William, 11, får inte
spela fotboll på ett år
Järbo IF har stängt av elvaåriga William Sjöblom i ett år. Anledningen är att han efter en fotbollsträning fick ett vredesutbrott och skrek fula ord till en tränare.
– Det känns helt orimligt att stänga av ett barn så här länge, säger hans mamma Synnöve Sjöblom.
Relaterat
Lång väntan. William, 11 år får vänta ett år på att sätta på sig fotbollskorna igen.Fotograf: Lars Wigert
Orimlig avstängning. Elvaåriga William Sjöblom har blivit avstängd från Järbo IF i ett år. Anledningen är att han efter en fotbollsträning fick ett vredesutbrott och skrek fula ord till en tränare. Hans mamma Synnöve tycker att en ettårig avstängning av en pojklagsspelare känns helt orimlig och på Gästriklands fotbollsförbund håller man med.Fotograf: Lars Wigert
Elvaårige William älskar fotboll och har spelat sedan han var sex år gammal.
William har adhd och på försommaren kom hans mamma Synnöve Sjöblom och huvudtränaren för klubbens pojklag överens om att han skulle få göra ett uppehåll från träningarna eftersom han varit stökig och utåtagerande.
Under hösten har han dock tränat och spelat match som vanligt och allt har fungerat bra.
Åtminstone fram till mitten av november. På en samling efter en träning reagerade William över att en lagkamrat inte fick prata fastän han räckt upp handen länge. När han då blev uttagen ur rummet av en hjälptränare blev han jättearg och skrek fula ord åt tränaren.
Efteråt bad tränaren Synnöve att prata med sin son.
– Jag satte mig ner med honom och redde ut det hela, säger hon.
– Jag ångrade direkt vad jag hade sagt, berättar William.
Men bara några dagar senare fick hans mamma ett sms. I det meddelade klubben att William på grund av sitt beteende var avstängd. Tidigast hösten 2012 var han välkommen tillbaka.
– Jag blev helt paff. Om han hade blivit avstängd ett par träningar för att markera hade jag förstått. Men ett helt år känns helt oproportionerligt. Han är ju ändå ett barn, säger Synnöve.
– Det känns också helt absurt att få ett sådant besked på sms.
Enligt henne ska det inte ligga andra händelser bakom avstängningen.
Själv tycker William att det känns tufft att veta att kompisarna går på träningarna och har kul, medan han själv får sitta hemma.
– Jag är ledsen för jag hade så gärna velat spela Tidningscupen i januari, säger han.



































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 dec 2011 11:26 Pär Å (Ej registrerad)
Men snälla alla som lägger skuld på Wille och/eller hans föräldrar. För mig handlar detta till allra största del om ledarskap. Jag är själv ideell ledare och inställd på att ta hand om alla barn som vill vara med i vår verksamhet, det är till och med så att de söker sig till vårt lag för att de hör att alla behandlas som den de är.
Vi har flera killar med diagnoser, från en pappa fick vi ett tackmejl efter en cup i somras. Hans kille, med adhd, hade berättat att det var hans bästa upplevelse någonsin, att han kände sig precis som alla andra i det här gänget.
Och om historien återberättas på ett korrekt sätt skulle jag ha varit stolt över Wille som stod upp för en annan kille som inte fick bli hörd.
Med omtanke och kärlek (vilket tyvärr är en bristvara i dagens samhälle) kommer vi längst. Även i i ett fotbollslag.
Skrivet 12 dec 2011 05:40 Nywen (Ej registrerad)
Detta är alltså den andra gången under det här året William blir tvungen att göra ett uppehåll pga sina problem, den första gången dock i samförstånd med modern vilket gör att en längre avstängning efter återupprepat beteende inte kommer som någon överraskning, sättet det meddelas på väcker dock en del frågor.
Idrottsföreningar har ett samhällsansvar men att detta skall tvinga dem att utstå utbrott från utåtagerande barn på regelbunden bas är inte alls självklart. Man kan tycka att verksamheten och tränarna bör anpassa sig efter Williams handikapp men det skulle kanske inte vara rättvist mot de andra, för Williams del kanske det skulle vara mer fruktbart att gå på en verksamhet som är mer inriktad på att hjälpa William med hans specifika svårigheter?
Skrivet 11 dec 2011 22:44 Anders (Ej registrerad)
Anna (Ej registrerad) skrev:
Jag är lärare och ser dessa beteenden dagligen! Trots att vi är utbildade är det otroligt svårt att handskas med dessa utbrott som barn med ADHD kan (observera ordet) få! Men det är våra arbetsuppgifter och vi har inte något val mer än att se till att barnen lär sig så mycket de kan.
Här har man ett val, och man väljer att ta ett beslut! Jag är inte alls insatt i det här fallet, men däremot förstår jag beslutet som tas!! Det är svårt att handskas med dessa barn om du inte har någon som helst erfarenhet! Att de andra barnen ska se detta beteende och tro att det är okej.
Om man nu tycker att det är så illa, tycker jag att Williams föräldrar ska ta på sig tränarrollen i laget!! En av dom ska vara där varje gång det är träning och match för att kunna ta ansvar för sin son. Det är en sjukdom som inte går att göra så mycket åt, men man ska inte räkna med att någon annan ska behöva ta hand om ert barn! Utan anmäl er istället som extra tränar!
Bra. Helt rätt.
Skrivet 11 dec 2011 13:57 Anders (Ej registrerad)
Vi som har barn som drabbas av dessa "funktionshindrade" barns ilska och slag är också ledsna över att våra barn inte vill/vågar gå på träningar, trots att de gillar att spela.
Man försöker lära sitt barn att man ska vara schysst, men sen ska det lära sig att en del andra barn inte klarar det. Så långt är det väl helt OK.
Men det blir rätt svårt när man dessutom ska lära sig att andra får göra det hur många gånger som helst, vara borta en match eller två och alltid komma tillbaka och bete sig på samma sätt igen. Kanske det är ungefär där man hamnat här???
Jag undrar om William får det stöd han behöver för att ändra sitt beteende. Kan man begära att föreningen och mamman klarar detta ensamma?
Skrivet 11 dec 2011 11:26 pia (Ej registrerad)
Dessa barn behöver stort tålamod, lugn och ro, oändligt med kärlek och fasta gränser. Frågan är om idrottsföreningen själv är mäktig att klara av det??? William behöver säkert mycket fysisk aktivitet också. Det mår han nog oerhört bra av. Det är ingen lätt situation för någon här! Men man kommer iaf ingenstans med att skuldbelägga till höger och vänster. Kan man kanske ta hjälp av specialpedgogiska institutionen centralt?
Skrivet 11 dec 2011 09:46 Anita (Ej registrerad)
Ett sms?? Bara det visar ju hur ryggradslösa tränarna är. Allt för ofta finns det tränare, lärare som trots utbildning inte är lämpliga ändå. Sunt förnuft o empati kan du inte lära dig från en bok! Till William, du behöver inte en klubb som behandlar människor så illa. Önskar dig o din familj en riktigt god jul.
Skrivet 11 dec 2011 01:35 pia (Ej registrerad)
Det är troligen inte första gången killen misslyckas. Säkert är det ett desperat försök att skapa spelro även för de andra barnen. Varför ska de som sköter sig alltid offras till att vara offer för den som har grundsvårigheter? Kan killens mamma hjälpa till och stötta under träningar/matcher eller har hon samma svårigheter? Synd att hon hänger ut sin son i tidningen på detta sätt. Kommentarerna följer honom länge. Ibland säger denna typ av kritik mer om den som ger den, än om den det riktas mot.
Skrivet 10 dec 2011 21:42 Johan Holmström. (Ej registrerad)
Vilket jäkla sett att behandla denna kille på, en fotbollstokig kille som älskar fotboll. Wille har diagnosen adhd, det hoppas jag verkligen att föräldrarna delgivit tränarna, och att dom respekterar det, själva avstängningen säger jag inget om MEN tiden 1år är åt helvete, undra vad den tränaren tänkte med, den kan inte gått någon som helst ledarkurs, och är det upprepade gånger som det händer så kontaktar man föräldrarna, sätter sig och pratar tillsammans med alla berörda parter, avstängning kanske 2 träningar,om det är ALVARLIGT och om man inte vissar på bättring efter ett antal tillsägningar.
Har själv barn med adhd och gott kurser så jag vet. Och skicka sms. är Tränaren KONFLIKTRÄDD, då ska man inte hålla på med ett sånt åtagnade.
Har tränat barn/ungdomar i 7 år och gott en hel del kurser i pedagogik och psykologi och fotboll och såHÄR BEHANDLAR man inte barn,
NÄ RÖTT kort på den tränaren och skicka dom på kurser.
Skrivet 10 dec 2011 18:33 Absolut idrott för alla men var finns FÖRÄLDRARANSVARET ????? (Ej registrerad)
SJÄLVKLART skall William få spela fotboll. Idrott är det bästa som finns. Idrott är fostrande, barnen får lära sig ta hänsyn, de aktiveras fysiskt, de lär sig att hantera medgångar och motgångar, de får känna grupptillhörighet mm mm . Jag tycker dock att många av nedanstående kommentarer är lite väl ONYANSERADE. Jag är inte insatt i ärendet. Jag tycker dock att man glömmer en viktig sak. FÖRÄLDRARANSVARET. Hur mkt ansvar kan man lägga på förening/ samhället? Föreningar med begränsad ekonomi med ideella ledare som gör sitt bästa. Kan man kräva att de skall kunna hantera såna här situationer ? 2-3 ledare som skall ta hand om 15-20 st 11 åringar. Om då en individ tar upp 1 ledare själv är inte det rättvist mot de andra barnen. I det här fallet tycker jag att FÖRÄLDRARNA har ett stort ansvar att vara med på träningar/matcher för att stötta de andra ledarna att i att hantera Williams funktionshinder. Så kanske har skett här? Om inte så borde mamman absolut inte kritisera Järbo IF.......
Skrivet 9 dec 2011 17:43 Carina Åhs (Ej registrerad)
En gång för alla, be William om ursäkt och medge, att Ni tränare i stundens hetta, överreagerade, och låt honom komma tillbaka, till sina kamrater, och snälla, låta honom förstå, att allt det här är INTE hans fel, utan vuxnas okunskap !
" Det är mänskligt att fela, men gudomligt att förlåta "
Skrivet 9 dec 2011 17:20 MM (Ej registrerad)
Tycker det är väldigt beklagligt då föräldrar hänger ut sina barn med namn och bild i tidningen oavsett vad saken gäller. Låt barnen bli 18 och få bestämma själv om de vill vara med i det offentliga rummet. Alla sådana här artiklar tenderar till att få mycket tråkiga kommentarer som barnen själva kan läsa. Helt ok om vuxna vill vara med i tidningen med namn och bild, men skona barnen så de slipper ta illa vid sig. Jag skulle bli ledsen av att läsa vad som står här, riktas mycket kritik mot barnet. Så tänk till, du som förälder!
Skrivet 9 dec 2011 16:53 Agneta -aktiv i JIF (Ej registrerad)
Jag är aktiv i föreningen, och jag följer debatten med förvåning. Vem bär egentligen det yttersta ansvaret? Är det tränarna/klubben? Samhället? Skolan? Föräldrarna?
När man läser "stoppa alla bidrag och sluta betala medlemsavgifter" så ställer jag mig frågan - Hur ska vi kunna driva föreningen utan stöd? Kanske ska det vara tvärtom -öka bidragen och öronmärk en del pengar till "pedagogisk hjälp". Vi kanske behöver ta in extern hjälp! Detta är ingenting som Järbo IF är ensamma om. Många föreningar brottas med dessa problem.
Nu har fokus hamnat på ett enskilt barn vilket är mycket beklagligt, men om vi tvingas att lägga ner föreningen så kommer ca 150 andra aktiva barn att bli drabbade. Är det rätt och riktigt?
Personligen tycker jag 1 år är väl magstarkt, och detta bör lösas via samtal - inte SMS - med berörda parter.
Nästa fråga kvarstår dock - Är alla tränare / aktiva i JIF "nollor" och "tomma i bollen"? Det känns inte riktigt rätt då hela artikeln bara speglar en sida.
Skrivet 9 dec 2011 14:35 Rättvis och klarsynt (Ej registrerad)
Om man tänker sej att Järbo IF stängs av från seriespel,kommunala(viktiga) bidrag och sponsorsbojkott på ett år,samma tid som William så har de lite tid på sej mogna i grundläggande relationshantering! Det kanske vore något att prova på?
Skrivet 9 dec 2011 14:14 SP (Ej registrerad)
Vänta så får ni se, snart kommer Järbo behöva dra sig tillbaka. För folk vet att så fort man går till tidningen med en sak, så får man rätt! Så är det ju jämt!! Helt otroligt att det ALLTID bara är en sida som visas...spelar ingen roll vad de handlar om!
Ett mynt har två sidor! Om ni inte visste det!
Skrivet 9 dec 2011 11:01 Fotbollstränaren (Ej registrerad)
Ni kan snacka allt ni vill.
Att stänga av en 11-åring i 1 år är på tok för länge.
Han får sitt straff genom att inte få delta på tidningscupen efter det borde detta vara utrett och han kan få prova på i laget igen. Sker det mer incidenter efter det, då kan man öka på straffet.
Skrivet 9 dec 2011 10:54 ML (Ej registrerad)
Är ju risk på att DO får granska Järbo IF handling i detta ärende
pojken har ett funktionshinder och bör ej straffas pga av detta ..
Ok fel att skrika men alla kan väl ha åsikträtt i iaf
Skrivet 9 dec 2011 09:36 SW (Ej registrerad)
Så gör man inte mot ett barn!
Det är inte pedagogisk sätt att leda sport-issar?
Skrivet 9 dec 2011 09:17 Bekymrad ledare (Ej registrerad)
Kan man verkligen pålägga föreningarna ansvaret att utbilda alla ledare att kunna diagnostisera sjukdomar, behandla bokstavskombinationer samtidigt som man ska vara psykolog, utbildare och vuxenförebild? Helt omöjligt enligt mig. Tänk på att hela idrottsrörelsen är uppbyggd på ideellt arbete.
Kan inte en förening få bestämma vem som får vara med? Det borde ju stå i stadgarna och inget man behöver grina över i tidningen i sådana fall. Kan man verkligen hävda att ALLA ska få vara med överallt? Fungerar det verkligen så i samhället? Någon skrev att funktionshindrade skall ha samma möjligheter/rättigheter som andra, men är det verkligen KLUBBARNAS sak att lösa ett samhällsproblem?
Inte undra på att det är svårt att få folk att ställa upp ideellt....
Skrivet 9 dec 2011 08:37 ... (Ej registrerad)
Måns (Ej registrerad) skrev:
Ok, lite lektion i journalistik skulle vara på sin plats kanske?
Se KRITISKT till vad som står i artikeln!
Vad som sägs från den andra sidan då? Dvs tränaren som står för beslutet?
Inte ett ORD från honom i artikeln. Och det av den anledningen (troligtvis) att då skulle artikeln inte bli spännande att läsa.
Om vi fick HELA sammanhanget så skulle vi nog mycket, mycket lättare förstå tränarens agerande!
Jag vet inte om Järbo IF gjort rätt eller fel och diskussioner är bra! Men, när det kommer näst intill hat-kommentarer mot idrottsklubben så känner jag att folk borde så lite mer källkritiskt!
Tro inte på allt som ni läser!!
Charlie (Ej registrerad) skrev:
Håller med Måns. Reportaget är väldigt vinklat. Det är en snyfthistoria som handlar om en liten gosse som som påstås ha blivit felbehandlad. Självklart har det hänt massor innan detta beslut tagits! Detta sista var droppen som fick bägaren att rinna över. Säkerligen har föräldrar kontaktats åtskilliga gånger tidigare. SMS:et var antagligen en fortsättning på en lång rad av tidigare kontakter så mamman var säkert väl förberedd. Otroligt dåligt att en mamma hänger ut sin son på första sidan av tidningen och ett helt uppslag. Hur kan man göra så mot sitt barn? Och varför finns hon inte vid hans sida och hjälper honom på träningarna när det varit problem tidigare. Alla som har förmågan att tänka förstår väl att det som står i artikeln inte visar en rättvis bild! Så, AB, kan vi få en lika stark historia från andra parten. Tränare som är på väg att ge upp? Andra barn som är rädda för William? Föräldrar som inte bryr sig? Visa på bättre journalistik!
Mamma till Wille! (Ej registrerad) skrev:
Svarar dej här Charlie! Ang min son William så har det inte sen i höstas varit ett enda samtal förutom det jag fick den 15 nov ang williams utbrott efter träningen. och där i telefonen satt huvudtränaren o betonade att wille skött sej klockrent sen han började i höstas men att det hade inträffat en episod efteråt och hon ville att jag skulle prata med sonen ang detta självklart sa jag till henne och de gjorde jag. Sen kom det ett SMS den 20:e nov där det stog att min son var avstängd till hösten 2012!!!!!! Jag anser inte att detta är nån slags snyfthistoria utan det är en kränkning utan dess like på ett barn!! Vet också genom andra föräldrar att under den tiden min son vart borta från laget så har det varit väldigt bråkigt o turbulent och det är inget min son haft att göra med.
Mja,mamma till Wille. Jag vet att hösten inte varit helt problemfri som du påstår. Jag vet att du bland annat fått besked om att din son vid minst ett tillfälle under hösten varit avstängd från en träning, och otaliga gånger innan dess satt vid sidan för avkylning. Inomhusträningen som innan Williams avstängning pågått i några veckor må ha fungerat "klockrent". Det vet jag inget om. Att det har varit stökigt i laget vet alla som som har något med laget att göra.Alla föräldrar var därför kallade till möte i slutet av utomhussäsongen för att diskutera lagets framtid.Där fattades beslut om hur stökigheten skulle hanteras och ett dokument framtogs som föräldrar och ungdomar har skrivit på.Var var du?Det har i en av trådarna påståtts att tränarna vetat om att William har adhd, och att de skulle veta det för att en av tränarna är pedagog på skolan. Om tränaren hade berättat det för någon utanför sin skola hade läraren begått ett tjänstefel.Informerar man inte om diagnosen vet ingen om den.
Skrivet 9 dec 2011 07:11 Föreningsmedlem (Ej registrerad)
Det vore av stor vikt att "tränaren"framträder och redovisar sina skäl till beslutet - absolut inte med SMS - utan personligen eller med tvekan företrädd av överordnad.
Det skall inte vara så lätt att gömma sej undan i ett sådant här kränkande fall.
Fotbollsförbundet har etiska rättesnören som klart förbjuder särskillnad som i detta fall.
Kommunallagen tillåter ingen godtycklig apartheid och särbehandling av detta slag vilket innebär att kommunalt stöd i alla dess former inte får ges.Om så sker skall man överklaga dylika beslut till förvaltningsrätten,vilken omgående upphäver och ogiltigförklarar dessa.Överklagan kan göras av vem som helst!
Börsnoterade företag,SHB och Sandvik som sponsorer har också klara etiska regler för sponsring som absolut inte tolererar diskriminering.Ica Järbo gör klokt i att avsluta sin sponsring! Uppdrag granskning hittade till Sandviken och de är nog på gång till Järbo också! Den här saken går inte att tiga ihjäl!
Skrivet 8 dec 2011 23:44 Fd Tränare (Ej registrerad)
Ett år? hmm.. dagis nivå av klubben.. har stött på problemet med adhd barn under min tid som tränare. har även stött på killar med stort hjärta och vinnar skallar i samma barn.. under mina ca 10 år som tränare så har jag aldrig tänkt tanken att stänga av en. utan vi löste ofta problemet med att skicka ut den som störde en stund. och i dom fallen fick vi beröm av föräldrana. som vi informerade efter varje träning vad som hade hänt och så.
Skrivet 8 dec 2011 23:07 SÅ (Ej registrerad)
Michael (Ej registrerad) skrev:
Vilken idrottsförening.....????? snacka om tomma i bollen.....måste ha haft taskig uppväxt,,,,, självklart ska grabben få lira igen.....att ni inte skäms.....
Han kanske inte kan spela ensammen eller ...Är han med slutar kanske 4-5 andra
Det finns alltid 2 sidor av en tråkig historia
Skrivet 8 dec 2011 21:53 Mamma till Wille! (Ej registrerad)
Måns (Ej registrerad) skrev:
Ok, lite lektion i journalistik skulle vara på sin plats kanske?
Se KRITISKT till vad som står i artikeln!
Vad som sägs från den andra sidan då? Dvs tränaren som står för beslutet?
Inte ett ORD från honom i artikeln. Och det av den anledningen (troligtvis) att då skulle artikeln inte bli spännande att läsa.
Om vi fick HELA sammanhanget så skulle vi nog mycket, mycket lättare förstå tränarens agerande!
Jag vet inte om Järbo IF gjort rätt eller fel och diskussioner är bra! Men, när det kommer näst intill hat-kommentarer mot idrottsklubben så känner jag att folk borde så lite mer källkritiskt!
Tro inte på allt som ni läser!!
Charlie (Ej registrerad) skrev:
Håller med Måns. Reportaget är väldigt vinklat. Det är en snyfthistoria som handlar om en liten gosse som som påstås ha blivit felbehandlad. Självklart har det hänt massor innan detta beslut tagits! Detta sista var droppen som fick bägaren att rinna över. Säkerligen har föräldrar kontaktats åtskilliga gånger tidigare. SMS:et var antagligen en fortsättning på en lång rad av tidigare kontakter så mamman var säkert väl förberedd. Otroligt dåligt att en mamma hänger ut sin son på första sidan av tidningen och ett helt uppslag. Hur kan man göra så mot sitt barn? Och varför finns hon inte vid hans sida och hjälper honom på träningarna när det varit problem tidigare. Alla som har förmågan att tänka förstår väl att det som står i artikeln inte visar en rättvis bild! Så, AB, kan vi få en lika stark historia från andra parten. Tränare som är på väg att ge upp? Andra barn som är rädda för William? Föräldrar som inte bryr sig? Visa på bättre journalistik!
Svarar dej här Charlie! Ang min son William så har det inte sen i höstas varit ett enda samtal förutom det jag fick den 15 nov ang williams utbrott efter träningen. och där i telefonen satt huvudtränaren o betonade att wille skött sej klockrent sen han började i höstas men att det hade inträffat en episod efteråt och hon ville att jag skulle prata med sonen ang detta självklart sa jag till henne och de gjorde jag. Sen kom det ett SMS den 20:e nov där det stog att min son var avstängd till hösten 2012!!!!!! Jag anser inte att detta är nån slags snyfthistoria utan det är en kränkning utan dess like på ett barn!! Vet också genom andra föräldrar att under den tiden min son vart borta från laget så har det varit väldigt bråkigt o turbulent och det är inget min son haft att göra med.
Skrivet 8 dec 2011 21:09 Också föreningsmedlem (Ej registrerad)
Föreningsmedlem (Ej registrerad) skrev:
Med den passiva och handlingsförlamade ledning i JIF ligger framtiden bakom föreningen.Nu skall verkligen aktivitet från undertecknad göras där sponsorer informeras om betydligt bättre alternativ,kontakt tages med förbundet på regional och riksnivå och samhällskritiska program i medier ska tipsas om misshanteringen av en 11-årig kille.Kommunen skall också initieras och bidrag och annan stödverksamhet skall dras in med omedelbar verkan:likaledes skall nuvarande medlemmar underlåta att betala in kommande års medlemsavgifter och på medlemsmöte härnäst skall misstroende väckas mot nuvarande ansvariga! Så här behandlar man inte en ung kille!
Vad härligt det är med människor som du!
Att aktivt och handlingskraftigt ordna så att föreningen misskrediteras och förhoppningsvis förlorar alla bidrag så att alltihop kan läggas ner låter som en fantastisk lösning på problemet!
Det skulle ju innebära att alla barnen i alla lag slipper ha fotbollen som ett vettigt fritidsintressen och kan dra runt på byn och ha skoj istället.
Men... tänk om en person med din driftiga personlighet skulle använda sin energi på att hjälpa till med något i föreningen istället, kanske till och med träna det aktuella laget där den orättvist behandlade pojken spelar...skulle det kanske vara ett bättre sätt att bidra till en framtid för föreningen?
Skrivet 8 dec 2011 19:48 Enkel lösning (Ej registrerad)
Jag tycker alla duktiga och kloka skribenter ska anmäla sig som tränare för detta lag.
Ni får då chansen att hjälpa inte bara pojken ifråga, utan även den förening ni så hårt kritiserar. Dessutom får ni chansen att visa vilka fina förebilder ni är och hur bra ni kan hantera alla tänkbara situationer på ett föredömligt sätt.
Kör ett år och bjud sedan in de enastående journalister som gjort detta reportage till en intervju med hela laget och berätta för omvärlden hur lätt det var att ordna till allt.
Parallellt med träningen kan ni sannolikt även lösa de ekonomiska svårigheter denna förening, liksom många andra små föreningar, har och kanske hinner ni även med att få fler medborgare att engagera sig på fritiden i alla de sysslor som måste lösas i en förening.
Låter som en fantastisk lösning tycker jag och jag ser med glädje fram emot att ni anmäler ert intresse per omgående. För ni menar väl allvar med allt ni skrivit?
Dvs att ni vet så mycket och kan göra allt så mycket bättre!
Skrivet 8 dec 2011 19:39 Erik (Ej registrerad)
Tänk om Zlatan blivit behandlad på samma sätt under hans ungdoms år.. Då hade vi inte haft den megastjärna som han nu är... Om man inte orkar ta att en elvaåring med hormoner som pekar åt alla håll skriker fula ord åt en... Då kanske man inte ska vara tränare längre. Jag personligen tycker att det här låter som att han blir särbehandlad just pga att han har en diagnos...
Skrivet 8 dec 2011 19:11 FYF*N (Ej registrerad)
Till "Skrivet 8 dec 2011 15:28 mamma M "
Hur F*N kan du skriva sånt där blahablaha? har du erfarenhet av adhd? har du inte det så ska du inte uttala dig om det för det är så frustrerande när man läser sånt här..
"Det är rätt järbo if.....han måste lära sig".... hör du hur dumt det låter? det är junior fotboll inte allsvenskan det är lek?.. Han höjde rösten och sa det han tyckte om tränarens o proffsiga och barnsliga beteende.
Såna människor skall inte vistas bland barn,dom ska vara i ett fängelse där han kan missbruka sin makt på folk som är i hans egna åldersklass. helt patetiskt av han! USCH!!!
Skrivet 8 dec 2011 19:10 Michael (Ej registrerad)
Vilken idrottsförening.....????? snacka om tomma i bollen.....måste ha haft taskig uppväxt,,,,, självklart ska grabben få lira igen.....att ni inte skäms.....
Skrivet 8 dec 2011 18:10 Marianne (Ej registrerad)
Barnkonventionen slår fast att alla barn har likvärdiga rättigheter. Den betonar att inga barn får diskrimineras, att barnets bästa ska sättas i främsta rummet och att alla barn har rätt till liv och utveckling. Den slår också fast att alla barn har rätt att uttrycka sina åsikter och att vuxna ska respektera dessa.
Så ser inte verkligheten ut för barn och ungdomar med funktionshinder. De diskrimineras i vardagen och på fritiden.
Barn med funktionshinder ska ha samma rätt till fritid och utveckling som andra barn, men verkligheten är ofta en helt annan.
Skrivet 8 dec 2011 18:08 Charlie (Ej registrerad)
Måns (Ej registrerad) skrev:
Ok, lite lektion i journalistik skulle vara på sin plats kanske?
Se KRITISKT till vad som står i artikeln!
Vad som sägs från den andra sidan då? Dvs tränaren som står för beslutet?
Inte ett ORD från honom i artikeln. Och det av den anledningen (troligtvis) att då skulle artikeln inte bli spännande att läsa.
Om vi fick HELA sammanhanget så skulle vi nog mycket, mycket lättare förstå tränarens agerande!
Jag vet inte om Järbo IF gjort rätt eller fel och diskussioner är bra! Men, när det kommer näst intill hat-kommentarer mot idrottsklubben så känner jag att folk borde så lite mer källkritiskt!
Tro inte på allt som ni läser!!
Håller med Måns. Reportaget är väldigt vinklat. Det är en snyfthistoria som handlar om en liten gosse som som påstås ha blivit felbehandlad. Självklart har det hänt massor innan detta beslut tagits! Detta sista var droppen som fick bägaren att rinna över. Säkerligen har föräldrar kontaktats åtskilliga gånger tidigare. SMS:et var antagligen en fortsättning på en lång rad av tidigare kontakter så mamman var säkert väl förberedd. Otroligt dåligt att en mamma hänger ut sin son på första sidan av tidningen och ett helt uppslag. Hur kan man göra så mot sitt barn? Och varför finns hon inte vid hans sida och hjälper honom på träningarna när det varit problem tidigare. Alla som har förmågan att tänka förstår väl att det som står i artikeln inte visar en rättvis bild! Så, AB, kan vi få en lika stark historia från andra parten. Tränare som är på väg att ge upp? Andra barn som är rädda för William? Föräldrar som inte bryr sig? Visa på bättre journalistik!
Skrivet 8 dec 2011 17:58 Pontus (Ej registrerad)
Att ha en uppförande kod med nolltolerans för elvaårigar är att tigga om problem. Det är enkelt att sätta upp regler men svårt att ha ett genomtänkt förhållningssätt mot barn och ungdomar. Jag antar att dessa ledare inte har förmågan att tänka att vuxna alltid är ansvarig för relationen med barn och ungdomar. Om det inte fungerar är det vuxnas ansvar att göra något annorlunda så att barnet trivs och fungerar på ett ok sätt. Att stänga av en elvaåring säger bara något om de vuxna som tagit beslutet inget om elvaåringen. Gör om gör rätt!
Skrivet 8 dec 2011 17:24 SB (Ej registrerad)
Jag tror att de flesta av oss som sett barn med adhd "från insidan" är överens om att det här är lite av adhd i ett nötskal. Störande beteenden av det här slaget måste stävjas och enligt expertisen måste vuxenvärlden efter sådana här händelser konfrontera barnet med att så här får det inte gå till. Samtidigt måste barnet få känna sig delaktigt i den värld där man är satt till att leva och få känna sig bekräftad som människa. Skolan står oftast handfallen inför den här problematiken, så även oftast föräldrarna. Hjälpen från BUP är inte alltid vad den borde vara och inför dessa faktorer får man ha förståelse för att hur man än hanterar en sådan här situation så är det alltid något som blir fel, för det mesta.
Skrivet 8 dec 2011 15:35 Föreningsmedlem (Ej registrerad)
Med den passiva och handlingsförlamade ledning i JIF ligger framtiden bakom föreningen.Nu skall verkligen aktivitet från undertecknad göras där sponsorer informeras om betydligt bättre alternativ,kontakt tages med förbundet på regional och riksnivå och samhällskritiska program i medier ska tipsas om misshanteringen av en 11-årig kille.Kommunen skall också initieras och bidrag och annan stödverksamhet skall dras in med omedelbar verkan:likaledes skall nuvarande medlemmar underlåta att betala in kommande års medlemsavgifter och på medlemsmöte härnäst skall misstroende väckas mot nuvarande ansvariga! Så här behandlar man inte en ung kille!
Skrivet 8 dec 2011 14:56 Em (Ej registrerad)
Många talar om att "hänga ut" och i vissa fall är det nödvändigt för att framföra ett budskap. Det handlar om barn i det här fallet och att utesluta någon ett helt år ifrån fotbollen är väll ändå att ta i? Kan tänka mig som tidigare skrivit att det inte endast har varit ett tillfälle där ett utbrott har skett, men att dra det så långt som ett års avstängning kan väll ändå inte var okej? Visst en del tycker det, men det kanske är dags att samhället börjar att anpassa sig och försöker förstå sig på dessa såkallade bokstavsdiagnoserna.. Istället för att som i det här fallet välja avstängning...
Alla som arbetar med barn och ungdomar behöver bli insatta i hur man bemöter barn och alla deras reaktioner då samhället förändras och barnen tar efter samt så blir det fler och fler barn som får diagnoser och många som bara är "bråkiga" men aldrig får sin diagnos..
Skrivet 8 dec 2011 14:53 På allvar? (Ej registrerad)
Hur kan ni på allvar bry er om detta?
I mina ögon är det bra, då all sport förvandlar unga män med intellektuell potential till vilsna själar.
Skrivet 8 dec 2011 14:34 Lasse (Ej registrerad)
Nu är det iofs 30 år sedan jag själv var ett barn och spelade bandy, men även då fanns adhd. Kommer fortfarande klart och tydligt ihåg en skolkamrat som var väldigt utåtagerande, vilket kunde visa sig i form av slag med klubban rakt i ansiktet bland annat. Följden av detta blev att vi barn som inte kunde stå emot hans verbala och fysiska angrepp blev rädda och undvek/slutade med bandyn.
Då kan man fråga sig, hade det inte varit bättre om en person fått avstå bandyn istället för att ett antal ungar ska vantrivas?
Bästa vore naturligtvis om ingen behöver lämna klubben, att man hjälper barnet som har problem.
Skrivet 8 dec 2011 14:27 Ungdomsledare (Ej registrerad)
Detta är en diskussion som blir snedvriden hur man är resonerar. Själv ungdomsledare under många år och jag har stött på liknande problem. Blir fel hur man än gör! Det som skulle vara bra, det är om fler föräldrar fanns med under träningarna och inte bara under match. Det är svårt när ett barn spårar ur på en träning och man är 2 ledare på 20 barn. När man sen ringer hem så får man till svar :jag har inte tid att vara med på träningarna..
Att stänga av en liten kille på 11 år under ett helt år är kanske inte rätt väg, om föreningen, tränaren, föräldrarna och William själv satte sig ned o pratade ut kanske man kan hitta en bättre lösning. Finns viljan så brukar lösningarna komma!
Skrivet 8 dec 2011 14:17 besviken (Ej registrerad)
Vet inte vad som är sant i det här fallet. Men om inte killen får träna med Järbo så
specialbehandlas han ju. Då skall ju alla former av bidrag från kommunen dras in och
Järbo får väl bilda ett AB som storklubbarna i Stockholm och bära sina egna kostnader
då kan jag förstå denna selektiva behandling.För det skall ju inte vara skillnad på hur man behandlar en medborgare i den egna kommunen. Jag rekommenderar att överklaga alla beslut om aktivitetsstöd övriga bidrag tilll Järbo
Skrivet 8 dec 2011 13:58 Anna (Ej registrerad)
Jag är lärare och ser dessa beteenden dagligen! Trots att vi är utbildade är det otroligt svårt att handskas med dessa utbrott som barn med ADHD kan (observera ordet) få! Men det är våra arbetsuppgifter och vi har inte något val mer än att se till att barnen lär sig så mycket de kan.
Här har man ett val, och man väljer att ta ett beslut! Jag är inte alls insatt i det här fallet, men däremot förstår jag beslutet som tas!! Det är svårt att handskas med dessa barn om du inte har någon som helst erfarenhet! Att de andra barnen ska se detta beteende och tro att det är okej.
Om man nu tycker att det är så illa, tycker jag att Williams föräldrar ska ta på sig tränarrollen i laget!! En av dom ska vara där varje gång det är träning och match för att kunna ta ansvar för sin son. Det är en sjukdom som inte går att göra så mycket åt, men man ska inte räkna med att någon annan ska behöva ta hand om ert barn! Utan anmäl er istället som extra tränar!
Skrivet 8 dec 2011 13:09 En som vet (Ej registrerad)
Kan här i debatten meddela att alla tre tränarna vet vad William har för diagnos. Två av dom är pedagoger varav en på Williams skola. Och enligt huvudtränaren så har det fungerat bra hela hösten sen han började igen. William har tränat innebandy utan nå som helst problem aldrig ett samtal ang han under den tiden. Han tävlar även i Gokart under sommarsäsongen och där heller ej några problem och han vet absoult vad Nolltolerans innebär! men som sagt var även han kan spåra ur, är ju bara ett barn och har ju sin problematik i bakgrunden som ibland inte går att styra över.
Skrivet 8 dec 2011 13:04 FFS (Ej registrerad)
God Jul då (Ej registrerad) skrev:
Hur kan ni på fullaste allvar tro på att avstängningen kommer sig av ett (1) utbrott?? Det finns självklart massor med händelser och konsekvenser som lett till detta kontroversiella beslut. Jag tycker synd om grabben som på detta vis hängs ut i media.
Dessutom uthängd med sin mors goda vilja. Vad tror folk sig vinna på att via media sprida det de tycker är oförätter? Gör man sin historia offentlig så kommer folk att hitta den andra sidan av myntet med och det är inte alltid till ens egen fördel. Mediavapnet är tve-eggat.
Skrivet 8 dec 2011 12:59 FFS (Ej registrerad)
Micke (Ej registrerad) skrev:
Jag förstår inte hur en tränare kan göra på det viset? Speciellt inte om killen bett om ursäkt. Jag förstår om man blir förbannad som tränare men man kan inte stänga av en 11 åring i ett år. Helt otroligt att du som tränare sätter killen utaför gemenskapen och belyser honom som ett problembarn och får hela killens problem att accelerera. Det kommer att bli så att dom andra killarna hackar på honom vilket kommer bli mer problem för skola, föräldrar och inte misnt William än att tränaren inte har psyke nog att prata med killen. Skickar man Sms om en sådan grej till killen/föräldrarna då har man problem och är en feg som pratar bakom ryggen.
Det är inte tränaren ensam som stänger av grabben utan det är klubben, i form av någon högre nivå i klubben, som har tagit beslutet.
Skrivet 8 dec 2011 12:40 Samlad dalmaS (Ej registrerad)
Nog är det underligt ,att har någon en bokstavskombination,ADHD eller vad det heter. Plötsligt är vilket beteende som helst legitimt,om sedan alla andra i laget slutar, går det heller inte att bedriva LAGSPORT. Fotboll är som jag förstår en lagsport,det finns många individuella sporter,prova någon av dessa. Då finns också möjligheten att ha en utbildad resurs till hands. De små klubbarna har mycket svårt att överhuvudtaget få någon som, har tid, intresse, ork, arbete som tillåter osv. osv. Ni som är så duktiga engagera er istället i lagsporter.
Skrivet 8 dec 2011 12:29 Karin (Ej registrerad)
Hjälp! Vilka krav är det på våra ideellt arbetande ungdoms- /lagledare??? Vi kan ju inte ha krav på att alla, ideellt arbetande i klubbar & föreningar, kan hantera alla slags situationer oavsett diagnoser eller inte...???!
Skrivet 8 dec 2011 12:14 Husman (Ej registrerad)
Håller fullständigt med signaturen föräldraansvar!
På vilket sätt gagnar den här artikeln Williams sak? Mamman borde nog tänka till innan hon "hänger ut" föreningen. Är övertygad om att det varit mycket strul kring denna grabb tidigare. Ge pojken den hjälp han behöver.
Vem tror ni nu kommer få klä skott för de kommentarer, gliringar etc som automatiskt kommer att fällas? Jo just det, William med familj!
Skrivet 8 dec 2011 12:11 "Rogga" (Ej registrerad)
När man är 11år handlar det eller bör det handla om kontakt med sporten i första hand.
Detta är inte Allsvenskan som ska vinnas vi ska lära barn en sport spela Fotboll. Några har mer fallenhet än andra. Men alla ska få vara med, alla måste få ses höras på varje träning och sammankomst. Om en Allsvensk spelare skulle agera på detta sätt, blev straffet aldrig så här långt. Ta inte allt så allvarligt vid 11 år ska det mesta vara en lek på Barns villkor och inte på vuxnas. Det kan skilja 5 i mognad på 11-12 åringar, det kan man räkna på så ser man kanske lite annorlunda på saken. Som 11 åring har man ännu ett tunnelseende, man ser inte allt som vi vuxna ser. Leken ska vara med hela tiden , tänk om vi skulle agera på detta sätt mot vuxna i samhället idag. Jag har jobbat i många år som ungdomstränare o Sen o Jun. Vissa barn måste man ha närmre sig , alla är inte stöpta i samma form. Några klarar sig bra själva medan andra behöver mer stöttning. Men alla måste få synas och höras Lycka till
Skrivet 8 dec 2011 11:55 God Jul då (Ej registrerad)
Hur kan ni på fullaste allvar tro på att avstängningen kommer sig av ett (1) utbrott?? Det finns självklart massor med händelser och konsekvenser som lett till detta kontroversiella beslut. Jag tycker synd om grabben som på detta vis hängs ut i media.
Skrivet 8 dec 2011 11:28 Föräldraansvar? (Ej registrerad)
Saknar, både i artikeln och bland kommentarerna, frågan om föräldrars ansvar kring sina barn. Är det alltid samhällets och alla andra ansvar att barn sköter sig i samhället? Efter att ha läst artikeln noga finns det ju ett antal frågor att ställa sig angående mammans agerande.
Har mamman informerat tränarna/klubben om pojkens svårigheter/diagnos? Har mamman själv deltagit på eller funnits till hands vid träningarna? Hur har mamman följt upp den tidigare avstängningen? Hur vet mamman att det fungerat problemfritt hela hösten? Hur gagnar denna artikel och utvikning pojkens fortsatta utveckling?
Förundrad!
Skrivet 8 dec 2011 11:18 Förbannad med mångårig erfarenhet av ADHD (Ej registrerad)
Heja heja tränaern, vilken kanon ungdomsledare! INTE. Hur tänker man som tränare om man avstänger en 11 årig spelare i ett år för ett utbrott? Nej jag tycker inte att utbrott är acceptabelt bara för man har ADHD, tro mig jag har det omkring mig dagligen. Vi kanske ska ta och förbjuda folk med benbrott att halta också.....
Skrivet 8 dec 2011 11:08 Anders (Ej registrerad)
Ja, det är inte svårt att känna med William och hans familj MEN vi måste våga diskutera detta öppet och försöka se olika sidor av detta. Att stänga av honom i ett år är att säga att han kan sluta och det är troligen en sista åtgärd Järbo gör för de mäktar inte med situationen längre. Ställer några frågor, som förhoppningsvis kan bena ut olika saker här. Syftet måste vara att William ska få träna med alla andra, och att han ska kunna ta till sig och förstå spelreglerna som gäller inom lagidrott och laganda;
- Ska andra sluta i föreningen för att någon förstör för en hel grupp?
- Hur långt sträcker sig tränarnas ansvar? De gör detta ideellt...
- Det nämns resurs i något inlägg - vem ska betala resursen?
- Kan socialtjänsten tillse att william får det stöd han behöver för att kunna deltaga?
- Vad kan fotbollsförbundet göra för att stötta William och föreningen?
Det är många frågor att hantera och ofta är det tom så att skolan inte ens tillsätter resurser för att hjälpa barnen.