid annars. "
- Med en sådan attityd är du nog inte välkommen hos någon krögare eftersom pengar måste komma in före innan man kan betala löner.
Och till dig "Jossan", jag har en känsla över att om man precis startat en resturang så har man nog inte så mycket pengar före innan man fått betalt av sina kunder, det har nog inget bolag. Nog att man kan tycka att dom kan ta från någon av annan krog dom har. Men hur skulle det se ut i deras budget om Skatteverket kom då?
Till Ronny å Ragge! Stå på dig, klarar dom inte av att leverar en stekt strömming bör man nog välja en annan resturang, men jag har en känsla av att dom kunde erbjuda någonting annat till barnen endå...
Skrivet 15 jul 2009 16:53 Ronny å Ragge! (Ej registrerad)
Hörde att att barn ville äta stekt strömming i Furuvik så de ringde och kolla, fanns tydligen bara en variant med fylld strömming vilket barnet inte gillade och en vanlig stekt strömming gick tydligen inte att få fast de ringde flera dar innan!
Tror ni de åkte till furuvik för att äta????????
Klart man undrar vad som händer och vill han inte ha kunder så är det väl upp till han!
Skrivet 15 jul 2009 12:35 Jossan (Ej registrerad)
Restaurangbranschen är väl den bransch som har svårast att leva upp till ord som "seriös". Allt för många ungdomar utnyttjas under sommaren av "seriösa" krögare. Att ha en verksamhet som lever på "pengar in- pengar ut" - och alltså inte kan betala löner förrän de fått in pengarna - de har inga marginaler alls.. och det är skrämmande att Arenan nu bundit sig till ett företag utan spelrum i ekonomin. För varje stor tillställning så kommer unga människor att få vara de som är "kreditgivare" till krögaren - genom att innehållen lön ska betala övrig verksamhet. Här borde Restaurangfacket genast gå in och se till att detta löser sig - och om inte begära verksamheten i konkurs - så gör staten om skatterna inte betalas... Vet hut!
Skrivet 15 jul 2009 10:01 Ärligheten (Ej registrerad)
Betala lönen till ungdomarna !
Vi ställer in vårt besök på er restaurang för all framtid annars.