”Klubben borde skämmas”
Per Fosshaug är svensk idrotts värsting. Han fick sin adhd-diagnos som vuxen.
Han menar att föreningarna har ett stort ansvar att ta emot alla barn.
– Jag vet själv att utan idrotten hade det kunnat gå riktigt åt helvete för mig.
Relaterat
Fakta
fakta Adhd
Adhd är en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning som innebär att man har problem med uppmärksamheten, är överaktiv och impulsiv.
Mellan 2 och 5 procent av alla barn och ungdomar har adhd.
När man har adhd brukar man ha problem med att planera och organisera.
Per Fosshaug är mycket upprörd över Järbo IF:s ettåriga avstängning av elvaåriga William Sjöblom.
– Klubben borde verkligen skämmas. Det är ett barn det handlar om. Man har agerat otroligt svagt, säger den förra bandyspelaren, som numera är elitserietränare och tv-expert och dessutom åker runt och föreläser om adhd, efter att själv ha fått diagnosen vid 43 års ålder.
Han tycker att toleransen för barn och unga med adhd borde vara större än så inom idrotts-Sverige i dag, särskilt eftersom det pratas så mycket om detta i samhället.
– Jag kan förstå att man som ideell idrottsledare eller tränare inte alltid klarar av eller orkar med de här barnen. Man tycker att man har de andra i laget att tänka på. Men det finns ju en hel idrottsförening bakom vars uppgift och skyldighet är att stötta.
Per Fosshaug pratar om idrottsföreningarnas ansvar.
– Självklart har föreningarna ett stort samhällsansvar. Det är det ungdomsverksamheten är till för och det är därför föreningarna får kommunala bidrag, det är inte för elitverksamhet.
– Att knuffa iväg en ung kille på det här sättet är verkligen att inte ta det på allvar.
Han påpekar att många med adhd har en tuff bakgrund, flera har föräldrar som också har någon form av diagnos och som kanske har svårt att hantera barnens problem.
– De kan verkligen behöva hjälp utifrån, till exempel från den lokala idrottsföreningen.
Han påpekar att den som har adhd ofta har en enorm energi och vill mycket. Det är en utmaning för en tränare att rikta energin rätt.
– Att barn med adhd får vara med inom idrotten är verkligen livsviktigt. De får utlopp för sin energi, social träning och får vara med i ett sammanhang.
Per Fosshaug minns inte hur han var på träningar och matcher när han var i elva–tolvårsåldern, däremot att han kunde explodera i skolan om han blev orättvist behandlad eller felaktigt anklagad för något.
– Jag fick säkert utbrott även på träningarna, men jag hade bra tränare, det var aldrig tal om att jag inte skulle få vara med.
Vad tror du hade hänt med dig om du hade fått en sådan här lång avstängning som pojkspelare?
– Då hade det antagligen gått väldigt illa för mig. Jag hade nog gjort andra dumheter.



































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 dec 2011 13:45 TE. (Ej registrerad)
Stopp... stopp, sakta i backarna.
Läste just i dagens AB (13/12) ett svars inlägg från Järbo IF styrelsen.
Den fina underton som styrelsen för Järbo IF förmedlar visar bara på att föräldrar måste ta ett större ansvar för sina barn.
Att det NU tycks vara stort engagemang från en
förälder belyser bara på att Järbo inte ensam ska stå skott för det som hänt, snarare hur väl Järbo försöker sköta det hela och hur svårt det är, trots en del annat tyckande...
TE.
Skrivet 12 dec 2011 21:40 Mats (Ej registrerad)
jb (Ej registrerad) skrev:
järbo-borna skämmer ut sig i vanlig ordning, tur att man inte bor där
Det har du rätt i
Skrivet 12 dec 2011 18:19 jb (Ej registrerad)
järbo-borna skämmer ut sig i vanlig ordning, tur att man inte bor där
Skrivet 12 dec 2011 12:36 Pär Å (Ej registrerad)
Det vore klädsamt om ni slutar att klaga på barnet eller föräldrarna. Till syvende og sidst är det vår ansvar som ledare att se alla (och då menar jag även lagkamraterna) BARN som de är.
Det måste ha funnits någon annan lösning än att stänga av en 11-åring på ett år. Svagt är bara förnamnet.
Skrivet 12 dec 2011 00:06 Birgitta Gunnarsdotter (Ej registrerad)
PP....Hur tänker du nu? Inte alls vill jag påstå. Dom här barnen finns överallt. Dom här barnen är en del i vårt samhälle. Dom har samma rätt som alla vi andra. Jag tror inte att en enda kille kan orsaka så stor skada i ett fotbollslag. Jag tror inte, att med rätt ledarskap, han skulle kunna bli en belastning för laget. Det finns inte i min värld. Alla barn är inte stöpta i samma form. För 40-år sen så var det så (läs nu ironin) Dom här barnen finns, vare sig vi vill heller inte. Det är vårt ansvar som vuxna att hjälpa de här barnen. Järbo IF hävdar att två av ledarna i laget har pedagogisk utbildning och även arbetar inom skolan. Gör det inte dig rädd? Jag blir i allafall riktigt rädd. Jag hyllar mamman som vågar gå ut i media och ta strid för sin son. Det är något alla föräldrar med ADHD barn måste göra. Annars så kommer de här barnen att alltid bli utanför. För du är väl inte så naiv att du tror att hjälpen kommer av sig själv. Att ha ett ADHD barn innebär jour 24-timmar om dygnet.
Skrivet 11 dec 2011 23:53 Pelle (Ej registrerad)
Brukar inte kraven för kommunala och statliga bidrag vara att INGEN nekas delta?
Nu har inte hela historien framgått och med ADHD-barn i lagidrott så riskeras det att andra barn att skrämmas bort. Har en granne vars barn med ADHD-diagnos "tvingades" att sluta av andra föräldrar med argumenten att deras barn inte tyckte det var roligt så länge grannens barn var med och slutade dessa barn så vart laget för litet för att existera.
Så ofta är situationerna komplexa men ett års avstängning är obegripligt långt straff mot ett barn.
Skönt iallafall att denna kille har en individsport som han kan använda för att få utlopp för lite av sin energi på ett positivt sätt.
Och jag håller med Per Fosshaug - föreningarna existerar inte för att odla fram proffs.
Skrivet 11 dec 2011 18:13 PP (Ej registrerad)
Stackars dig "Johan Holmström" och stackars de barn du påstår att du är ledare för.
Du hyllar en förälder som hänger ut sitt barn i massmedia istället för att den ansvarige mamman ska ta sitt ansvar och se till att pojken får den hjälp han tydligen behöver.
Man brukar säga att lagidrotten fostrar deltagarna. Det du, och likasinnade, förespråkar är att man ska vända på steken, att någon/några ska styra verksamheten utifrån sina egna behov. Det kommer att sluta med att vi får ADHD-lag och "vanliga" lag...
Livet (och lagidrott) är fullt av kompromisser och alla måste lära sig att stå ut med det.
Din slutledningsförmåga är underbar och att du har någon sorts handikapp framgår med all tydlighet.
Till AB: Objektiviteten i artiklarna är obefintlig.
Till tränare och styrelse i Järbo IF: BRA JOBBAT!!!
Skrivet 11 dec 2011 17:56 Ännu en förälder (Ej registrerad)
Johan Holmström,
Stora bokstäver, utropstecken på rad.... Ja, vad ska jag svara på ditt utbrott? Det verkar som jag tryckt på en öm punkt?
Törs jag säga att jag är lärare där jag är och har varit i kontakt med ungdomar med olika diagnoser, där gör jag (och mina kolleger) ALLT vi kan för att i undervisningen hjälpa, stötta och hitta alternativ för att nå målen. Men det jag tycker är svårt, och sorgligt, är att veta att tyvärr kommer inte världen utanför skolan att alltid stå beredd. Vad händer då för de här barnen (och även dig)? Hur ska jag för dom att klara sig? Jag trodde i min enfald att de här barnen behöver hjälp att hitta det dom är bra på (för det är dom, när dom hittat rätt!) och utvecklas inom det området. Inte att utsätta dom för situationer som gör saken värre. I skolan brukar ett alternativ vara små grupper eftersom det oftast blir för mycket som stör koncentrationen, räknas ett fotbollslag som en liten grupp?
Skrivet 11 dec 2011 14:51 smulan (Ej registrerad)
Jag är en förälder med en dotter som har adhd och tycker detta är Vidrigt. att ni bara orkar sitta och kommentera detta Se till att alla tränarna i alla idieella föreningar blir utbildade i Olika handikapp och att de har ett sammarbete med föräldrar och det är även föräldranas ansvar att informera klubben om att barnet har adhd. Att föräldrar och ledare hjälps åt att få barnet att fungerar i föreningen. Man ska stötta varandra i Problemen som uppkommer
Skrivet 11 dec 2011 12:07 Johan Holmström, Fotbollstränare. (Ej registrerad)
Ännu en förälder (Ej registrerad) skrev:
Klart pojken ska ha stöd och hjälp med sitt funktionshinder! Men var är föräldraansvaret? Läser faktarutan om ADHD och konstaterar att William behöver hjälp att hitta en annan idrott? Tyvärr fungerar världen så att den anpassar sig inte efter var och ens förutsättningar, vi måste hjälpa William (och andra med funktionshinder) att hitta vägar som fungerar i samhället.
Att Per Fosshaug beskrivs som "idrottens värstin" och underförstått av reportern som hjälte sänder fel signaler. Har aldrig varit något bandy-fan, men det jag kommer ihåg är just hans namn i samband med utbrott och dåligt beteende. Är det det som ska stöttas? Han må va en bra bandy-spelare, men idrottsman? Vet inte.
sign. "Ännu en förälder" som är så feg att inte stå till svars för vad man skriver utan måste gömma sig bakom ett alias, SKÄMS.!!!
Läs fakta ruta !!! Har du barn med adhd ?? har du gått kurser om adhd ?? har du adhd själv ??? Förmodligen så är svaret NEJ, för min del är svaret JA PÅ ALLA 3 !!+ att jag har adhd tjejer i laget, känn på denn !!!
Hitta annan idrott, !? OMG, och skjuta problemen dit, när nu Wille vill satsa på fotboll så MÅSTE man hjälpa honom med det, pedagogik, psykologi, det behövs och kunskap, se möjligheter inte stjälpa utan hjälpa dom.
Skrivet 11 dec 2011 11:59 Johan Holmström, Fotbollstränare. (Ej registrerad)
Sunt förnuft (Ej registrerad) skrev:
Det är inte klubben som brustit i sitt samhällsansvar, utan tvärtom. Man har agerat för att de övriga i laget ska kunna ha en meningsfull verksamhet på träning/match.
Det är för många som raljerar i den här frågan. AB vinklar frågan och låter påståenden bli sanningar. Ta reda på bakgrundsfakta AB, detta är DÅLIG journalistik.
Den stora boven här är definitivt mamman till pojken. Att hänga ut sin son i massmedia och att låta honom läsa t.ex den här kommentaren, är i högsta grad oansvarigt.
Stor eloge till de som är inblandade i beslutet att stänga av pojken. Ännu större eloge till tränaren/tränarna som väckt frågan och tagit tag i problemet.
En förälder i föreningen (Ej registrerad) skrev:
Hur kan man ens tänka sig att skriva som du gör.Vad har du för insikt i detta.att gömma sig bakom alias och skriva sånt skit är bara bedrövligt.problemet är väl ändå avstängningen som är sveriges längsta.Och det till en pojke på 11 år. Nä det är nog upp till såna som dig att ta reda på bakgrundsfakta.Tycker Per är storsint som vågar stå upp med sitt namn och belysa problemet helt öppet.Vad som än hänt diskuterar du ett barn på 11 år och hans tidigare idrottsförening.Läs vad en idrottsförening står för och vad de har för uppgift med sin verksamhet .Det är mycket bättre att tänka till innan man uttalar sig.Kanske nåt tränarna och ledningen borde gjort
Att gömma dig bakom ett alias, det bevisar att du har inta har alla hästar hemma och inte VÅGAR stå tillsvars för vad du skriver, SVAGT !!!
Hoppas att du inte är ledare för någon klubb !!!!!
Kanon att gå till tidningen, här kommer det fram vilka röttägg till ledare det finns i landet och att det kommer fram.
Grabben är 11 år och då gör man inte så mot dessa barn, man löser problemen, inte skjuter dom framför sig och gör det enkelt för sig, det är FEGT. och bevis på att man inte är kapabel för det uppdraget.
Här gäller det att skapa harmoi och en glädje hos dessa diagnos barn, och se deras styrkor och inte svagheter, lyfta upp dom och glädjas med dom, då kommer dom att växa och bli mer harmoniska.
Har själv adhd och har barn med det, och även tjejr i laget oxå, inga problem alls.
Så en STOR eloge till mamman som gick till tidnigen.
Skrivet 11 dec 2011 11:43 Johan Holmström, Fotbollstränare. (Ej registrerad)
Ok (Ej registrerad) skrev:
Jag skulle gärna vilja veta den andra sida. För vad jag vet är dessa tränare otroligt kunniga och duktig när de gäller barn.
Det har dom uppenbarligen bevisat motsatsen på.
Skrivet 11 dec 2011 09:31 Pelle (Ej registrerad)
Utbilda tränarna dom behöver uppenbarligen det så kanske dom kan hantera en sån här situation bättre nästa gång.
Skrivet 10 dec 2011 20:50 Kicki (Ej registrerad)
Vilken tragisk upplevelse för den avstängde pojken men också för idrottsföreningar i Sverige. Idrottsföreningar består ju av frivilliga människor, det finns inga krav på pedagogisk-, lärarutbildning eller ledarskapsutbildning. Vi föräldrar är bara glada över att det finns någon annan som vill engagera sig i föreningen (så man slipper själv) men där ställer vi föräldrar inga krav. På förskolan, fritids och skola kräver vi att det ska finnas utbildade pedagoger och lärare men när det gäller föreningslivet ställer vi inte sådana krav, då skjutsar vi våra barn och släpper av dom utanför sedan åker för att några timmar senare stå utanför och plocka upp barnen. Samtidigt blir det en katastrof om dessa krav skulle ställas på föreningar när det handlar om att några få föräldrar tar på sig ansvaret att driva en förening. Det är kanske en fråga att diskutera vilka utbildningskrav ska vi ställa på föreningslivet och vem eller vilka ska bekosta utbildade pedagoger i föreningslivet.
Skrivet 10 dec 2011 18:47 Rolle (Ej registrerad)
Det finns inga som helst stöd för att en klubb har rätten att stänga av någon på dessa grunder!
Därmed har klubben gjort helt fel!
Ge grabben möjlighet att komma tillbaka och "be om ursäkt" för hur ni har hanterat situationen! Eller byt ledare genast!
Klubben borde skaffa sig mer utbilning om hur man leder idrott med utövare med olika former av handikapp!
Sisu anordnar sådana kurser!
Avstängning kan bara göras vid dopingfall eller om utövaren har gjort sig skyldig till att tävla för flera klubbar samtidgt i samma idrott!
Avstängning kan också tillämpas om man gjort regelbrott i sin sport men då är det t.ex. kanske enstaka matcher som man blir avstängd!
Skrivet 10 dec 2011 18:01 Ok (Ej registrerad)
Jag skulle gärna vilja veta den andra sida. För vad jag vet är dessa tränare otroligt kunniga och duktig när de gäller barn.
Skrivet 10 dec 2011 17:48 Birgitta Gunnarsdotter (Ej registrerad)
Jag är mormor till en kille med ADHD. Världens goaste. Visst, han får sina utbrott men dom får man hantera. Dessa killar och tjejer med detta handikapp behöver allt stöd de kan få. Dom har inte förmågan att anpassa sig efter oss. Det är vi som ska lära oss hur vi ska hantera situationerna. Vad som skrämmer mig är att några av dessa "ledare" även arbetar inom skolan och ändå inte kan hantera detta barn. Det viktigaste för dessa barn är att ha rutiner och bli informerade om vad som ska ske och det i god tid före. Vad man definitivt inte får göra det är att bli arg då ökar bara spiralen och barnet blir fruktansvärt svårt att tas med. Vad man nu har gjort är att plocka bort en rutin från detta barn för att en vuxen pedagog inte kunde hantera en situation som pedagogen måste ha haft utbildning för. Annars har jag svårt att se att man kan kalla sig pedagog.
Ni som pratar om föräldraransvar...jag är nog övertygad om att det finns. För som förälder till ett barn med ADHD har man inget val.
Skrivet 10 dec 2011 16:58 Ännu en förälder (Ej registrerad)
Klart pojken ska ha stöd och hjälp med sitt funktionshinder! Men var är föräldraansvaret? Läser faktarutan om ADHD och konstaterar att William behöver hjälp att hitta en annan idrott? Tyvärr fungerar världen så att den anpassar sig inte efter var och ens förutsättningar, vi måste hjälpa William (och andra med funktionshinder) att hitta vägar som fungerar i samhället.
Att Per Fosshaug beskrivs som "idrottens värstin" och underförstått av reportern som hjälte sänder fel signaler. Har aldrig varit något bandy-fan, men det jag kommer ihåg är just hans namn i samband med utbrott och dåligt beteende. Är det det som ska stöttas? Han må va en bra bandy-spelare, men idrottsman? Vet inte.
Skrivet 10 dec 2011 15:53 M.A (Ej registrerad)
Järbo IF slappna av. Det handlar om en 11 årig kille som vill ägna sig åt sina fritisdintressen. Hjälp honnom. Men istället tar man av grabben möjligheterna att ägna sig åt sitt fritidsintresse.
Avstängnming ett år,.är ett hån mot ungsdomsidrotten och riktigt lågvattenmärke på föreningen.
Per Fosshaug beskriver exakt vad som kan hända när man tar sådana korkade och förhastade beslut med en mörk skygga av paragrafrytteri.
Skrivet 10 dec 2011 13:41 christer (Ej registrerad)
Sunt förnuft (Ej registrerad) skrev:
Det är inte klubben som brustit i sitt samhällsansvar, utan tvärtom. Man har agerat för att de övriga i laget ska kunna ha en meningsfull verksamhet på träning/match.
Det är för många som raljerar i den här frågan. AB vinklar frågan och låter påståenden bli sanningar. Ta reda på bakgrundsfakta AB, detta är DÅLIG journalistik.
Den stora boven här är definitivt mamman till pojken. Att hänga ut sin son i massmedia och att låta honom läsa t.ex den här kommentaren, är i högsta grad oansvarigt.
Stor eloge till de som är inblandade i beslutet att stänga av pojken. Ännu större eloge till tränaren/tränarna som väckt frågan och tagit tag i problemet.
Kanonreportage AB ! Gräv vidare i varbölden.
Jag vet inte hur du tänker men det verkar som du inte riktigt är har förmågan att inse vad ett handikapp innebär eller dina egna begränsningar för den delen, något som är beklagligt.
Mamman gör helt rätt som lyfter fram det sjuka beteendet som uppenbarligen hyllas av Järbo IF och dig personligen. Problemet är inte artikeln utan pojkens insikt att det finns vuxna i hans omgivning som med alla medel rättfärdigar ett socialt avvikande vuxen beteende - frågan är vilken etikett man skall sätta på din insändare trångsynt, naivt eller Narcisstiskt?
Skrivet 10 dec 2011 13:25 christer (Ej registrerad)
Trångsynta vuxna som ägnar sig åt vuxenmobbning av detta slaget har inget i närheten av barn/ ungdomar i föreningslivet att göra. Ni har tillsammans med styrelsen uppvisat en total avsaknad av samhällsansvar och empati vilket är en fundamental hörnstenar inom föreningslivet.
Varför inte hjälpa pojken istället? Tänk vilket skillnad ni tillsammans kunde gjort för honom! Men som i så många andra fall är det föräldragrupperingar i laget som ligger bakom agerandet/utfrysningen i tron att deras barn är nästa kommande Zlatan, tränaren är tyvärr nog bara målvakt och budbärare.
Skrivet 10 dec 2011 12:55 Sunt förnuft (Ej registrerad)
Suck... Det märks att vi är i "Banjo-land"... Du "en förälder i föreningen" som tycker att man inte ska gömma sig bakom ett alias, du är bara för patetisk. Du påstår att du har insikt men din okunnighet lyser igenom så att den bländar.
Fosshaug må vara storsint, men han har har INGEN som helst aning om kärnproblemet här. Att AB sen kallar honom för "värsting" i artikeln visar att problemet är så mycket större än det som tas upp i de kommentarerna till artiklarna. Kan det vara så att vi har en "värsting" som nu stängts av...
Vill återigen hylla de ansvariga i Järbo IF och hoppas att alla ni "förstå-sig-påare" ställer er upp på nästa möte och försvarar er åsikt, om ni törs.
Det är tur att vi har föräldrar som vill/törs engagera sig i ungdomsidrotten och även ta de beslut som ibland är lite obekväma. Om man läser kommentarerna här så borde det vara kö till ledarsysslan...
Skrivet 10 dec 2011 11:35 förälder i föreningen (Ej registrerad)
Iget Järbo utan JÄRBO IF (Ej registrerad) skrev:
Hej du store duktige Per Fosshaug.
Innan man skriver sådana har kommentarer i en tidning så bör man nog ha information från två håll. Skulle mycket väl kunna tänka mig att du inte varit i kontakt med klubben´s ledare eller tränare, utan endast tagit in information från det som stått i tidningar. Om det nu skulle visa sig att dessa uppgifter är felaktiga. Kan du då tänka dig vilken stor skada en sådan här artikel gör för en liten klubb??? Jag har mycket svårt att tro att dessa ledare fattat beslut utan grunder/orsak/förälders medverkan. Tänk dig för vilken skada du gör för klubben med ett sådant här inlägg om det visar sig att du har fel eller är felinformerad.
Det som är skrivit ovan kan även tidningarna ta åt sig av, även dessa borde tänka sig för vilken skada det kan vara för klubben om det visar sig att det inte stämmer. (vinklat)
Att Per Fosshaug skadar Järbo If är väl att ta i.Det sköter ju dom själva så bra tydligen.
Det finns inget försvar för deras agerande. Sjävklart borde dom skött detta ärende mycket bättre.Om dom inte vill ha grabben i föreningen av olika anledningar skulle dom i alla fall skött det snyggare.Totalt bortgjorda och det har dom skött själva.
Det är en kommunal ideel idrottsförening vi diskuterar inte en internationell klubb.För guds skull sluta skyll detta bort från klubben.Nä Järbo If visa att ni kan reda ut stormen på ett scysst sätt så slipper det dryftas på detta forum där det inte hör hemma alls.
Och att ge sig på Fosshaug är ju bara att förtydliga att man gör allt för att klubben skall vara utan ansvar till denna hemska händelse.
Skrivet 10 dec 2011 11:33 Litet samhälle (Ej registrerad)
Om nu Järbo tycker att de gjort rätt, så är det väl bara att stå för sina handlingar och sluta gnälla på media. Har man gjort så "rätt" som det antyds i kommentarerna så har man väl inte lidit skada heller? Då borde nån från klubben ställa sig upp och säga att det är bra att media belyser frågan. Men det har man ju inte gjort. Eller hur? Nåt konstigt är det med klubben.
Skrivet 10 dec 2011 11:26 En förälder i föreningen (Ej registrerad)
Sunt förnuft (Ej registrerad) skrev:
Det är inte klubben som brustit i sitt samhällsansvar, utan tvärtom. Man har agerat för att de övriga i laget ska kunna ha en meningsfull verksamhet på träning/match.
Det är för många som raljerar i den här frågan. AB vinklar frågan och låter påståenden bli sanningar. Ta reda på bakgrundsfakta AB, detta är DÅLIG journalistik.
Den stora boven här är definitivt mamman till pojken. Att hänga ut sin son i massmedia och att låta honom läsa t.ex den här kommentaren, är i högsta grad oansvarigt.
Stor eloge till de som är inblandade i beslutet att stänga av pojken. Ännu större eloge till tränaren/tränarna som väckt frågan och tagit tag i problemet.
Hur kan man ens tänka sig att skriva som du gör.Vad har du för insikt i detta.att gömma sig bakom alias och skriva sånt skit är bara bedrövligt.problemet är väl ändå avstängningen som är sveriges längsta.Och det till en pojke på 11 år. Nä det är nog upp till såna som dig att ta reda på bakgrundsfakta.Tycker Per är storsint som vågar stå upp med sitt namn och belysa problemet helt öppet.Vad som än hänt diskuterar du ett barn på 11 år och hans tidigare idrottsförening.Läs vad en idrottsförening står för och vad de har för uppgift med sin verksamhet .Det är mycket bättre att tänka till innan man uttalar sig.Kanske nåt tränarna och ledningen borde gjort
Skrivet 10 dec 2011 10:35 Sunt förnuft (Ej registrerad)
Det är inte klubben som brustit i sitt samhällsansvar, utan tvärtom. Man har agerat för att de övriga i laget ska kunna ha en meningsfull verksamhet på träning/match.
Det är för många som raljerar i den här frågan. AB vinklar frågan och låter påståenden bli sanningar. Ta reda på bakgrundsfakta AB, detta är DÅLIG journalistik.
Den stora boven här är definitivt mamman till pojken. Att hänga ut sin son i massmedia och att låta honom läsa t.ex den här kommentaren, är i högsta grad oansvarigt.
Stor eloge till de som är inblandade i beslutet att stänga av pojken. Ännu större eloge till tränaren/tränarna som väckt frågan och tagit tag i problemet.
Skrivet 10 dec 2011 10:01 Iget Järbo utan JÄRBO IF (Ej registrerad)
Hej du store duktige Per Fosshaug.
Innan man skriver sådana har kommentarer i en tidning så bör man nog ha information från två håll. Skulle mycket väl kunna tänka mig att du inte varit i kontakt med klubben´s ledare eller tränare, utan endast tagit in information från det som stått i tidningar. Om det nu skulle visa sig att dessa uppgifter är felaktiga. Kan du då tänka dig vilken stor skada en sådan här artikel gör för en liten klubb??? Jag har mycket svårt att tro att dessa ledare fattat beslut utan grunder/orsak/förälders medverkan. Tänk dig för vilken skada du gör för klubben med ett sådant här inlägg om det visar sig att du har fel eller är felinformerad.
Det som är skrivit ovan kan även tidningarna ta åt sig av, även dessa borde tänka sig för vilken skada det kan vara för klubben om det visar sig att det inte stämmer. (vinklat)