Nobben för företag som vill till ta över OK-tomten
Relaterat
Sedan OK lade ned sin anläggning i Björksätra i juni förra året har det funnits flera företag som varit intresserade av att köpa eller hyra in sig på den tomma fastigheten.
Mäklaren som OK anlitat har bland annat blivit kontaktad av en restaurang, en godisaffär och några andra specialbutiker. Men som det ser ut just nu är alla vägar stängda.
OK driver en anläggning i en annan del av Sandviken och har inget intresse av att släppa in en ny konkurrent på en redan ansträngd marknad. Därför blir det ingen ny mack i Björksätra.
Markägaren Sandvikens kommun styr via arrendeavtalet över vilka köpare byggnaden kan säljas till. Och i det fallet är detaljplanen en begränsande faktor.
– Som vi tolkar planen ska det vara verksamhet som är kopplad till bilar och trafik på den här tomten. Exempelvis bensinmack eller reservdelsförsäljning. Hittills har vi inte fått förslag på någon verksamhet som skulle kunna passa, säger exploateringsingenjören Kenneth Larsson.
Om OK inte hittar rätt köpare innan arrendeavtalet går ut 2013 innebär det att byggnaden måste rivas, eller ”städas” som det står i avtalet.Mats Jonsson

































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 16 feb 2012 16:26 IA (Ej registrerad)
"Melem i OK och kommunmedborgare" måste ju vara full, vad svamlar den figuren om?
Kommunen kan väl för helsefyr låta något annat än mack eller bilverksamhet husera där.
Det är väl bara att riva upp det beslutet,tänk att man blir då så trött på allt stolleri som kommunen hittar på,vore väl förbenat korkat att riva en fin byggnad.
Skrivet 16 feb 2012 15:18 Medlem i OK och kommunmedborgare. (Ej registrerad)
Kommunen ska givetvis blockera OK att sälja till några andra än andra mackar el.dyl. Då blir det alltså rivning som enda alternativ för OK. En rivning de får bekosta. Kommunen skall alltså ta reda på vad rivningen kostar och sen lägga ett bud på byggnaden som ligger lite över rivningskostnaden. Sen kan vi börja diskutera Stripteasebarer, Hells Angelsklubbar, Biltvätt eller vad de månde vara. Men vi ska inte riva byggnaden och bygga en konstgjord sjö med bandyplan för 7-mannaspel...
Skrivet 14 feb 2012 14:37 sanB (Ej registrerad)
Bygg om den till en obemannad drive in tvätthall för fordon. Så slipper man köa vid Statoil och OKQ8.