Torsdag 2 september 2010

Arbetarbladet



Sök på arbetarbladet.se

Sandviken

Publicerad 4 februari 2010 Uppdaterad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Landstinget uppläxat 
av regeringen

Landstinget Gävleborg får nu bakläxa av regeringen för sin hantering av hjälpmedelsfrågorna.
I en lagrådsremiss klargörs att funktionshindrade som bor i Gävleborg ska ha samma rättigheter som de som bor i övriga Sverige.
– Ett jätteskönt besked, säger assistansföretagaren Pernilla Hålén, som uppmärksammat orättvisorna.

Relaterat

Landstinget Gävleborgs policy innebär att hjälpmedel för funktionshindrade ofta klassas som arbetsredskap och att kostnaderna därmed vältras över på privata assistansföretag eller kommuner.

Pernilla Hålén, OP Assistans i Ockelbo, har uppmärksammat regeringen på de orättvisor som policyn innebär. Det har nu resulterat i en lagrådsremiss där det tydligt klargörs vem som ska betala hjälpmedel inom personlig assistans.

– Det blir ett förordnande som innebär att landstinget Gävleborg tvingas tillämpa lagen på samma sätt som alla andra landsting redan gör. Det är tråkigt att det ska behövas en ”Lex Gävleborg” för att länets funktionshindrade ska få rätt till samma hjälpmedel som funktionshindrade i andra landsting, säger Anders W Jonsson, centerpartist från Gävle som är politiskt sakkunnig i statsrådsberedningen.

Pernilla Hålén är glad att regeringen nu klargör för landstinget vad som gäller.

– Den nuvarande policyn drabbar människor som redan har fullt upp med att få sina liv att fungera utan att de dessutom ska behöva hålla på att krångla för att få hjälpmedel som de har rätt till, säger hon.

 

 

 

 

 

Publicerad 4 februari 2010 Uppdaterad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 5 feb 2010 15:09 rocky (Ej registrerad)

tycket landstinget i gävleborg kan läggas ner kostar bara massa pengar,å alla poltiker som sitter där å kostar pengar är inefektiva

Skrivet 5 feb 2010 09:38 Marina Alfredsson - Bror (Ej registrerad)

Det var inte länge sedan man tog bort rätten att ha med sig sin personliga assistent i skolan och nu detta, att inte ha rätten till att få en elrullstol. Varför ska funktionhindrade sättas på undantag hela tiden? Det finns en rättighetslag som säger att funktionshindrade SKA HA SAMMA RÄTT att leva ett gott liv som du och jag. Tog man någon som helst hänsyn till den lagen? Kan du svara på det Tommy Berger.
Känner ni till detta, socialdemokraternas " Välkommen ombord" " Alla ska med" uppenbarligen är det inte så. Gör om och gör rätt.

Skrivet 5 feb 2010 07:54 Förälder, vän (Ej registrerad)

Det är tur att det finns föräldrar och andra som orkar kämpa för sin rätt till nödvändig hjälp som de har rätt till. Det borde vara en självklarhet och att man som förälder inte borde få lägga ner så mycket energi på att få den hjälp våra barn behöver. Den energin bör få gå till våra barn istället. Nu gäller ju inte detta bara för barn utan även för vuxna som behöver extra hjäp i vardagen för att få ett så fungerande liv som möjligt. Tyvärr finns det även de som inte orkar kämpa eller inte vet vart man ska vända sig. Så än en gång tur att ni finns som orkar kämpa jag kämpar med er. <3

Skrivet 5 feb 2010 07:27 Anders W Jonsson (Ej registrerad)

Lex LInnea tycker jag också är ett bra namn. Nu får förhoppningsvis Linnea samma rätt som alla andra Linneor redan har i alla andra landsting. Frågan är bara hur lång tid Socialdemokraterna (Tommy Berger) behöver för att erkänna att de drev igenom ett korkat beslut 2007.

Skrivet 4 feb 2010 21:29 Linneas Assistenter (Ej registrerad)

Tycker nog att den ska heta " Lex Linnea"
På grund av att det var hon och hennes mamma som visade ansiktet utåt och lyfte frågan.

Innehåll

Linjeochluft

Annat innehåll

Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton

Mest läst i Sandviken

Sandviken-nyheter

Här får du nyheterna från Sandviken direkt.

http://arbetarbladet.se/1.19264
Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton

Senaste nytt

Val 2010

Röstfråga

Vilket av blocken får din röst?

Chatta med Nyamko Sabuni

3 september klockan 10.30 har du chans att ställa frågor till integrationsministern Nyamko Sabuni (FP). Ställ din fråga redan nu genom att klicka på rubriken.

Läs chatten med Göran Hägglund (KD)

Läs chatten med Lars Ohly (V)

Anna Malins trädgårdstips

Krönikörer

Nyheter

Senaste nyheterna som RSS från Arbetarbladet.

http://arbetarbladet.se/1.18218
Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton
luft
luft
luft
luft
luft
luft
luft luft
luft

Kontaktinformation