”Ett populistiskt spel”
– Ett omoraliskt sätt att göra enskilda personer till brickor i ett populistiskt politiskt spel som inte gynnar någon på längre sikt.
Det säger Lars Eriksson (V) om sättet att använda bidragspengarna.
Relaterat
Omröstningen i handikappomsorgsnämnden slutade 6–5 sedan ledamöterna från S och NO röstat för att anpassningsbidraget ska få användas som grundplåt för nybygge. Detta under förutsättning att familjen säljer sitt nuvarande hus. Oppositionspolitikerna från M, V, FP och C röstade emot.
Lars Eriksson säger att han tycker det är fel av kommunen att ta ställning i det enskilda fallet innan principfrågan först blivit ordentligt utredd.
– Det här förfarandet riskerar att få till följd att andra människor i svåra situationer inte behandlas på ett likvärdigt sätt. Principen borde först fastställas i någon form av riktlinjer eller regler. I rättvisans namn borde alla få möjligheten att utnyttja det här bidraget på det sätt som de själva önskar.































































