”Det var det bästa alternativet för den här killen”
Relaterat
Artikelserie
- Mer om förre OG-ledaren
- OG-medlemmar i rättssalen när 40-åringen släpptes 2009-04-03
- Första rättegångsdagen klar 2009-03-20
- OG-ledaren hade en medlem i Gästrikland 2009-03-17
- Gävlebo hoppade av efter order om mord 2009-03-14
- Förre OG-ledaren åtalad 2009-03-13
- Förre OG-ledaren omhäktad igen 2009-02-28
- Han ska ha planerat mordet som OG-medlem 2009-02-03
- 18-åringen flyttas från förre OG-ledarens hem 2009-02-02
- 40-åringen nekar till mordplanerna 2009-02-02
- Förre OG-ledaren kan häktas i dag 2009-02-01
- Dano Acar: OG har inget med det här att göra 2009-01-31
- 18-åringens öde är ovisst - ska diskuteras i helgen 2009-01-31
- Förre OG-ledaren misstänkt för mordkomplott 2009-01-31
- 18-åringen får bo kvar 2009-01-16
- Varför lyssnar ingen på mig? 2009-01-15
- Socialen placerade 18-åring hos OG-ledaren 2009-01-14
- Nu hoppar han av och köper sig fri 2009-01-14
- Dano Acar: "Vi är överens om att han lämnar OG" 2009-01-14
- OG-ledaren - en 40-årig familjefar 2009-01-13
- Original Gangsters har startat avdelning i Gävle 2009-01-12
- Polisen: "Vi jobbar ständigt mot kriminella nätverk" 2009-01-12
Att placera pojken hemma hos 40-åringen var ett beslut som togs av politikerna i individ- och familjeomsorgsnämndens utskott i höstas. De hade full information om den blivande fosterpappans bakgrund som dömd för grovt vapenbrott och president för Outlaws MC och var därför väl medvetna om att det inte var helt okomplicerat. Det de inte kände till var hans medlemskap i den kriminella organisationen Original Gangsters. Det mörkade 40-åringen för dem.
– För vår del handlade det om att lösa vårdbehovet för den här killen och det här var den bästa lösningen, säger Hans-Olov Frestadius och försvarar placeringen vid den tiden.
Det var kommunens familjehemsekreterare som gjorde utredningen och presenterade förslaget för politikerna.
Bra kontakt
– Killen hade jobbat hos honom tidigare och de hade fått bra kontakt. Vad jag förstår har det gått bra för honom sedan han blev familjehemsplacerad där. Vi har inte haft några synpunkter på det, snarare tvärtom, säger Frestadius.
Och trots att både Frestadius och ungdomsenhetens chef Per Lodin intygar att det har gått bra för Peter i det nya hemmet är det omöjligt för honom att få vara kvar.
– Vi kan inte ha förtroende för någon som håller inne med en del av sanningen, säger Frestadius.
Att Peter kunde få en praktikplats i 40-åringens företag bidrog till placeringen där eftersom man tyckte att det var en bra lösning för att ordna pojkens dagliga sysselsättning. Den platsen tänker kommunen inte röra, enligt Per Lodin, trots att de nu anser att det är omöjligt för Peter att fortsätta bo hos 40-åringen.

































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 16 jan 2009 23:12 fega klagare, gör ngt aktivt istället (Ej registrerad)
Du hoppas leg psykolog att han ska träffa andra än de han hitintills mött, men säg mig du som är så smart. VEM ska han träffa ? Ingen jävla vettig människa vill offra sig och ta hand om honom. Men det går väldigt bra att säga vart han inte ska vara !!! Skäms ni som klagar och tycker till. Gör ngt aktivt istället för att bara sitta på era..... och tycka en massa. Men det tror jag inte ni törs, ni är alldeles för fega för det. Men klaga går bra. All heder åt Per Lodin...fler sådana som han borde finnas.
Skrivet 16 jan 2009 08:38 Leg Psykolog (Ej registrerad)
Skäms Soc.!
Igår läste vi om en ung kille som berättade att hela hans liv mer eller mindre stod på spel… Han behövde stanna kvar i hemmet annars skulle han mista sin praktikplats? Här borde det ringt många varningsklockor!! Killen verkar vara helt i händerna på den här familjen. Har Soc. inga kunskaper när det gäller barn- och ungdomars utveckling, känslighet, beroendeställning etc.? Hur vet vi att det är grabbens vilja, att det är hans ord? Vilka referensramar och möjligheter till alternativ har killen? Inga alls som jag ser det - han står i beroendeställning till 40-åringen. Jag hoppas innerligt att killen någon gång ska få träffa andra människor än de han hittills mött. Först då ger vi honom möjlighet att tänka själv
Skrivet 15 jan 2009 12:24 Fd kriminell och fd drogmissbrukare (Ej registrerad)
Absolut ingenting kan ju förvåna någon längre när det gäller sandvikenpolitiker. Först skänker man, med Nordh i spetsen, 200.000kr till Outlaws och nu låter man Original gangsters sköta praktikplatser för ungdomskriminella.