De vill stoppa ungdomsfyllan
Nu startar Ungdomens nykterhetsförbund en lokalförening i Tierp.
– Vi vill finnas som stöd till ungdomar som mår dåligt, säger Zandra Fredriksson, 17.
Relaterat
Sju av tio unga dricker för att det inte finns annat att göra – och skulle dricka mindre om det fanns fler alkoholfria aktiviteter.
Det visar en ny undersökning från Ungdomens nykterhetsförbund.
– Därför vill vi skapa ett alternativt ställe för ungdomar att hänga på, en fristad utan alkohol, säger Zandra Fredriksson, en av de tio ungdomar som startat upp Ungdomens nykterhetsförbund i Tierp.
Hon och hennes kompisar är oroade över situationen i kommunen.
– Jag har flera bekanta i min ålder som har börjat dricka, säger Ayda Heidari, 12.
– Och jag känner flera 13-åringar som har provat knark. Det är ett stort problem och farligt att de börjar så tidigt, säger Nathalie Eriksson, 13.
Nu vill de att ungdomar i stället ska lockas till konserter, spelkvällar och discon i deras medlemslokal, Sveasalen.
– Det finns andra saker att göra än att dricka. Många ungdomar behöver en trygg miljö, där det finns vuxna och ungdomar som kan finnas som stöd, säger Zandra Fredriksson.





























































