Förskolor stänger – och nya startas
Relaterat
Fakta
fakta Förskolestängningar
De förskolor som blivit beordrade att stänga en avdelning var under perioden 1/7–31/12 är:
Smassens förskola
Blåsippan
Fäbogården
Takläggaren
Pinnhagen
På Tallbacksgården stängs avdelningen Dungen permanent.
– Det är en stor skam hur de dribblar med barn och personal, säger Margith Lind, Lärarförbundets ordförande.
Fem avdelningar läggs i malpåse från 1 juli och för resten av året. En sjätte avdelning stängs permanent.
På det sättet passar kommunen på att spara 3,1 miljoner kronor under den period av året då trycket är som lägst.
Personalen på de berörda förskolorna tog i går emot informationen med stor förvåning. Detta eftersom kommunen precis öppnat en ny kulturförskola i centrum och dessutom beslutat om utökning i Kungsgården.
Beskedet överraskade också Lärarförbundet.
– Det här är hårresande. Det blir en ny organisation som precis hinner sätta sig innan det är dags att riva upp även den och omorganisera igen. Argumentet att man sparar 3 miljoner är löjligt när alla vet vad omorganisationer brukar kosta i form av tappade sugar och tappat tempo, säger ordföranden Margith Lind.
– Varken barn eller personal mår bra av det här dribblandet. Det är otroligt kortsiktigt tänkt.
Enligt förskolechefen Anita Persson har det under de senaste åren visat sig att det är 100–150 barn färre som behöver plats på hösten jämfört med på våren.
– Generellt vill föräldrarna i dag ha plats så fort barnen fyller ett år. Eftersom det är fler barn som fyller tidigt på året blir det fler som ska placeras då. Annars vet jag inte vad det här fenomenet beror på. Jag kan bara konstatera att det numera ser ut så här.
Ett alternativ för kommunen hade varit att behålla organisationen för att åtminstone tillfälligt kunna sänka barntätheten och höja kvalitén i grupperna. Men i stället väljer man alltså att snabbt ställa om, ta bort avdelningar, flytta om barn och låta visstidsanställd personal gå hem.
– Det är helt och hållet en ekonomisk fråga, säger Anita Persson.
































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 29 feb 2012 13:41 Karin (Ej registrerad)
Jag bara måste skirva en liten tanke jag har. vi ha de senaste dagarna kunnat läsa i tidningen om att 5 (om jag minns rätt) förskolor i Sandviken ska lägga 1 avdelning var i "malpåse" för att sedan kunna öppna dem igen vid behov. Det har också skrivits om den ny öppnade Flygande Draken och av en avdelning i Kungsgården. Men det har inte gått att läsa någonstans i alla fall inte vad jag har läst att det i just Kungsgården stängs det en avdelning under sommaren, nämligen avdelningen Stubben. För de lokalerna behöver skolan. Så i augusti är det inga barn födda -07 som byter avdelning. Ville bara med detta tala om att även Kungsgårdens förskola kommer stänga en avdelning i augusti... även om de fått en filial öppnad just nu så är det fortfarande "bara" 5 avdelningar där i augusti..
Skrivet 24 feb 2012 09:04 Arg mamma (Ej registrerad)
Så korkat så man blir rädd! Drabbar barnen, personalen och föräldrarna.. Vad hände med att se till barnens bästa?
Skrivet 21 feb 2012 23:19 Mamma (Ej registrerad)
Millan (Ej registrerad) skrev:
Hur ska vi föräldrar kunna protestera och påverka dessa idiotiska idéer? Vart kan vi vända oss?
Ser flera barn som är i stort behov av mindre barngrupper. De mår inte bra av att vara en i mängden, de måste få synas och höras.
Sänk lönerna för de som bestämer detta, så är nog de 3 miljonerna snart insparade.
Så föräldrar, är det någon som har förslag på hur vi ska göra oss hörda?
Det gäller att antingen gå ihop och kontakta kommunen tillsammans t ex protestlista eller protestera själv genom att kontakta dem. Det bästa resultatet får man ändå tillsammans allihopa. Starta en protestlista och skicka runt på alla förskolor i Sandviken och lämna sedan in dem till de som bestämmer, gärna i deras hand.
Skrivet 21 feb 2012 07:51 Millan (Ej registrerad)
Hur ska vi föräldrar kunna protestera och påverka dessa idiotiska idéer? Vart kan vi vända oss?
Ser flera barn som är i stort behov av mindre barngrupper. De mår inte bra av att vara en i mängden, de måste få synas och höras.
Sänk lönerna för de som bestämer detta, så är nog de 3 miljonerna snart insparade.
Så föräldrar, är det någon som har förslag på hur vi ska göra oss hörda?
Skrivet 19 feb 2012 16:07 Vallpigan (Ej registrerad)
Citat från Kunskapsförvaltningens mål för förskolan:
- Förskolan och dess lärare måste vara i fas med omgivande samhällsförändringar för att kunna leda barnen i deras lärande och öka deras möjligheter till god livskvalitet och till att vara ansvarsfulla medborgare som svarar upp mot framtidens krav och förväntningar.
Så det gäller väl att tidigt lära sig att underordna sig besparingskrav och förflyttningar hit och dit allt enl. arbetsgivarens krav. Att inte lita på vuxna som plötsligt försvinner är ju ytterligare en del i målen till att bli en samarbetsvillig medborgare. Var flexibel, var glad, anpassa dig, samarbeta!
Ett annat citat från förr "Blir du lönsam, lille vän" Kräver eftertanke.
-Vad var det som gick fel? - Kunde vi ha gjort annorlunda? - Kunde vi ha satsat på barnen? De 3 miljoner som påstås fattas är en billig investering i framtiden!
Skrivet 19 feb 2012 14:41 Lena Leckström (Ej registrerad)
Vi skriver 2012. Det förpliktar. Vi vet vad som främjar resp hindrar barns gynnsamma utveckling. Personalens kompetens och antalet barn i förskolornas grupper har avgörande betydelse för huruvida förskolan ska var en bra plats för barn att vara på eller inte. För stora barngrupper är förödande. Att det fortfarande förekommer är ett präktigt misslyckande för våra politiker.
När diskussionerna om skolan böljar och när dom dåliga skolresultaten ventileras glöm då INTE att prata om förskolans betydelse. Vi måste se förskolan i sitt sammanhang, nämligen som en del i barnens liv. Det duger inte att tro att förskolan handlar om några rim och ramsor, några pärlplattor, en och annan utflykt, några sagor och lite tumult i kuddrummet. Förskolan är, givet vissa förutsättningar, en viktig del i barns liv. MEN - då måste den få kosta.
"Vad gör vi med dessa våra minsta?" En utmärkt fråga någon ställde för länge sedan.
Den skulle kanske kunna ha en vägledande roll. Faktiskt!
Skrivet 19 feb 2012 10:59 HH (Ej registrerad)
Tydligt att beslutsfattare i den här kommunen har en stor portion otur när dom tänker. Hur resonerar man när det byggs en sprillans ny förskola i centrum där barn placeras vars föräldrar inget hellre vill än att få plats på en förskola i närområdet (läs vallhov, björksätra). När man i nästa tankevurpa drar in resurser och platser på dessa förskolor med motiveringen om att få barn skolas in under hösten. Om man istället lagt medlen på att fräscha upp och utöka personalen/resurserna på de befintliga förskolorna där familjerna verkligen vill få in sina barn så skulle väl ekvationen gå ihop betydligt bättre.
Har någon av de berörda beslutsfattarna någon gång varit ut i verkligheten och sett hur det ser ut i våra förskolor? Stora barngrupper, slitna lokaler och personal som går på knäna. Flygande Draken fyller förmodligen även sin funktion väl, men man borde nog genomlysa situationen aningen bättre innan man bestämmer sig för att lägga alla miljoner i samma korg.
Skrivet 19 feb 2012 09:56 Trött på detta (Ej registrerad)
som så många gånger tänker man bara en termin i taget! Sen snackar man kvalitet och utveckling. Var kommer barnen in i tänket? Tryggheten och kontiuniteten kring barnen försvinner när det blir byte av personal varje termin. Därutöver skall pedagogerna gå kurser och det tas in vikarier, kan vara olika gång för gång! TÄNK OM!
Skrivet 19 feb 2012 08:00 Mamma (Ej registrerad)
Det ska tilläggas att den personal som flyttas runt hamnar på andra förskolor i kommunen där barnen nu ska vänja sig vid ny personal i ett halvår för att sedan ev. byta personal igen när avdelningarna öppnas igen.
Skrivet 18 feb 2012 22:54 Mamma (Ej registrerad)
Barnen flyttas mellan avdelningarna och personalen flyttas runt till husens övriga avdelningar samt till andra förskolor. Dvs. Det blir en enda röra.
Skrivet 18 feb 2012 21:52 Anna (Ej registrerad)
var ska alla barn ta vägen när dom stänger så många förskolor??
Skrivet 18 feb 2012 17:17 Filurena (Ej registrerad)
Varför drar man ner på vissa förskolor ? Är det inte bättre att ta bort 3-4 chefer för såna har vuxit upp som svampar ur Kunskapskontoret de senaste 5 åren och 4 små chefer = 2,5-3 milj per år i ren besparing.
Skrivet 18 feb 2012 11:59 Mamma (Ej registrerad)
För några år sedan var det Nävergården som var drabbad, denna gång dessa 6 förskolor, nästa gång kan det vara jst ditt barns förskola om inte vi föräldrar säger NEJ/STOP gör inte såhär med våra barn!
Skrivet 18 feb 2012 11:46 Kurre (Ej registrerad)
Kultur skolan blir väl ännu ett fiasko bygge som kommun har byggt. Sen drar man in på äldrevården och deras personal och förskolor bara för att bygga ett onödigt kulturhus som man lägga ner flera miljoner för att bygga.
Skrivet 18 feb 2012 11:37 Tvåbarnsmor (Ej registrerad)
Valsvek!
Mina barn går på förskola i Sandviken och båda är i skriande behov av mindre barngrupper. Dom orkar inte alla dessa möten med alla barn varje dag, dom är både trötta och högljudda när dom kommer hem. Två val i rad har Socialdemokraterna i kommunen lovat mindre barngrupper och jag har naivt trott på det. Men inte längre. Hur kan man göra besparingar på våra barn? Och vem ska försvara kvalitén och verksamheten när inte ens de ytterst ansvariga gör det? Ja upp till kamp föräldrar, våra barn är värda att satsas på!
Skrivet 18 feb 2012 08:29 Karin (Ej registrerad)
Hur tänker Anita Persson!?
Här bygger man en kulturförskola för miljoner mitt i smeten i Sandviken!
Handplockar dom bästa pedagoger man anses kunna hitta och därefter lägger man ner andra avdelningar skickar hem visstidsanställda osv!!
Hur går det ihop?
Kanske skulle ni inte ha byggt den nya FINA kulturförskolan utan nöjt er med dom "vanliga" befintliga avdelningarna på andra förskolor istället!
Kan lova att detta kommer att sprida missnöje!
Bara att hoppas på att alla föräldrar i kommunen vaknar till och säger sin mening!!
/ Karin