Myggen i Båtfors ska bort
Det blir kamp mot myggen även i Norduppland.
Länsstyrelsen i Uppsala län säger ja till bekämpning i naturreservaten.
Därmed ansluter de sig till kollegorna i Gävleborgs län.
Relaterat
Länsstyrelsen i Uppsala län säger ja till bekämpning i delar av naturreservaten i Båtfors, Hedesundafjärden, Färnebofjärden och Östa.
Det rör sig om en yta på drygt 1 300 hektar inom reservaten i Uppsala län. Totalt i båda länen gäller ansökan ett 8 600 hektar stort område.
I förra veckan gav Länsstyrelsen i Gävleborgs län klartecken för bekämpning i naturreservat.
Lindrar plågan
Beslutet innebär att om behovet finns i sommar så kommer myggbekämpning för första gången att ske i Båtfors naturreservat. Vilket ska lindra myggplågan för boende i trakterna kring Mehedeby och Marma.
Spridning av biologiskt bekämpningsmedel i naturreservaten sker dock med vissa förbehåll – som att skyddade fåglar inte får störas av helikoptern.
Mer vatten
Arbetarbladet har nyligen berättat att mer vatten kommer att rinna genom Båtfors naturreservat när Untra kraftverk i Dalälven tvingas minska sitt flöde.
Myggforskaren Jan Lundström menar att det är omöjligt att redan nu säga om det påverkar mängden mygg eller möjligheterna till bekämpning.
– Svängningar i vattennivåer kan ge mer mygg, men det varierar från plats till plats, säger han.
Fortfarande finns dock hinder på vägen för en bekämpning.
Finansieringen är ännu inte helt löst.
































































