UF-företagare prisades i Estland
UF-företaget Twin grind från Göranssonska skolan kammade i helgen hem ett fint pris på en internationell mässa i Estland.
Relaterat
I helgen genomfördes Estonian Student Company Trade Fair i Tallin med hundra UF-företag från en massa olika länder.
Segrade i kategorin Best international potential award gjorde Twin grind från Göranssonska skolan med sin kombinerade salt- och pepparkvarn.
– Det känns förstås jättebra, säger försäljningschefen Gustav Tingelöf.
Med hjälp av en estnisk kille som var intresserad av deras produkt lyckades de även bra med försäljningen.
– Ingen av oss pratar ju estniska. Men vi gjorde en deal med honom och genom att han hjälpte oss att sälja så fick han en salt- och pepparkvarn som tack för hjälpen, berättar Gustav Tingelöv.
Mässan hölls i ett av Tallins största köpcenter, Kristiine Shopping Centre. Deltog gjorde även ett annat UF-företag från Sandviken Split bowl från Bessemerskolan med sin tredelade skål.
































































